Vyřízení modré karty, praktický průvodce

Mnoho pracovních pozic, pro které je třeba vyšší kvalifikaci, zůstává v České republice neobsazených. Společnosti musejí hledat odborníky i mezi cizinci, kteří nejsou občany Evropské unie. Povolením k dlouhodobému pracovnímu pobytu je modrá karta.

Za zaměstnáním do České republiky

Ekonomický růst přivádí do země mnoho zahraničních odborníků a kvalifikovaných pracovníků, kterým firmy slibují vysoké mzdy. Přicházejí obsadit pracovní místa, pro které se dlouhodobě nedostávalo lidských zdrojů mezi místními uchazeči.

Společnosti poptávají pracovní sílu i mezi uchazeči ze zahraničí. Pracovní inzeráty pravidelně umisťují na servery určené pro zájemce o práci nejen z řad občanů Evropské unie, ale i dalších zemí. Pokud nejste občanem Evropské unie, je třeba mít pracovní povolení. Jmenuje se modrá karta.

EU Blue card

Vyřízení modré karty

Pro získání povolení k pobytu je třeba podat žádost o modrou kartu. Než se pustíte do vyřizování prostřednictvím zastupitelského úřadu České republiky v zahraničí nebo Ministerstva vnitra České republiky nastudujte si modrá karta podmínky.

Podmínky pro žádost o modrou kartu:

 • Pobyt v ČR delší než 3 měsíce a kvalifikovaná pracovní pozice.
 • Nejste občan EU nebo jeho rodinný příslušník.
 • Vaše zaměstnání není sezónní.
 • Nežádáte o mezinárodní ochranu formou azylu.

Žádost se podává prostřednictvím vyplněného formuláře. Na pracovišti Ministerstva vnitra ji budete podávat v případě, že už v zemi pobýváte na některý z typů víza. Modrá karta pro cizince vás bude opravňovat k pracovnímu pobytu nejméně na dobu jednoho roku. Získáte i tříměsíční lhůtu navíc pro nalezení nové práce. Modrá karta se vydává maximálně na dva roky.

Modrou kartu získáte v případě:

 • Máte vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání s dobou studia delší než tři roky.
 • Máte pracovní smlouvu na plný úvazek.
 • Sjednaná odměna za práci odpovídá minimálně jeden a půl násobku průměrné hrubé mzdy v ČR.

K žádosti o modrou kartu budete dokládat:

 • originál cestovního dokladu a dvě fotografie,
 • doklad, že máte zajištěné ubytování,
 • pracovní smlouvu na odpovídající typ zaměstnání,
 • doklady o vzdělání,
 • zdravotní pojištění.

Prodloužení platnosti modré karty

Modrou kartu můžete prodloužit. Pokud splňujete podmínky pro prodloužení, můžete o prodloužení požádat nejdříve 120 dní před skončením platnosti současného povolení k dlouhodobému pobytu. Nejpozději o prodloužení musíte požádat poslední den platnosti.

život a práce v EU

Zdá se vám celý proces administrativně náročný? Ano, není snadné nastudovat si podrobně celý proces získání modré karty. Ale nezoufejte! Modrá karta povolení k pobytu lze vyřídit i mnohem jednodušeji a snadněji.

Obraťte se o pomoc na agenturu IRS Czech, která vás úspěšně provede celým procesem. Vaši modrou kartu získáte velmi rychle, protože budete mít předloženou bezchybnou žádost se všemi nutnými náležitostmi.

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Jeden myslel na “Vyřízení modré karty, praktický průvodce

 • Pingback: Anonym

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..