FinanceBydlení

Distribuční sazby za energie: jak na nich ušetřit?

Trápí vás vysoké výdaje za elektřinu? Nejedna česká domácnost přemýšlí nad tím, jak energetickou náročnost rodinného domu výrazně snížit. Podle řady odborníků by se mělo začít u kontroly distribučních sazeb, protože právě zde bývá nejčastěji “zakopaný pes”.

Mnozí při zhlédnutí faktury za elektrickou energii automaticky přistupují k jednomu kroku, a sice ke změně dodavatele. Nemluvíme o špatném kroku, je to jedna z prvních možností, kterou lze podniknout a kterou lze ušetřit tisíce korun ročně. Ovšem těsně předtím je zapotřebí zkontrolovat kolonku “distribuční sazby”. Podle posledních statistik má každá pátá rodina částku nastavenou špatně, respektive nevýhodně. Jenom její změnou by mohlo dojít k rapidní úspoře.

Jak se distribuční sazby stanovují?

Nabízí se otázka, jak máte nastavenou distribuční sazbu vy? Jak již bylo zmíněno, zhruba každá pátá domácnost ji má nastavenou nevýhodně, a to s ohledem na výši své roční spotřeby. Při tomto stanovení mohou začít prodělávat.

Vůbec nejčastěji se používá hodnota D01d. Důvodem upřednostnění této sazby před jinými je, že lidé chtějí ušetřit při měsíčních platbách. Ne vždy je to však správná volba.

Sídlí ve vaší domácnosti bojler?

Co by vám mohlo výrazně pomoct při stanovování distribučních sazeb je bojler. Jestliže se právě toto zařízení ve vaší domácnosti nachází, využívejte sazbu D25d. Jedná se o takzvanou dvoutarifovou sazbu, při které se počítá i s takzvaným nočním proudem, který se vykazuje v době, kdy zákazník spí. Je logické, že v této části dne bude spotřebovaná energie minimální, proto se noc přesune do jiného tarifu, než v jakém je den.

Pokud chcete ušetřit na energiích a bojler je vaším každodenním parťákem, neponechávejte si u svého dodavatele pouze jednotarifovou sazbu.

Změna tarifu není nic složitého

Tím nejlepším krokem je skutečně přechod z jednoho tarifu na dva. Díky tomu se nakonec můžete stát spokojenými zákazníky vašeho dodavatele energií. Co bohužel mezi lidmi koluje, tak že se tato změna s sebou nese víc starostí než radosti. To se pro konečnou úsporu nevyplatí udělat, možná si říkají. Jenže celý tento přechod je pouze o výměně elektroměru. Touto maličkostí se může ušetřit až několik tisíc ročně.

Dva tarify i na chaty

Kde je přechod z jednoho tarifu na dvoutarifové distribuční sazby obzvlášť výhodný, tak na chatě a chalupách. Právě v těchto rekreačních obydlích, kde strávíte celkově sotva několik měsíců se mi můžete podat ruku až s padesátiprocentní úsporou.

Ať už jste se rozhodli pro změnu distribučních sazeb na chatě nebo v rodinném příbytku, zavolejte svému distributorovi a po výměně elektroměru začněte plnit připravené keramické prasátko.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..