Sponzorováno

Typy vodních rostlin

Pro poznání vodních rostlin bychom je měli umět správně systematicky zařadit a pojmenovat. Ne vždy je to možné, jelikož v praxi existuje velká spousta rodů a zvláště druhů rostlin. V článku vám se vším pomůžeme.

Základem toho, abychom získali ucelený přehled, zařazujeme vodní rostliny do biologických a morfologických (vzhledových) typů. Vodní rostliny se velmi často podobají jedna druhé. Určování rostlin se provádí podle květů. Ale nyní již přistoupíme k jednotlivým typům.

Lemnida

První jmenovaná skupina zahrnuje drobnější hladinové typy rostlin, které plavou na hladině a často v důsledku proudění vody mění své stanoviště. Nejsou nikde upevněny a tedy nezakořeňují. Proto jsou ve výživě zcela odkázány na látky rozpuštěné ve vodě. Pro akvaristy bude nejznámější rostlinkou této skupiny Riccia fluitans (trhutka plovoucí).

Hydrocharida

Toto je opět skupina plovoucích rostlin avšak tyto jsou dokonale vyvinuté. Mají kořen i listy a také silné vrstvy „vzdušného pletiva“ ve tkáních, které pomáhají rostlině v plavání na hladině.  Výživu čerpají ze substrátu i z vody a jejich kořenový systém je mohutně vyvinutý. Mezi tuto skupinu rostlin patří například Pistia stratiotes (babelka řezanovitá).

Pistia stratiotes

Ceratophyllida

V této skupině nacházíme rostliny submerzní (pěstované celým svým tělem pod vodou). Jsou většinou přísně vázány na život ve vodním sloupci. Ve vodě kvetou a jsou zde i opylovány. Bez vody hynou. Aby tyto rostliny získaly co nejvíce světla, jsou jejich listy děleny v drobné úkrojky a tím rozšiřují svoji asimilační plochu. Zástupcem této skupiny rostlin můžeme jmenovat například Utricularia aurea (bublinatka zlatová).

Vallisnerida

Toto je široká skupina vodních rostlin, kde je zcela redukován stonek. Listy jsou v růžici tvaru nitkovitého nebo šídlovitého. Tyto rostliny mají kořeny v substrátu a kvetou na hladině. Zde můžeme jmenovat jaké zástupce rostlinku Echinodorus tenelus (šípatkovec jemný).

Cryptocorynida

Toto jsou rostliny s mohutnou stavbou těla a redukovaným stonkem. V akváriích rostou ponořené do vody, ale vždy kvetou nad vodou. Tady můžeme uvést rostlinku Cryptocoryne pontederiifolia (kryptokoryna sumatránská).

Alismodia

Jsou to částečně submerzní rostliny, vhodné i pro akvarijní  pěstování. Jedná se o statné rostliny mohutnějšího vzrůstu s redukovaným stonkem. Listy jsou tvaru pásku nebo vejčité. Nejběžnější rostlinou je z šípatkovců je Echinodorus  amazonicus (šípatkovec amazonský).

Nymphaeida

Zde máme rostliny vodní s plovoucími listy, které zakořeňují v bahně.  Listy mají dlouhé řapíky a hojně obsahují „vzdušné pletivo“, takže dobře plavou na hladině. Patří ze například lekníny Nymphaea Alba (leknín bílý).

Nymphaea Alba

Myriophyllida

Skupina těchto rostlin zakořeňuje ve dně a vesměs jsou vázány na život ve vodním sloupci. Květy jsou vždy nad hladinou. Rostliny mají dlouhé rozvětvené lodyhy. Tato skupina zahrnuje největší množství druhů akvarijních rostlin. Do této skupiny patří například Cabomba piauhyensis (kabomba brazilská).

Eleocharida

Bahenní obojživelně rostoucí rostliny. V akváriu vydrží pod vodou, ale mají snahu vyrůstat nad hladinu. Jmenujme například Ludwigia repens (zakucelka Mullertova).

Typhida

Zde patří rostliny typu rákosu a orobince. Žijí v bahenní a suchozemské fázi. Nemají submerzní stádium a v akváriu ponořené  vydrží jen omezenou dobu. Patří sem rostliny jako například šáchory Cyperus longus (šáchor dlouhý).

Nižší rostliny různého tvaru

Jsou to rostliny tíhnoucí k některému z uvedených základních tvarových typů. Patří zde například kapradiny, mechy apod.. Uveďme například Vesicularia dubyana (jávský mech).

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..