Bydlení

Vyřízení modré karty, praktický průvodce

Mnoho pracovních pozic, pro které je třeba vyšší kvalifikaci, zůstává v České republice neobsazených. Společnosti musejí hledat odborníky i mezi cizinci, kteří nejsou občany Evropské unie. Povolením k dlouhodobému pracovnímu pobytu je modrá karta.

Za zaměstnáním do České republiky

Ekonomický růst přivádí do země mnoho zahraničních odborníků a kvalifikovaných pracovníků, kterým firmy slibují vysoké mzdy. Přicházejí obsadit pracovní místa, pro které se dlouhodobě nedostávalo lidských zdrojů mezi místními uchazeči.

Společnosti poptávají pracovní sílu i mezi uchazeči ze zahraničí. Pracovní inzeráty pravidelně umisťují na servery určené pro zájemce o práci nejen z řad občanů Evropské unie, ale i dalších zemí. Pokud nejste občanem Evropské unie, je třeba mít pracovní povolení. Jmenuje se modrá karta.

EU Blue card

Vyřízení modré karty

Pro získání povolení k pobytu je třeba podat žádost o modrou kartu. Než se pustíte do vyřizování prostřednictvím zastupitelského úřadu České republiky v zahraničí nebo Ministerstva vnitra České republiky nastudujte si modrá karta podmínky.

Podmínky pro žádost o modrou kartu:

 • Pobyt v ČR delší než 3 měsíce a kvalifikovaná pracovní pozice.
 • Nejste občan EU nebo jeho rodinný příslušník.
 • Vaše zaměstnání není sezónní.
 • Nežádáte o mezinárodní ochranu formou azylu.

Žádost se podává prostřednictvím vyplněného formuláře. Na pracovišti Ministerstva vnitra ji budete podávat v případě, že už v zemi pobýváte na některý z typů víza. Modrá karta pro cizince vás bude opravňovat k pracovnímu pobytu nejméně na dobu jednoho roku. Získáte i tříměsíční lhůtu navíc pro nalezení nové práce. Modrá karta se vydává maximálně na dva roky.

Modrou kartu získáte v případě:

 • Máte vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání s dobou studia delší než tři roky.
 • Máte pracovní smlouvu na plný úvazek.
 • Sjednaná odměna za práci odpovídá minimálně jeden a půl násobku průměrné hrubé mzdy v ČR.

K žádosti o modrou kartu budete dokládat:

 • originál cestovního dokladu a dvě fotografie,
 • doklad, že máte zajištěné ubytování,
 • pracovní smlouvu na odpovídající typ zaměstnání,
 • doklady o vzdělání,
 • zdravotní pojištění pro cizince.

Prodloužení platnosti modré karty

Modrou kartu můžete prodloužit. Pokud splňujete podmínky pro prodloužení, můžete o prodloužení požádat nejdříve 120 dní před skončením platnosti současného povolení k dlouhodobému pobytu. Nejpozději o prodloužení musíte požádat poslední den platnosti.

život a práce v EU

Zdá se vám celý proces administrativně náročný? Ano, není snadné nastudovat si podrobně celý proces získání modré karty. Ale nezoufejte! Modrá karta povolení k pobytu lze vyřídit i mnohem jednodušeji a snadněji.

Obraťte se o pomoc na agenturu IRS Czech, která vás úspěšně provede celým procesem. Vaši modrou kartu získáte velmi rychle, protože budete mít předloženou bezchybnou žádost se všemi nutnými náležitostmi.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Jeden myslel na “Vyřízení modré karty, praktický průvodce

 • Pingback: Anonym

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..