Praha očima cizinců
„Tahle matička má drápy,“ říkal o svém rodišti Franz Kafka. Albert Einsten považoval Prahu za nádherné a její obyvatele za necitlivé. Lou Reed se domníval, že město je nejen z jiného století, ale také z jiného světa.
Když Jerome Klapka Jerome psal pokračování svých Tří mužů ve člunu, poslal je také do Prahy – kde si výlet museli prodloužit. Thomas Mann se sem vracel, kancléř Bismarck zde prý po válce vymetal staré nevěstince a nejlepší kasina. Goethe považoval město za nejdrahocennější kámen. Jen Hitlerovi se zde nelíbilo – rozkázal, aby občané strhli Krásenskou rozhlednu. Ale všichni se tvářili, že ho neslyší. Co si myslí o našem hlavním městě lidé zvenčí?
Respekt budící čísla
Velmi dobrým měřítkem je služba TripAdvisor. Jako webová stránka a mobilní aplikace již 23 let poskytuje informace a recenze o hotelech, restauracích, atrakcích a dalších cestovatelských destinacích. Recenze jsou zde většinou seriózní a pravdivé. Praha sice nepatří k největším světovým metropolím, ale uživatelé si ji oblíbili.
Nejvíce recenzí má Karlův most (kolem 73 tisíc). Staroměstské náměstí má kolem 56 tisíc recenzí (Radnice a Orloj mají vlastní hodnocení). Pražský hrad zmínilo 37 tisíc návštěvníků a tak dále. Pro srovnání – Basilika Sagrada Familia v Barceloně má 166 tisíc recenzí a pařížská Eiffelovka 146 tisíc komentů. Karlův most má více než dvojnásobný počet hodnocení jako Taj Mahal v Agře – to mluví o tom, že je ikonou na světové mapě.
Jak hodnotí zlatou stověžatou matičku velké světové časopisy? Forbes zařadil Prahu v žebříčku na 6. místo a zdůraznil zejména úroveň dopravy a jak snadno lze prozkoumávat zákoutí města.
Žebříček na worldsbestcities.com (který přebírá například Lonely Planet) se aktualizuje každý rok – a každý rok je Praha velmi vysoko. Aktuálně na 12. místě mezi Římem a Madridem. V anketě magazínu Time hlasovalo 27 tisíc čtenářů za nejkrásnější město – zvítězila Praha. V téže anketě zvolili lidé kamennou Prahu za 7. nejlepší místo k životu na Zemi (berouce v úvahu ekonomické ukazatele). Strávit čas v Praze vám doporučí časopisy Femina, Reader’s Digest, televize CNN nebo i taková Al Jazeera – zkrátka ta nejsledovanější média na světě.
Po covidu zpět ve formě
Na Instagramu a TikToku denně přibývají cestovatelské příspěvky. Dnes se může každý sbalit a odletět tisíce kilometrů daleko. Příspěvků na Youtube jste už určitě viděli desítky. Chcete-li zjistit, co si o nás myslí cizinci, můžete začít u Youtuberů HungryPassport, Wolters World nebo jaké pořady se o nás dělají v zahraničí (a jak se někdy pletou).
Před Covidem Prahu ročně navštívilo 6 až 7 milionů turistů. Během let s lockdowny toto číslo spadlo na 2 miliony. Ale už je to zpátky. Navzdory zdražujícím službám a hotelům, turisté si pochvalují historickou atmosféru a kulturní vyžití města. Praha se stále drží své gastronomie – kombinaci staročeské a moderní kuchyně, kterou se vyplatí prozkoumávat. Zachovalé paláce, guláš a knedlíky, všudypřítomné špičkové (a levné) pivo, bezpečné ulice – není divu, že se návštěvníci u nás cítí jako doma.