Bydlení

Jak kombinovat barvy v kuchyni: Pravidla pro perfektní barevnou paletu

Vnesení barev do kuchyně zcela změní ráz prostoru, ve kterém se vaří. Barvy také působí na psychiku. Červená přidá na dramatičnosti, žlutá povzbudí, zelená evokuje svěžest a vnáší do kuchyně harmonii. Jak správně sladit barvy v kuchyni a podle jakých pravidel se při kombinování barev v kuchyni řídit?

Vzhled kuchyně udává charakter celého bytu. Kuchyně je místem, kde se schází celá rodina nebo se hostí návštěvy. Barvy jsou jedním z nejlepších způsobů, jak vnést do prostoru kuchyně osobitost. Výběr barev do kuchyně je tak velmi důležitý – ať se jedná o barvy do zcela nové designové kuchyně nebo jen několik malých barevných aktualizací ve stávající  kuchyni.

Možnosti, jak přidat barvu do kuchyně, zahrnují téměř všechny povrchy – kombinovat lze různé odstíny kuchyňských skříněk, spotřebičů, podlah, stěn i doplňků a vytvořit tak dokonalou barevnou paletu. Nicméně je důležité správně zvolit proporce a také dbát na sladění barev v interiéru.

Odpověď na otázku, jakou barvu do kuchyně vybrat, tak nemusí být vždy jednoduchá. Kromě výběru výmalby stěn kuchyně do rozhodovacího procesu vstupuje mnoho proměnných, jako jsou ostatní barvy v interiéru, množství přirozeného světla nebo velikost prostoru.

Například výběr barev a celkové zařizování prostoru malé kuchyně má svá specifika, která je nutné respektovat. Barvy totiž mohou prostor nejen zesvětlit nebo ztmavit, ale také opticky zvětšit, nebo naopak zmenšit. Jaká existují pravidla pro kombinování barev v kuchyni?

Pravidlo 60-30-10: Jak jej aplikovat pro vyváženou paletu barev?

Tři barvy stačí! Tak by se dalo shrnout toto klasické pravidlo, které pomáhá vytvořit barevnou paletu interiéru. Co přesně se za čísly skrývá?

  • 60 % místnosti by měla tvořit dominantní barva,
  • 30 % by mělo připadnout na vedlejší barvu,
  • posledních 10 % by měla tvořit akcentní barva.

Zmíněných 60 % tedy představuje hlavní barvu (též označovanou jako „barva pozadí“) – lze ji použít na velké kuchyňské plochy a povrchy, jako jsou stěny nebo kuchyňská linka.

Šedá kuchyně s ostrůvkem
Šedá kuchyně s ostrůvkem

Další číslo v tomto pravidle je 30 % – tolik by procentuálně mělo připadnout na vedlejší barvu, která jednak podpoří primární barvu, ale zároveň bude dostatečně odlišná, aby dodala místnosti na zajímavosti. V teorii se této sekundární barvy v kuchyni použije o polovinu více než primární barvy – například na kuchyňský nábytek nebo kachličky.

Posledních 10 % tvoří akcentní barva. Může být výraznější nebo jemnější v závislosti na tom, jakého vzhledu se chce docílit. Těch 10 % může být to, co dává místnosti charakter nebo ji naopak udržuje neutrálnější – například pomocí jemných pastelových barev v kuchyni. Těchto deset procent lze použít třeba na osvětlení, bytový textil (záclony, koberce) a další doplňky do kuchyně.

Jak pravidlo v kuchyni prakticky uplatnit?

Obecně se doporučuje volit neutrální tóny pro základní prvky, které jsou nákladnější a obtížněji se vyměňují. To platí například pro kuchyňskou linku, podlahu a spotřebiče. Do kuchyně lze následně vnést více barev pomocí méně nákladných aktualizací, jako je výmalba stěn, osvětlení a další doplňky.

Díky této strategii lze snadno a za rozumnou cenu měnit barevné schéma kuchyně podle toho, jak se mění vkus nebo aktuální trendy. Při výběru barev nátěrů, povrchů a doplňků je tedy zapotřebí začít jedním oblíbeným odstínem a hledat doplňující barvy, které se budou dobře kombinovat.

Barevné spektrum aneb jaké barvy k sobě ladí?

Kruh barevného spektra je ideálním nástrojem pro výběr palety barev do kuchyně – pomůže navolit kombinace barev, které spolu dobře ladí.

Kruh usnadňuje přehled o vztazích mezi barvami tím, že rozděluje spektrum na 12 základních odstínů: tři primární barvy, tři sekundární barvy a šest terciárních barev.

Obecně platí následující pravidla:

  • Volba tří barev, které lze na kruhu spojit rovnostranným trojúhelníkem, vnáší do prostoru harmonii
  • Kombinací barev ležících proti sobě je docíleno kontrastu
  • Naopak soulad je vytvořen kombinací barev ležících nedaleko sebe

Psychologie barev interiéru: Jak si správně vybrat ideální barvy?

Psychologie barev je založena na působení různých odstínů jednotlivých barev spektra na lidský mozek. Barvy ovlivňují náladu, kognitivní funkce, kreativitu i produktivitu.

Jednoduché pravidlo zní – neutrální a světlé barvy uklidňují, zatímco křiklavé, zářivé a tmavé tóny působí energicky a oživují.

Teplé vs. studené barvy

Každá barva v sobě nese buď teplý, nebo studený tón. I ten je třeba zvážit při výběru barev do kuchyně. Chladnější barvy, jako je modrá, šedá nebo zelená, navozují klid a podporují soustředěnost. Na rozdíl od teplých barev vypadají studené barvy, jako by ustupovaly, takže se skvěle hodí do malých kuchyní, které zdánlivě zvětšují.

Použití teplých barev, jako je oranžová, červená nebo žlutá, zmenšuje prostor a vyvolává pocit útulnosti, proto se teplé odstíny doporučují do velkých místností k vytvoření intimnější atmosféry. A jak sladit dřevo v interiéru s odstínem? Barvy dřeva (podlaha, nábytek apod.) je vhodné volit ve stejném podtónu.

Světlé vs. tmavé barvy

Vedle barevného tónu je potřeba vhodně vybrat i intenzitu barvy. Světlé barvy kuchyň provzdušní a opticky zvětší. Naopak tmavší barvy pohlcují světlo, čímž prostor zmenšují – jsou tedy nevhodné například na stěnu malé kuchyně.

Moderní kuchyně
Moderní kuchyně

Kromě velikosti kuchyně je při výběru sytosti barvy také potřeba zvážit množství přirozeného světla. Je-li kuchyň přirozeně tmavá, je vhodné použít světlejší barvu.

Jak v kuchyni sladit strop a podlahu se stěnami?

Správně zvolenou kombinací barev si lze vizuálně hrát s prostorem – opticky zvýšit nebo naopak snížit stropy, nebo místnost rozšířit, či zúžit. A to pomocí tmavé barvy, jež místnost přirozeně ohraničí.

  • Nevhodně vysoký strop lze snížit tmavou výmalbou v kombinaci se světlými stěnami.
  • Naopak tmavé stěny interiéru v kontrastu se světlým stropem kuchyň opticky zvýší.
  • Kuchyň ve tvaru „dlouhé nudle“ je možné vizuálně zkrátit tmavší výmalbou kratších stěn.
  • Oproti tomu tmavá výmalba delších stěn širokou kuchyň zúží.

Čím tmavší barva podlahy, tím silnější bude pocit stability, který barva vyvolá. Světlá barva podlahy má opačný účinek – vyvolává strach, že po ní nelze bezpečně přejít. To lze vyřešit třeba tmavším kobercem nebo běhounem.

Jak barevnou kompozici doladit? Pomocí nábytku a spotřebičů!

Vedle podlahy a stěn může kuchyň opticky zmenšit či zvětšit i nábytek. Objemné kusy nábytku v tmavých barvách zbytečně „ukusují“ místo. Naopak světlý nábytek splyne se stěnami a nepůsobí rušivým dojmem. Svislé plochy by tak měly zůstat spíše světlejší.

Nicméně na horizontální plochy, jako je pracovní linka nebo deska jídelního stolu, lze použít tmavší barvy, aniž by to prostor kuchyně zbytečně opticky uzavřelo.

V neposlední řadě je v kuchyni nutné myslet i na barvu spotřebičů, jež by rovněž měla být sladěna s celkovým tónem místnosti. Není nic horšího než sněhově bílá lednička, která v barevně odlišné kuchyni svítí jako maják. Ideálním řešením jsou vestavěné spotřebiče, které se schovají do kuchyňské sestavy, a tudíž nijak barevně nenarušují celkový ráz místnosti.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..