Technologie

Jak nastavit 4K televizi

Luxus domácí elektroniky se postupem času stále navyšuje a s ním i poptávka po výkonnějších a pro uživatele zajímavějších modelech. Špičkou tohoto řetězce v rámci sledování TV se staly 4K televizory. Tento název často vídáme, proč by nás ale měl zajímat a co znamená?

4K rozlišení

4K televize jsou majoritním členem skupiny UHD televizí. Rozlišení TV (v tomto případě 3840×2160 pixelů) nabízí ostrý, kvalitní a živý obraz. Naštěstí nejsme na začátku éry těchto kvalitních gigantů, a tak je tato forma zábavy jak technologicky, tak i finančně velmi přístupná.

Abyste si tento rozdíl užili, doporučuje se obrazovka o velikosti 42 palců a větší (106 cm a větší). Jak už to tak bývá, s výkonem stoupají i nároky, takže televize potřebují více faktorů, díky kterým budou fungovat a potřebují více pozornosti při prvním spouštění a nastavení. Uživatel 4K televize musí vědět, co jeho přístroj obnáší a jak z něj vůbec to pro nás v tuto chvíli abstraktní 4K dostat.

Rozdíl mezi Full HD a 4K rozlišením

Předchozím gigantem technologického trhu byl po velmi dlouhou dobu Full HD formát (1920×1080 pixelů), ve kterém dodnes nalezneme většinu obsahu. Proč se tedy rozhodnout právě pro vylepšení na 4K? Odpověď není ani zdaleka tak těžká, jak byste si mohli myslet. Faktem je, že 4K je dvojnásobkem Full HD, což znamená, že na obrazovce vidíme dvakrát více pixelů, a to jak na šířku, tak na výšku.

Spotify na Samsung televizi
Spotify na Samsung televizi

Pokud máte doma nebo u známých Full HD televizi či monitor, podívejte se zblízka na obrazovku. Na první pohled si povšimnete jednotlivých pixelů, které budou jasně viditelné v podobě malých čtverečků, ze kterých se panel obrazovky skládá. Hodně štěstí vám popřeji s hledáním čtverečků u 4K – pixelů je tolik, že obraz je téměř nemožné „kostičkovat“. Další výhodou je přítomnost technologie HDR v drtivé většině obrazovek.

HDR vs SDR

Ačkoliv je možné HDR zastihnout i u některých kvalitnějších Full HD obrazovek, touto technologií disponují převážně již zmínění jedinci s vyšším rozlišením. Předchůdcem této technologie je SDR. Co to ale znamená a proč by nás měla zajímat rozdíl? HDR TV (neboli High Dynamic Range TV) si můžeme představit jako způsob zpracování informací o obrazu, které televize dostává. SDR s těmito informacemi pracuje na velmi jednoduché úrovni, a proto se nám v tomto případě nedostaví taková kvalita.

HDR díky svému přesnějšímu vnímání vstupních informací vylepšuje kontrast, jas a barvy televizoru do takového bodu, že na nás dokáže obsah promítaný na těchto televizích působit opravdu živě. Ačkoliv jsou tu s námi zařízení s rozlišením 4K a HDR již nějakou dobu, i tak často narážíme nejen na problémy se zprovozněním televize, ale i jejím využitím. Abyste svého nového obyvatele obýváku (nebo ložnice) mohli využít na maximum, vysvětlíme si, co je potřeba k tomu, aby vám vůbec 4K televize fungovala.

Využití 4K televize

Ne každý využívá televizi pouze na standardní sledování. Kromě set-top boxů, konzolí či dalších multimediálních center lze využít i další elektroniku, kterou každodenně využíváme. Ne každý ví, že na televizi můžete sdílet i ze svého mobilního telefonu nebo počítače. Vzhledem k tomu, že ne každá televize neposkytne všechny funkce, které byste od ní mohli potřebovat, musí tuto práci za ni udělat zařízení jiné.

Pokud chcete pustit video z YouTube nebo se podívat na nějaké ze svých fotografií na větším displeji, připojte svůj telefon k TV přes jednu z technologií, které toto umožňují. Pokud si chcete zahrát počítačovou hru či se podívat na nějaké ze svých prezentací, dokumentů či obrázků, můžete tak učinit po připojení počítače k TV.

Propojení telefonu s televizí
Propojení telefonu s televizí

Jak vybrat 4K televizi

Pobavili jsme se o tom, co je to 4K televize, co umí a jak si takovou televizi nastavit. Čeká nás ovšem ten nejdůležitější krok – takovou televizi si vybrat. Pokud máte zájem o plnohodnotný model, který si poradí se všemi funkcemi, které jsme si tu dnes nastínili, rozhodně se podívejte na nabídku 4K televizí Hisense.

Na výběr máte ze širokého cenového a modelového rozpětí, které doporučuji projít. Sekce jsou rozděleny podle rozlišení, úspory, úhlopříčky a dalších důležitých parametrů, které by vás měly zajímat. Pozornější z vás si všimnou přítomnosti veškerých tipů, které jsme vám v tomto článku předali, a to právě u modelů této značky.

Tip na článek: Jak si vybrat nejlepší televizi na trhu v roce 2022

Jak nastavit 4K televizi

Abyste mohli využívat všechny funkce svého nového televizoru, potřebujete se zaměřit na několik faktorů. Abychom si dokázali televizi nastavit, je potřeba brát v potaz jak nastavení televize, tak všech jejích periferií.

Jaký HDMI kabel použít na 4K

Nejen, že roli hraje typ kabelu, kterým televizi propojujete s dalším hardwarem, ale i jeho délka. S délkou můžete pracovat v poměrně velkém rozmezí, nejideálnější je ale držet se pravidla „méně je více“. Kabel tak nemusí zvládnout dlouhou trasu přenosu signálu a není tak zapotřebí dokupovat další vybavení čí přístroje jakkoliv nastavovat. Délka propojení zhruba do 2 metrů je naprosto ideální.

Pokud i tak potřebujete propojit zařízení, která například nejsou ve stejné místnosti, musíte oželet některé funkce televize, ale jak pro krátkou vzdálenost, tak i pro ty delší je nejideálnější sáhnout pro kabel s certifikací „Premium“. Za drobný příplatek tak máte jistotu, že kabel zvládne veškeré technologie, které zvládne váš televizor. Zároveň je potřeba dát si pozor na typ HDMI kabelu. Pokud se chcete vyhnout jakýmkoliv dalším problémům, zvolte HDMI 2.0a a vyšší. Tyto modely 4K televize zaručeně podporují.

HDMI 8K Ultra kabel
HDMI 8K Ultra kabel

Nastavení obrazu

Štěstí přeje připraveným, a proto jedině s nejlepším nastavením televize samotné získáte nejlepší obraz. Abyste se vyhnuli počátečním chybám a vyhnuli se obrazu, který není vůbec určený pro sledování filmů či seriálů. Základem je vypnutí funkce interpolace, která stojí za tzv. telenovelovým efektem, který dokáže velmi rychle zkazit atmosféru celého sledování.

Dalším důležitým nastavení je nastavení teploty barev. Toto nastavení doporučujeme ponechat na možnosti Normal. Pokud musíte tuto hodnotu přenastavit, aby barvy byly reálnější, většinou je to tím, že výrobce teplotu barev nenastavil dobře již v „tovární“ verzi. Další věcí, kterou by nebylo potřeba ani zmínit, je mít zapnutou funkci HDR, která velmi znatelně vylepší zážitek s poskytovaného obrazu.

Dodatečná nastavení pro optimalizaci

Dalšími vychytávkami je nastavení režimu obrazu, které je pro maximalizaci reálnosti nejideálnější. Pro správný jas nemusíte nijak extrémně hýbat s nastavením jasu. Svoji práci skvěle odvede také Backlight (podsvícení), které pomáhá se správným nastavením v přehnaně světlých nebo tmavých místnostech. V neposlední řadě je tu ostrost obrazu, kterou si také můžete nastavit dle svých preferencí. Není dobré to s ostrostí přehánět, to poznáte podle světelné „mlhy“, která se začne objevovat kolem obrysů postav nebo objektů.

Ať už 4K televizi máte, přemýšlíte nad jiným modelem, nebo vás tato technologie pouze zajímala, doufám, že si v tomto článku najdete své a pomohl vám. Přejeme vám šťastné sledování!

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..