Sponzorováno

Kdo je to mentalista?

Kouzelník, iluzionista nebo obratný manipulátor? Málokterý obor je zahalen takovou rouškou tajemna, jako právě mentalismus. Nachází se někde na pomezí psychologie a spiritualismu, pracuje přitom s myslí. 

Historie mentalismu

Fascinace možností číst nebo ovládat mysl provází lidstvo už od pradávna. Ve starověkém Řecku a Římě se lidé se svými dotazy obraceli na věštce, kteří údajně dokázali číst tajemná znamení a také vykládali význam snů. Ve viktoriánském období byl mentalismus zase úzce provázán se spiritismem. Veřejná vystoupení sloužila především k pobavení publika. Dnes se bavíme u televize nebo internetu, kdysi si lidé podobným způsobem užívali „spirituální seance“ s mrtvými. Mentalismus byl v módě. Víra v nadpřirozeno byla v těch časech ještě velmi silná a mystické legendy ožívaly ve vyprávěních.

 

Ve 20. století dochází k zapojení vědy. Mentalisté se začali zaměřovat spíše na triky a iluze. Do svých vystoupení zapojili i poznatky z oblasti psychologie a behaviorismu tak, aby dokázali ovlivnit vnímání diváků. Hlavní hrdina na jevišti působil opravdu jako hypnotizér, když vyprodané hlediště hltalo každé jeho slovo. Díky studiu lidského chování a myšlení uměl zkušený mentalista i bedlivého pozorovatele přesvědčit o své schopnosti číst myšlenku nebo ji vnuknout. 

Dav posluchačů

Mentalista 21. století

Mohli bychom jej označit za profesionálního kouzelníka s přidanou hodnotou. Zaměřuje se na mentální triky a psychologické iluze. Spíš než hbitými prsty vás ohromí svou bystrou myslí. Znáte mistry oboru? Vzpomeňte si na tato jména: Derren Brown, David Copperfield nebo Marcus Brown. Jsou to nejznámější mentalisté současnosti. Dokáží přivést v úžas i toho největšího skeptika. Vládnou skutečnou magií? Nebo jde o dokonalé ovládnutí psychologických postupů? Mistr kouzelník nikdy neprozrazuje své triky. Budete muset zvolit skepsi, slepou víru, nebo se pokusit poodhalit roušku jejich tajemství.

Uhrančivý pohled do hlubin duše

Je to součástí show. Umělec vystupuje sebejistě, nedá se mu upřít obrovská dávka osobního charisma. Svým pohledem vás přiková do židle. Je to záměr a hra s vaší myslí. Mentalisté obvykle využívají i prvků hypnózy, ale nemusíte se obávat, že byste v transu vyváděli něco, co by bylo v rozporu s vaší povahou. Hypnotický trans je pouze stav zvýšené vnímavosti. Mentalista možná ovládá metody jak zhypnotizovat člověka, nevyužívá je ovšem terapeuticky. Jeho úkolem je pobavit, vzbudit úžas, zjitřit emoce. 

Hypnóza člověka

Pravda nebo fikce?

Zákoutí lidské mysli jsou tajemná jako mozek sám. Můžeme se tvářit, že věda dokáže všechno přesně zanalyzovat a změřit. Ale zrovna to, co z nás dělá myslící bytosti, zas tak prozkoumáno není. Lidská mysl je stále do jisté míry záhadou i pro rozvinutou vědu moderního světa. Proto i dnes můžete s úžasem sledovat mistry iluzí a přemýšlet o tom, jestli to, co právě pozorujete, je skutečná realita nebo fikce.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..