Jak funguje mikrovlnná trouba
Mikrovlnná trouba je domácí spotřebič, který k ohřevu potravin používá mikrovlny. Mikrovlnné trouby jsou velmi praktické a lze v nich vařit nebo ohřívat různé pokrmy. Víte ale, jak taková mikrovlnná trouba funguje a jak s ní správně zacházet, aby vám vždy spolehlivě sloužila? Co do mikrovlnné trouby můžete bez obav vložit a co do ní naopak vůbec nepatří? Obáváte se zvěstí o škodlivosti mikrovlnného záření?
Kde se vzala mikrovlnná trouba?
Princip mikrovlnné trouby spočívá ve využití mikrovlnného záření, což je elektromagnetické záření o velmi vysoké frekvenci. Toto záření objevil již v roce 1886 skotský vědec James Clerk Maxwell, ale teprve americký vynálezce Percy Spencer zjistil, že mikrovlny lze použít k ohřevu potravin. Vedla k tomu prakticky náhoda. V roce 1945 se P. Spencer ve společnosti Raytheon zabýval výrobou magnetronu pro radar.
Při té příležitosti zjistil, že se mu při práci s magnetronem roztekla čokoláda, kterou měl v kapse. Uvědomil si, že by mohl mikrovlny použít k ohřevu jídla a s touto myšlenkou započal svoje experimenty. Bezprostředně po válce, v říjnu roku 1945 pak byla světu představena první mikrovlnná trouba. Vysloužila si přezdívku Radar range. Komerční mikrovlnné trouby, které bylo možno si pořídit do domácnosti, se začaly prodávat o 2 roky později.
Jak funguje mikrovlnná trouba?
Základní prvkem každé trouby s mikrovlnným ohřevem je již zmíněný magnetron, který dokáže elektrickou energii přeměnit na mikrovlny o vysoké frekvenci (typicky 2 450 Hz). Magnetron je v podstatě elektronka, která generuje elektromagnetickou energii v mikrovlnné oblasti. V této elektronce elektrony neproudí od katody k anodě jako v běžné diodě, ale díky vnějšímu magnetickému poli je jejich dráha pohybu zakřivená a elektrony jsou vedeny po kruhové dráze.
To způsobuje, že celý systém rezonuje a generuje mikrovlny. Ty je možné například pomocí antény nasměrovat do prostoru. Uvnitř mikrovlnky je tato energie vedena do prostoru, který je určen k ohřevu pokrmů. Protože jsou mikrovlny při bezprostředním vystavení pro živé organismy škodlivé, je důmyslným uzavíráním mikrovlnky zajištěno, že člověk do kontaktu s mikrovlnami nemůže přijít. A to dokonce ani při čištění mikrovlnky, kdy do prostoru pro ohřev jídla strká ruku.
Princip ohřevu pokrmů v mikrovlnce
Všechny objekty se skládají z molekul, které jsou v neustálém pohybu. Když na tyto molekuly dopadají mikrovlny, způsobují jejich rotaci velmi vysokou rychlostí. Frekvence mikrovln uvnitř mikrovlnky přesně odpovídá rezonanční frekvenci vody, která je také uvnitř potravin ohřívána. Pokud se tyto molekuly srazí s jinými molekulami, přemění se jejich kinetická energie na teplo, které je využito k ohřevu potravin.
Prakticky lze říci, že uvnitř potravin v mikrovlnce velmi rychle kmitá voda. Výhodou mikrovln je, že ohřívají celý objem pokrmu, zatímco při běžném ohřevu se teplo přenáší zvenčí dovnitř. Protože se mikrovlny uvnitř trouby odrážejí od jejích stěn a dochází ke vzniku maxim a minim, je nutné, aby se pokrm v troubě pravidelně otáčel. Jedině tak dojde k jeho rovnoměrnému ohřevu. Pokud by v mikrovlnce mechanismus na otáčení nebyl přítomen, docházelo by k tomu, že jídlo by se v oblasti maxim spálilo a v oblasti minim by se vůbec neohřálo.
Jak na vaření, pečení a rozmrazování v mikrovlnce?
V mikrovlnné troubě je možné pokrmy nejen ohřívat, ale i péct, vařit či rozmrazovat. Při používání mikrovlnné trouby je důležité zajistit, aby potraviny obsahovaly dostatek vody, jinak se správně neohřejí. Proto je při rozmrazování v mikrovlnce využito nižšího výkonu, který zmrazené potraviny pomalu rozmrazuje.
Při vaření v mikrovlnné troubě je důležité používat vhodné nádobí. Ideální nádobí do mikrovlnné trouby je skleněné nebo keramické. Tyto materiály neabsorbují mikrovlny a ohřívají se rovnoměrně. Můžete také použít plastové nádoby, ale ty se mohou při příliš dlouhém ohřevu roztavit nebo zdeformovat. Doporučuje se proto používat pouze nádoby, které jsou speciálně označeny jako vhodné do mikrovlnné trouby.
Pokud si troufnete, můžete v mikrovlnné troubě dokonce i zavařovat. Používejte na to ale výhradně víčka se závitem, sklenice neplňte až po okraj a před použitím je důkladně vyčistěte. Kromě vaření, pečení, rozmrazování a zavařování umí některé mikrovlnky také grilovat? Stačí si pořídit mikrovlnnou troubu s grilem a můžete si za pár minut vychutnat pěkně křupavé kuřátko.
Jak správně používat mikrovlnnou troubu?
Pokud chcete ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě, je lepší použít nižší výkon a pokrm ohřívat delší dobu. Tím zabráníte tomu, aby se jídlo zvenku převařilo, zatímco uvnitř je ještě studené. Pokud ohříváte tekutiny, je nejlepší je umístit do nádoby s velkým povrchem. Tím zabráníte jejich přehřátí a vyvaření. Při ohřívání potravin v mikrovlnné troubě dbejte na to, aby byly v nádobě rovnoměrně rozloženy, a pravidelně je míchejte.
Ani v případě mikrovlnky tedy neplatí, že můžete pokrm vložit dovnitř, přístroj zapnout a jít si po svém. I tady je potřeba kontrolovat, míchat a mít ohřev pod dozorem. Co se stane, pokud to přeženete s nastaveným výkonem? Při zvolení nadměrného výkonu mohou být některé druhy potravin tvrdé a suché. Konkrétně jde například o maso, knedlíky, apod.
V případě zeleniny pak dochází ke scvrknutí, taková bramborová kaše se přemění ve hmotu plnou bublin podobných kráterům. Vyšší výkon si ale můžete klidně dovolit, pokud v mikrovlnce ohříváte polévku. Pro rozmrazování je ideální zvolit automatický režim anebo začít s minimální teplotou a tu postupně zvyšovat podle toho, jak se zmrazená potravina rozmrazuje.
Mýty o škodlivosti mikrovlnky
Vkládáte jídlo do mikrovlnky s lehkým srdcem nebo se obáváte škodlivosti mikrovlnného ohřevu a mikrovlnnou troubu používáte jen výjimečně, a když už není zbytí? Možná byste měli vědět, že i přes mýty spojené se škodlivostí mikrovlnky se jídlo v ní ohřáté nestane radioaktivním, ani z něho nezmizí rázem všechny živiny. Ano, mikrovlnné záření je zdraví škodlivé, ale pouze, pokud je mu živý organismus přímo vystaven. A to v případě mikrovlnné trouby opravdu neplatí.
Musíte se jen postarat o to, aby mikrovlnka nebyla nijak poškozená. Současné mikrovlnné trouby jsou totiž po celém svém obvodu vybaveny ochrannou sítí, která má zamezit šíření mikrovln do okolního prostoru. Pokud ji neporušíte, není se čeho bát. Navíc mikrovlny jsou v jídle obsaženy pouze v době jeho ohřevu. Jakmile ho vyjmete z trouby, už je v něm nenajdete a můžete si na něm bezpečně pochutnat.
Jak je to se škodlivostí jídla z mikrovlnky?
Mikrovlnné trouby sice dokážou mírně přetvořit strukturu pokrmu, ale k tomu dochází pouze na elektrické bázi. K rozštěpení řetězců aminokyselin, enzymů či vitamínů, ze kterých se většina pokrmů skládá, by bylo potřeba mnohem vyšší energie, kterou mikrovlnka rozhodně není schopna vyprodukovat. Kromě toho jídlo, které by mělo základní struktury narušené, by mělo kromě složení nevábný i vzhled a rozhodně bychom neměli chuť ho pozřít.
Co ohřev jídla v mikrovlnce v mikrotenovém sáčku?
Vzhledem k tomu, že mikrotenové sáčky neobsahují vodu, je možné v nich pokrmy bez obav ohřívat. Pokud ale budete chtít experimentovat a mikrotenový sáček naplníte vodou, uzavřete, a poté začnete ohřívat v troubě, praskne. Při zahřívání vody uvnitř sáčku totiž dojde k masivnímu generování vodní páry, která svým rozpínáním způsobí deformaci sáčku. Podobné to může být například i s ohřevem vajíčka v mikrovlnce. Jen vás v tomto druhém případě čeká mnohem více čištění než při ohřevu pouhé vody.
Na co si dát pozor při používání mikrovlnky?
Především si dejte po ohřevu pozor na manipulaci s jídlem a nezapomeňte na to, že kromě potravin se ohřívají také nádoby, na kterých jídlo leží. Při manipulaci s mikrovlnnou troubou tak může dojít k popálení, typicky o horký talíř nebo misku. Každá mikrovlnka je jiná a má jinak koncipováno ovládání i manipulační prostor. Abyste ji dokázali bezpečně používat, rozhodně si přečtěte pokyny výrobce. Jednu věc však mají všechny mikrovlnky společnou. Nepatří do nich kovové předměty.
Třeba, pokud se budete snažit rozmrazovat takové máslo rovnou v obalu, který částečky kovu obsahuje, můžete si snadno mikrovlnku zničit. Podobné to bude i jen s mírně pozlaceným talířem. Mikrovlnnou troubu byste také nikdy neměli zapínat naprázdno. Mikrovlny by se v tomto případě neměly od čeho odrazit, odrážely by se od stěn a vracely zpět do magnetronu, který by tak intenzivní nával energie nemusel vydržet a opět byste si spotřebič poškodili.
Do mikrovlnky také nikdy nedávejte jídlo na ledovém talíři, který jste například bezprostředně před ohřevem vytáhli z lednice. Kromě toho, že bude v případě talíře docházet k velmi prudké změně teplot, kterou materiál nemusí vydržet a talíře může prasknout, je talíř, který byl předtím v lednici ohříván mnohem intenzivněji než běžně teplý talíř. Proto je po ohřátí potravin téměř nemožné jej z mikrovlnky vyndat.