TechnologieSponzorováno

Zabezpečte svá data pravidelnou aktualizací

Počet kybernetických incidentů v posledních letech narůstá, a proto je důležité mít svou IT infrastrukturu řádně zabezpečenou. Ani nejnovější servery a aplikace nebo nejmodernější operační systém vás ale před možným útokem nemusí zachránit. Jakmile zanedbáte pravidelnou aktualizace systému, hackeři si snadno najdou skrytá vrátka. Jak zabezpečit svá data a proč neodkládat aktualizace na později, si povíme v dnešním článku.

Jistě jste zažili situaci, kdy na vás vyskočilo okénko pobízející k aktualizaci systému. V takových chvílích by každý rád pokračoval ve své práci a k updatu se vrátil později. Takového rozhodnutí však můžete brzy litovat. Opomenutá aktualizace bývá příčinou nejen hůře fungujícího systému, ale i uniklých dat nebo malwaru ve vašem počítači. 

Získejte nové funkce

Slovo aktualizace se často skloňuje právě v souvislosti s kybernetickou bezpečností a ochranou před útoky zvenčí. Update vám ale dokáže nabídnout mnohem víc než minimalizaci rizik. Každá aktualizace zajišťuje revizi a stabilitu, k níž patří odhalení bezpečnostních děr či oprava a odstraněních chyb v systému. Pomocí revize můžete nechat staré funkce minulosti a získat jejich vylepšené verze

Zbavte se bezpečnostních chyb

Hackeři hledají dnem i nocí jakoukoli bezpečnostní chybu neboli softwarovou zranitelnost. Tu si můžete představit jako nenápadnou díru, skrze kterou se dostanou dovnitř vašeho systému. Ne každý virus tak může být odražen pomocí firewallu nebo antivirovým programem.

Pravidelná aktualizace

Jediný způsob, jak tyto chyby průběžně opravovat, je aktualizace systému. Jinak vás dřív či později čeká útok pomocí malwaru, kódu, který poškodí operační systém nebo vám zablokuje přístup k datům. Škodlivým softwarem se přitom nemusíte nakazit jen spuštěním e-mailové přílohy, ale třeba i návštěvou infikované webové stránky. 

Kromě pravidelného zálohování firemních dat vám dobré fungování systému a kybernetickou bezpečnost zajistí tzv. patch management.

Patch management

Patch management neboli správa oprav je proces, který zajišťuje automatizované aktualizace na koncových zařízeních připojených v síti a napomáhá získávat, testovat a instalovat do systému tzv. patche neboli záplaty. Patche slouží k průběžné aktualizaci a odstranění chyb. Jedná se o jednu z klíčových služeb správy infrastruktury.

Proč používat patch management?

  • Snižuje bezpečnostní riziko. Patch management se zaměřuje na ta místa ve vašem systému, která mohou být náchylná ke kybernetickým útokům. Těmto situacím předchází jejich včasnou opravou.
  • Zajistí aktuální verze. Díky pravidelným aktualizacím nehrozí, že byste využívali zastaralý systém.
  • Zařídí vylepšení funkcí. Patch management umožňuje mnohem víc než odstraňování chyb. Nabízí nové funkce, které vám poskytnou mnoho výhod. Například systém poběží rychleji.

Jaké jsou osvědčené postupy pro patch management?

Inventarizace podnikové sítě

Než patch management spustíte, je důležité vědět, co všechno se ve vašem systému nachází. Ve vaší síti se mohou kromě počítačů nacházet například servery, software nebo mobilní zařízení. U všech byste měli pravidelně kontrolovat míru zabezpečení

Hodnocení rizik

Když už víte, co všechno vlastníte, určete si priority. Může se stát, že váš systém obsahuje více než jednu chybu. Jakou z nich vyřešíte jako první? Rozhodujte se dle míry vážnosti, rozsahu a nákladů na případné obnovení činnosti. Nastavením procesu stanovení priority dosáhnete oprav rychleji a efektivněji.

Harmonogramy instalace

Nastavte si pravidelné spouštění oprav. Kontrolu lze provádět denně, týdně nebo měsíčně. Čím častěji kontrolu provádíte, tím více jsou vaše data v bezpečí. 

Otestujte software

Testování je důležitou součástí patch managementu. Kontrola funkčnosti systému slouží k vyzkoušení fungování všech nástrojů a k opravení chyb. Než spustíte program natvrdo, zdokumentujte, kdo je za proces aktualizací zodpovědný, co se má aktualizovat, kdy má dojít ke kontrole a jakým způsobem. Celou operaci je možné provést v jedné nebo více testovacích sadách. 

Výsledky hledání oprav

Výsledky testování zdokumentujte. Při opakované kontrole tak zjistíte, které opravy proběhly správně a jaká je úroveň zabezpečení, získáte data vydání či popisy aktualizací. Pokud se software po nasazení oprav nechová podle očekávání, je možné opravy vrátit a přidat je na seznam ignorovaných. 

Průběžné kontroly

Úspěšným spuštěním všechno nekončí. Patch management je třeba podrobovat neustálým kontrolám, reagovat na nové podněty a nové hrozby. Jen tak zamezíte ohrožení bezpečnosti vašich dat. 

Outsourcing

Patch management je časově náročný, proto je nejefektivnějším řešením využít služeb specializovaných firem na IT služby, které mají prostředky i zdroje udržet váš systém pravidelně aktualizovaný. Nepřetržitým monitoringem sledují činnost vašeho systému a v případě nenadálé chyby mohou rychle zakročit. Díky outsourcingu patch managementu nemusíte vytvářet nová pracovní místa, čímž ušetříte nejen čas, ale i peníze.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..