Ostatní

Kruhový ornament přezdívaný MANDALA

Už od nepaměti fascinuje lidstvo motiv kruhu. Není divu, motiv kruhu se objevuje všude okolo nás, ve všech dobách, kulturách a náboženstvích. Motiv kruhu, potažmo mandala, je všudypřítomná a stále více celosvětově vyhledávaná, a to nejen díky svým přenádherným motivům.

Z jakého důvodu jsou tedy mandaly stále více vyhledávanější?

Co je vlastně mandala, a jaký má význam?

Pojďme se společně seznámit..

Co je mandala?

Mandala – slovo pocházející ze staroindického sanskrtu (obřadní jazyk) znamenající oblouk, kruh, dokonce až magický oblouk. Tento symbolický význam kruhu představuje dokonale pravidelný tvar kolem pevného bodu a zároveň tím vyjadřuje věčnost a nekonečno.

Pokud budeme mluvit o mandale, jako o symbolu, který je v současné době vyhledávaný v podobě omalovánek nebo samolepek – jedná se o kruhovitý,, obraz“ obsahující symboly z tibetské, indické nebo buddhistické mytologie. Tyto symboly poté tvoří dokonalý, magický kruh.

Mandala není součástí žádné kultury ani náboženství, avšak tvorbu mandaly znaly a využívaly již staré národy, jako například: Indové, Řekové nebo Tibeťané. Právě Tibeťané vynikali ve tvorbě mandal a dodnes je využívají při svých náboženských obřadech.

mandaly

Barevné mandaly a jejich význam

Význam mandaly a jedna z podstat, proč jsou mandaly vyhledávané po celém světě, tkví v možnosti působení na energetické víry v těle – jinak zvané čakry. Tyto čakry ovlivňují duševní i fyzickou pohodu. Mandaly, které dokáží harmonizovat právě čakry mohou proto sloužit jako prostředek při alternativní léčbě nejrůznějších obtíží.

V případě, že se rozhodnete vytvořit mandalu sami – již od prvotního kruhu, až po závěrečné využití barev, slouží celý tento proces k navození vnitřní harmonie, rovnováhy, uspokojení a celkovému klidu. Celý proces může sloužit k pochopení a uvědomění si vlastních pocitů a emocí. Mandaly tedy slouží jako určitá forma terapie.

Působení již hotové mandaly na člověka má stejný účinek, jako celý proces tvoření mandaly, ať už vybarvování mandaly nebo její celé vyhotovení. Hotová mandala odráží vnitřní touhy, přání, pochody a zároveň uvolňuje energii, která byla vynaložena při jejím vytváření.

Díky této uvolněné energii máme možnost harmonizovat prostředí, ve kterém si mandalu ponecháme a vystavíme.

mandaly kameny

Léčivé mandaly – co přináší tvoření mandal?

 1. Celkové zklidnění:

doba, kterou věnujete vybarvování nebo tvoření mandal se stává dobou odpočinku a celkového zklidnění toku myšlenek a emocí

 2. Načerpání energie:

forma relaxace

 3. Čas pro sebe:

jen vy a mandala, vytvořte si svůj rituál, kdy nebudete nikým a ničím rušeni

 4. Uvědomování si svých pocitů a nálady:

nechte volný tok vašim myšlenkám a pocitům

 5. Forma sebeléčení:

vložte do mandaly pozitivní energii, kterou právě potřebujete

Andělské mandaly

Andělské mandaly jsou specifické díky své moci komunikace s jednotlivými anděly díky napojení se na jednotlivé andělské energie. Při meditaci s andělskými mandalami se otevírá cesta pro andělskou podporu.

Velký výběr mandal v různých formách najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz

5/5 - (3 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Jeden myslel na “Kruhový ornament přezdívaný MANDALA

  • Pingback: JirkaH56

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..