Péče o trávník na jaře krok za krokem
Hned, jak roztaje poslední sníh, je vhodné začít s péčí o přírodní trávník. Skoro každý zahradník má jinou představu o dokonalém trávníku a také má jiné metody, jak toho dosáhnout. Ale existují základní pravidla, na nichž se jich většina shodne. Péči se navíc nevyhnete, ani když máte doma trávu umělou. Pojďme si tedy shrnout, na co byste neměli zapomenout.
Přírodní trávník
Trávník může mít řadu podob – od dokonalého zeleného koberce jak z anglického venkova přes trávu určenou hlavně pro sportování, hraní dětí nebo dovádění domácích mazlíčků až po kus louky v zahradě, které dokonale ladí s dalšími zahradními prvky. To vše ovlivňuje množství péče, které bude trávník na jaře potřebovat.
Kdy začít s jarní údržbou
Poslední sníh je někdy pojem dost relativní. Jeden rok to může být v únoru, jindy nasněží klidně i v dubnu. Proto se s údržbou travnatých ploch doporučuje začít ve chvíli, kdy už v noci nemrzne a denní teplota neklesá pod 10 °C, a to alespoň 10 dní. Zvlášť po zimě bohaté na sněhové a dešťové srážky je dobré před začátkem prací nechat trávník dobře vyschnout.
Jak postupovat
Čas na změny je právě teď
Než začnete s péčí o trávu, promyslete si, zda nechcete na zahradě něco změnit, včetně rozšíření, nebo naopak zmenšení plochy trávníku, založení nového okrasného záhonu, vysazení nových stromů a keřů, případně úpravu cestiček, změnu či doplnění zahradních staveb atd. Je zbytečné se věnovat trávníku, který za pár týdnů odstraníte. Minimálně pro letošní sezónu si všechno důkladně promyslete a pak teprve začněte s vlastními pracemi.
Krok 1: Důkladné shrabání a vertikutace
I když většina lidí listí a odumřelé zbytky trávy už shrabala na podzim, na jaře je to třeba udělat znova a zase důkladně. Odstraňte napadané listí, větvičky a nafoukané nečistoty. Na konci března nebo začátkem dubna je vhodný termín pro vertikutaci.
Pokud je tráva příliš dlouhá, je vhodné ji posekat na výšku asi 4 cm, shrabat, posekanou trávu odstranit a trávník nechat vyschnout. Pak můžete začít s vertikutací, která odstraní z trávníku plst, kterou tvoří odumřelá části trávy a dalších rostlin, plevel a mech, a zároveň také provzdušní horní vegetační vrstvy.
Pokud plst v trávě necháte, nebude mít optimální podmínky k růstu, nezakoření dost hluboko a trávník bude vysychat. Správně provedená vertikutace zvýší cirkulaci vzduchu, příjem světla a vody, podpoří kořenový růst a omezí také růst plevele a mechu v trávníku. Provádí se ve dvou směrech, které jsou na sebe kolmé.
Krok 2: Dosev a pohnojení
Hodně trávníků obsahuje místa, kde tráva neroste, nebo jsou v trávníku holé skvrny. Travní semeno vybírejte podle původního, aby dosetá tráva splynula s okolím. Je možné, že budete muset dosévat později znovu, aby se holiny dokonale vyplnily.
U menších holých ploch se povrch zkypří hráběmi, případně se doplní menší množství zeminy, která se srovná. Na ní se vyseje travní semeno a lehce se vtlačí do půdy. Pak se povrch jemně zhutní, aby následná zálivka semena neodplavila. Na opravy existují speciální sady, které obsahují osivo, hnojivo i vhodný substrát v jednom balení.
K hnojení používejte hnojiva na trávník určená specificky pro jarní sezónu. Vzhledem k tomu, že na jaře už může slunce v některých dnech silně hřát a příliš pohnojený trávník by se tak mohl spálit, jsou vhodnější hnojiva s pomalým rozpouštěním. Pro rovnoměrné rozmístění hnojiva je lepší použít rozmetadlo, protože ruční aplikace je vždy méně přesná a výsledek nemusí být rovnoměrný. Pro první jarní hnojení je nejdůležitější obsah dusíku v hnojivu.
Krok 3: Aerifikace (provzdušnění)
Tento krok je nezbytný u trávníků, které rostou na jílovité půdě, nebo byly příliš zatěžovány. Vrchní vrstva je natolik zhutněná, že pouhá vertikutace nestačí. Aerifikace se provádí speciálním strojem a není úplně jednoduchá, takže je lepší si ji objednat u odborné firmy. Během ní jsou do půdy vyřezávány nebo vtlačovány různě velké válečky. Pak následuje pískování.
Krok 4: Pískování
Buď po aerifikaci, nebo i bez ní po vertikutaci se doporučuje provést tzv. pískování trávníku. Jde o metodu, kdy je do trávníku přidán bílý křemičitý písek. Vegetační vrstva se tak zkvalitní a zlepší se i struktura půdy, takže se zvýší propustnost jak vody, tak i živin.
Omezuje se tak také vznik nové vrstvy plsti a mechu, po dešti bude také trávník rychleji osychat. Písek musí mít zrnitost 0,25 až 2 mm a na metr čtvereční se obvykle aplikuje 4 až 9 litrů písku. Protože pískování má být rovnoměrné, je lepší použít rozmetadlo. Vrstva písku ale nikdy nesmí být tak velká, aby trávník zcela pokryla.
Krok 5: Plevel a okraje
Někdy se na jaře v trávě znovu rozbují loňský plevel. Urputné jsou například bodláky a další plevel s dlouhým kořenem, ale také pampelišky nebo sedmikrásky v případě, že toužíte po dokonale zelené trávě.
Někomu může vadit i jetel a další rostliny. K hubení plevele se používají selektivní herbicidy, nebo je musíte odstranit mechanicky, což ale nebývá úplně jednoduché. Vhodné je také věnovat se okrajům trávníku. Pokud nemáte obrubníky či jiné ohraničení trávníku, použijte ostrý rýč pro začištění konců travní plochy.
Krok 6: Vyrovnání
Můžete se stát, že na ploše najdete zřetelné nerovnosti. Plochu vyrovnejte směsí zeminy a písku a následně na ni znovu vysejte trávu.
Krok 7: Zálivka
Na jaře potřebuje nejvíce vody trávník ve chvíli, kdy klíčí. V té době je třeba zalévat až 5× denně, pak postupně ubírejte a poté, co projde první sečí, stačí jen 2× denně a později už jen jednou za den.
Umělý trávník
Vzhledem k tomu, jak se zlepšila kvalita umělého trávníku, najdete ho na stále větším počtu zahrad. Nebudete potřebovat sekačku ani vertikutátor, ale nějakou péči musíte věnovat i jemu. Závisí vždy na tom, jaký umělý trávník a z jakého materiálu jste si pořídili. Vhodné je nakupovat u firmy, která se na dodávku umělého trávníku specializuje, a nechat si trávník i případně odborně položit.
Umělý trávník na jaře vlastními silami
Pokud máte umělý trávník umístěný někde v blízkosti stromů nebo keřů, po zimě na něm budete mít asi lístečky, možná i drobné větvičky a případně i nečistoty. Ty buď seberte ručně, nebo zameťte. Pro zametání je vhodné koště s tuhými štětinami.
V případě, že je jich hodně, lze použít na úklid také fukar. Od roztátého sněhu může být umělý trávník také ušpiněný, takže je vhodné ho vhodné spláchnout proudem vody z hadice. Úklid by se měl dělat v den, kdy svítí slunce, aby trávník po čištění dobře oschl.
Je dobré také zkontrolovat, zda se v zimě nějak nepoškodil. Mohou ho ohrozit jakékoli ostré předměty, v zimě třeba i rampouchy či kusy ledu. Malé poškození lze většinou opravit, u velkých lze vyměnit celý díl trávníku za nový. Ale pozor na druh a barevnost.
Do umělé trávy je třeba aplikovat tzv. čistou výplň, což může být křemičitý písek, případně gumový granulát. Důležité je to udělat rovnoměrně, takže je třeba použít pískovačku nebo rozmetadlo. Výplň se následně na plochu rozprostře kartáčem.
Jarní odborná péče
Specializované firmy mohou kompletní jarní údržbu udělat za vás, včetně toho, že zkontrolují spoje mezi jednotlivými díly a trávník bude dokonale vyčištěn. A navíc se jich můžete zeptat, jaká je nejvhodnější péče právě o váš druh umělé trávy i v následujících měsících.