BydleníTechnologie

Co je to decentrální rekuperace vzduchu?

Přemýšlíte, jak efektivně větrat s co nejmenší ztrátou tepla? Jednou z variant, jak vyřešit tento problém, je pořízení decentrálních rekuperačních jednotek. O co přesně jde, jak funguje nebo kde najde využití, jsme pro vás sepsali v tomto článku. 

Decentrální systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Decentrální rekuperace, označována také jako lokální rekuperace, se využívá pro větrání a zlepšení klima v rodinných domech, kancelářích a dalších obytných místnostech. Jedná se o ucelený systém menších větracích jednotek umístěných v jednotlivých místnostech. Jde o relativně jednoduchá zařízení, která se starají o řízenou výměnu vzduchu. V případě, že některá z některá z rekuperačních jednotek přestane fungovat, zajistí výměnu vzduchu zbylé lokální rekuperace vzduchu v objektu.

Jak decentrální systém řízeného větrání funguje?

Moderní decentrální rekuperační jednotky pracují na principu střídavého přepínání fáze nasávání a fáze výfuku vzduchu. Cyklus trvá okolo 70 sekund. Během tohoto cyklu dochází k ohřívání a ochlazování keramického výměníku. Ten funguje jako jakási teplotní brzda. Čerstvý venkovní vzduch, který je vháněn dovnitř, je tímto způsobem ohříván nebo ochlazován.

Jak probíhá instalace decentrálních rekuperačních jednotek?

Výhodou decentrálního systému je mimořádně rychlá a snadná instalace. Realizace má opravdu minimální požadavky na stavební úpravy. Přívod vzduchu je zajištěn krátkým izolovaným potrubím bez tepelných mostů, které se jednoduše instaluje přímo do obvodové zdi (skrze stěnu). Jednoduchá instalace umožňuje využit decentrální rekuperaci i v místech, kde nelze instalovat  prostorově náročné rozvody ventilace.

Co nám decentrální rekuperace přinese?

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zajistí nejen čerstvý vzduch v domácnosti bez zbytečných tepelných ztrát, ale i ideální teplotu ke spánku, vhodnou vlhkost vzduchu a celkově příjemné vnitřní klima. Moderní jednotky jsou navíc vybaveny účinnými prachovými filtry, které se postarají o čistý vzduch bez prachů či pylů.

Výhody decentrální rekuperace

  • Čerstvý vzduch v místnostech a s ním příjemné vnitřní klima.
  • Čistý vzduch bez prachu a pylů.
  • Regulace teploty a vlhkosti vzduchu v místnosti.
  • Snadná a rychlá montáž bez rozvodů.
  • Nízké provozní náklady.
  • Možnost použití v jedné místnosti i v celém domě.
  • Jednoduché ovládání a snadná výměna filtrů.
  • Až 50% úspora energie na vytápění.

Do jakých objektů se decentrální rekuperace hodí?

Decentrální systém řízeného větrání je skvělou volbou především do menších obytných prostor za účelem větrání. Zároveň představuje skvělé řešení pro všechny objekty, kde je nutné vyřešit problémy s vlhkostí a plísněmi. Decentrální jednotky se hodí i do bytových domů nebo starších rodinných domů ve stádiu rekonstrukce. Vzhledem ke své mimořádně jednoduché instalaci je lze použít i tam, kde se již bydlí.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..