TechnologieSponzorováno

Co je digitální multimetr?

Digitální multimetr je přístroj, který měří dvě nebo více elektrických veličin – především napětí (volty), proud (ampéry) a odpor (ohmy). Je to standardní diagnostický nástroj pro techniky v elektrotechnickém / elektronickém průmyslu.

K čemu digitální multimetr slouží?

Digitální multimetry již dlouho nahrazovaly analogové jehlové měřiče kvůli jejich větší přesnosti, spolehlivosti a vyšší impedanci. Fluke představil svůj první digitální multimetr v roce 1977.

Digitální multimetry spojují schopnosti různých jednovětých měřičů – voltmetr (pro měření napětí), ampérmetr (proud) a ohmmetr (odpor). Často nabízejí některé další specializované funkce nebo pokročilé možnosti. To umožňuje technikům se specifickými potřebami najít správný model pro jejich potřeby.

Rozdělení multimetrů

Ve většině případů přední strana DMM obsahuje následující čtyři součásti:

  • Displej: kde můžete vidět indikace měření.
  • Tlačítka: slouží k výběru různých funkcí; možnosti se liší podle modelu.
  • Knoflík (nebo otočný přepínač): slouží k výběru hlavních režimů měření (napětí, proud, odpor).
  • Vstupní zásuvky: pro připojení testovacích vodičů.

Testovací vodiče jsou flexibilní, izolované vodiče, které se připojují k digitálnímu multimetru (červená – kladná, černá – záporná). Slouží jako vodič mezi zkoušeným předmětem a multimetrem. Hroty sond na každém svodu se používají k měření obvodů.

Termíny „počty“ a „číslice“ se používají k popisu rozlišení digitálního multimetru, což je údaj o tom, jak přesné lze provést měření s konkrétním multimetrem. Díky znalosti rozlišení multimetru může technik určit, zda je možné pozorovat mírnou změnu měřeného signálu.

Příklad: U DMM s rozlišením 1 mV v rozsahu 4 V můžete pozorovat změnu 1 mV (1/1000 V) během odečítání 1 V. Digitální multimetry jsou obvykle seskupeny podle počtu zobrazených indikací (až 20 000).

V zásadě jsou multimetry rozděleny do několika kategorií:

  • pro všeobecné použití
  • standard
  • pokročilý
  • kompaktní
  • bezdrátový

Hledáte další vysoce kvalitní elektrické komponenty? Navštivte tme.eu, kde si můžete vybrat z více než 500 000 dostupných produktů.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..