Technologie

Jak funguje lednice

Přemýšleli jste nad tím, jak fungují domácí spotřebiče, které denně využíváme? Jaké jednotlivé mechanismy využívá myčka na nádobí či nepostradatelná mikrovlnná trouba a lednička? A právě lednicím budou věnovány následující řádky našeho průvodce, který vám přiblíží historii, představí jednotlivé komponenty a pokusí se ucelit přehled o typech lednic a využívaných principech.

Historie lednic aneb jak se chladilo dříve

Dnes si ani nedokážeme představit, jak náročné pro naše předky muselo být muset se obejít bez chladivého úložného prostoru ledničky. Nejen, že šetří čas strávený v kuchyni, ale také prodlužuje trvanlivost mnoha potravin, které by bez její přítomnosti trpěly. Pojďme se podívat, jak si poradili obyvatelé starověkého kontinentu či babičky našich babiček.

Jak fungovala lednička ve starověku?

V závislosti na klimatu starověkých civilizací se potraviny uchovávaly pomocí přirozených metod chlazení, které měly tamější obyvatelé k dispozici. Lidé využívali studených vod řek i jezer, do nichž přímo ukládali potraviny, náchylné na vyšší teploty. V zimním období sekali led i sbírali sníh, kterým následně vyplňovali vykopané úložné jámy, často zakryté izolačními materiály, jako jsou piliny či sláma.

Chlazení pomocí ledu
Chlazení pomocí ledu

Jak fungovala chladnička v dobách našich předků?

Před vynálezem elektřiny lidé budovali tzv. ledové domy v blízkosti jezer a řek, aby tam uchovávali nalovené maso a sklizenou úrodu. Pokud počasí nedovolovalo obživu chladit pomocí sněhu a ledu, posloužila studená voda nedalekých toků.
Později lidé začali pod svými obydlími stavět sklepy, které sloužily jako prvotní mrazící boxy. První chladničky spatřily světlo světa až v 19. století. Jednalo se o izolované kovové či dřevěné konstrukce skříňového typu, nápadně připomínající dnešní vestavné chladničky. Jejich předchůdkyně byly však naplněné ledem, který byl do domácností pravidelně dodáván.

Chlazení ve sklepě
Chlazení ve sklepě

Na jakém principu funguje lednice dnes?

Princip fungování elektrické chladničky je založen na přenosu tepla z prostředí s nízkou teplotou (uvnitř ledničky) do prostředí s vyšší teplotou (mimo ledničku). Procesu je dosaženo kombinací několika komponent a termodynamických principů.

Samotný proces začíná v kompresoru, který je obvykle umístěn v zadní části chladničky. Jeho úlohou je stlačit plynné chladivo a zvýšit jeho tlak i teplotu. Důsledkem komprese se jednotlivé molekuly plynné látky přiblíží k sobě, čímž se zvýší jejich energie, tedy teplota a tlak.

Chlazení v lednici
Chlazení v lednici

Chladivem je myšlena látka s vlastnostmi, které jí umožní efektivně absorbovat a zároveň uvolňovat teplo. Mezi nejčastěji používaná chladiva patří látka HFC (hydrofluoruhlovodíky) a HCFC (hydrochlorfluoruhlovodíky).

Vysokotlaké a vysokoteplotní chladivo dále proudí do kondenzátorových trubic, umístěných buď v zadní části ledničky, nebo pod ní. Cívky kondenzátoru mají jediný cíl – účinně odvádět teplo z chladničky ven. Horké chladivo odváděné kondenzátorovými spirálami, přichází do kontaktu s chladnějším vzduchem v místnosti, což způsobí jeho přeměnu – kondenzaci – do vysokotlaké kapaliny.

Vysokotlaké kapalné chladivo poté proudí malým otvorem expanzního ventilu, čímž dochází k poklesu tlaku i teploty. Nízkotlaké a nízkoteplotní chladivo dále vstupuje do spirál tzv. výparníku, který je obvykle umístěn v těle chladničky. Cívky výparníku jsou v přímém kontaktu se vzduchem uvnitř ledničky. Když teplý vzduch z vnitřku chladničky prochází skrze studené spirály výparníku, teplo se přenáší přímou cestou do chladiva. Tím dochází k jeho odpařování a přeměně zpět na nízkotlaký plyn.

Vzhledem ke skutečnosti, že chladivo je schopno absorbovat teplo ze vzduchu, dochází k ochlazování prostředí uvnitř ledničky, které tak může sloužit ke skladování potravin.

Jednotlivé komponenty jsou vzájemně propojeny jako žíly a tepny v oběhovém systému lidského těla. Po ochlazení kompresor nasává nízkotlaký plyn zpět a proces začíná znovu. Nepřetržitá cirkulace chladiva umožní chladničce udržet si uvnitř nízkou teplotu a zároveň odvádět přebytečné teplo ven.

Jak funguje plynová lednice?

Chlazení nápojů
Chlazení nápojů

Nejspíše vám přijde zvláštní, že plamen poháněný propan butanem by mohl generovat chlad. Nenechte se však mýlit. Katalyzátor ukrytý v plameni se jako chladící technologie využívá od 19. století. Samotný princip je rovněž znám jako tzv. absorpční chlazení. Díky chemické reakci tepla i tlaku dochází k účinnému chladícímu procesu.

Jak funguje chytrá lednice?

Chytrá chladnička je technologicky vyspělé a spletitě naprogramované zařízení, jež je schopno samo detekovat typ i počet jednotlivých položek v něm uložených. Rovněž dokáže sledovat drobné detaily, jako je datum expirace a možné využití v kuchyni. 

Chytré ledničky jsou založeny na principu čárového kódu či systému RFID, který má neustálý přístup k internetovému připojení a je schopen rozpoznat zmíněné detaily. Detekční systém automaticky skenuje čárové kódy jednotlivých položek a odesílá jejich počet i stav do vašeho mobilního zařízení, které je s chytrou chladničkou propojeno skrze síť WiFi či služby Bluetooth. Tím pádem máte neustálý přehled o produktech, které se v ledničce nacházejí a zvládnete nákup i bez přípravy na dálku.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..