Bydlení

Co přináší spolupráce s realitní kanceláří?

Spolupráce s realitní kanceláří je většinou výhodnější než prodávat či kupovat nemovitost bez ní. Proč tomu tak je? Co je vlastně lepšího na tom oslovit realitní kancelář? Netahají z lidí pouze peníze v podstatě za nic, respektive za to, co si každý bez jakýchkoliv problémů zajistí sám? Mnozí lidé věřili v to, že spolupracovat s realitní kanceláří je vlastně zbytečné a nepřináší to žádné výhody. Jediné, co vnímali, byla provize za zprostředkování obchodu na realitním trhu. Podívejme se tedy společně na to, co vše zahrnuje služba a práce ze strany realitky.

Prezentace nemovitosti

Když chcete prodat nemovitost, je třeba ji nejdříve vhodným způsobem připravit. Zjednodušeně uklidit a naaranžovat místnosti tak, aby zaujali co nejvíce zájemců. Dalším krokem jsou fotografie. I ty vypadají lépe, když je pořídí profesionál, který je případně i mírně upraví. Zkoušeli jste například prodat dům v zimě? Počasí většinou moc nepřeje, obloha je zatažená, venku je sychravo. To se přenese i do fotografií. Profesionální fotograf však umí v některém z grafických programů na úpravu fotek změnit pozadí. Třeba právě oblohu z šedé deštivé na krásně modrou s obláčky. A věřte, že to zájem u případných kupců hned zvýší o několik procent. Jenže pokud sami nejste z této branže, může vás stát jen pořízení a úprava fotografií nemalé peníze.

Realitní kancelář vše zajistí v rámci své provize. Musíte také správně nastavit cenu. K tomu potřebujete většinou odhad tržní ceny nemovitosti, abyste věděli alespoň rozmezí, ve kterém se pohybovat. Makléři působící v dané lokalitě ale již dobře vědí, jaká je optimální cena pro prodávající i kupující. Poté uveřejní inzerát s kvalitním popisem a fotografiemi na svoje webové stránky i na všechny realitní portály, se kterými spolupracuje. Pokud byste chtěli prezentovat nemovitost sami, moc portálů, kam uveřejnit inzerát zdarma, na výběr nemáte.

Realitní kancelář zajistí kvalitní prezentaci nemovitosti
Realitní kancelář nachystá nemovitost k prodeji

Zajištění prohlídek

Když už se začnou ozývat zájemci, čeká vás asi nepřetržitý kolotoč prohlídek. Takže neustálé uklízení, dohadování si termínů, trávení času s potenciálními kupci, odpovídání na jejich dotazy. A to vše skloubit s vaším běžným životním tempem. Pokud chodíte do práce nebo máte děti, případně obojí, je to o to náročnější. Často po práci musíte běžet na prohlídku, místo abyste si třeba v klidu nakoupili, věnovali se dětem nebo šli třeba do fitness. Většinou si na ten den snažíte domluvit alespoň 2 prohlídky, abyste nemuseli stejný maraton absolvovat každý den. Ne vždy to ale vyjde. Pak konečně, když všichni odejdou, je najednou poměrně dost hodin, vy máte nejspíše hlad, jdete rychle nakoupit, dáte si večeři a už nezbyde čas na nic dalšího, protože ráno vstáváte do práce.

Pokud prodáváte nemovitost, kterou nevyužíváte a musíte navíc na prohlídky jezdit delší trasu, tak vám času zbyde ještě méně. Pokud naopak nemovitost kupujete, nemusíte si složitě dohadovat termín prohlídky s přímým prodejcem, který může termín několikrát změnit, aby sladil svůj časově vytížený život s náročností prodeje nemovitosti. Nebo kterému se často ani nedovoláte, protože je přes den v práci a nemůže třeba vzít hovor, apod. Realitní kancelář pověří svého realitního makléře, který je k dispozici celý den a vše v rychlosti a v rámci maximalizace pohodlí prodávajícího i kupujícího zařídí.

Kupní smlouva

Když už se prodávající dohodne s konkrétním kupujícím, nastává fáze byrokratická. Většinou je třeba nechat ocenit nemovitost ze strany kupujícího kvůli hypotéce. Prodávající musí předložit všechny dokumenty a návrh kupní smlouvy. Je třeba zajistit někde úschovu peněz před samotným přepisem nemovitosti v katastru a další kroky. To vše vás, ať už jste prodávající nebo kupující, může značně vyčerpat. Časově, nervově i finančně. Právníci rozhodně neudělají nic zdarma. Ani odhadci nemovitostí ne. Naopak realitní kancelář zajistí vše potřebné pro obě strany, se vším pomůže a vy tak máte jistotu, že vše je právně v pořádku a navíc ušetříte nejen čas, ale i peníze. Většina služeb je totiž součástí práce realitky a je zahrnuta do provize za zprostředkování obchodu.

To jsou alespoň ty nejhlavnější body, které je třeba při prodeji a koupi nemovitosti absolvovat. Když si to tedy shrneme, tak té práce se zajištěním obchodu na realitním trhu není málo. A výše provize není většinou tak vysoká, aby ji člověk neinvestoval a ušetřil díky tomu čas, nervy, peníze za dodatečné výdaje a zároveň měl jistotu, že vše bude v pořádku. Seriózní realitní kancelář vám se vším pomůže, poskytne potřebné služby a jediné co si za to řekne, je adekvátní výše provize.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..