Bydlení

Skandinávský styl bydlení je velmi oblíbený. Co ho definuje?

Zařídit si svou domácnost do příjemného, stylového duchu, který bude sklízet obdiv při každé návštěvě. Úkol, který si na svá bedra pokládá nejeden z nás. Pokud milujete jednoduchost spojenou s neutrálními barvičkami a přírodou, trefou do černého pro vás bude skandinávský styl bydlení. 

Co je to skandinávský styl bydlení?

Mluvíme o zařízení domácnosti do takzvaného severského stylu. Ten se však nevyznačuje jen konkrétními typy nábytku, ale také životními hodnotami a duševní potravou. Pokud si chcete zařídit svůj domov do kombinace minimalismu a dřeva, musíte upustit starosti a stres nechat za hlavou. Na negativitu a napětí není v takto zařízeném prostředí místo. 

Seveřané kladou velký důraz na pozitivní energii, která by nás měla obklopovat. To se víceméně odráží i na skandinávském stylu bydlení, který je bez různých elementů, jež by v nás negativní emoce mohly vyvolat. Upouští se od tmavých depresivních koutů a snažíme se domácnost co nejvíce prosvětlit a provzdušnit. Hrajeme si především se světlými tóny barev a od těch temných si dáváme odstup. Nebojíme se pastelových barviček, jelikož ty nám na rty přináší úsměv. 

Co ještě definuje skandinávský styl?

  • Pozornost se upíná na velké množství zdrojů světla (sázíme na závěsné lustry, stojací lampy i žárovky a svíčky). 
  • Když textilní doplňky, tak v jemných tónech (a v podobě dek, polštářů či kusových koberečků).
  • Nešetříme květinami a jednoduchými dekoracemi.
Dekorace ve skandinávském stylu
Dekorace ve skandinávském stylu

Příroda má největší slovo

V poslední době se skandinávské bydlení plete s tím minimalistickým. Ovšem najdeme zde řadu rozdílů a odlišností. Předně se koupelna nebo kuchyně, které skandinávský styl dominuje, odlišuje tím, že se používá hodně dřeva. Dřevo má největší slovo, a to především proto, že působí velice útulným dojmem. 

Obecně příroda hraje v takto zařízených příbytcích velkou roli. Prim nehraje pouze dřevo, ale také kov, sklo nebo kámen. Nechybí ani přírodní materiály, z nichž se vyrábí například deky nebo plédy, jež letmo přehodíte například přes pohovku v obývacím pokoji.

Skandinávský styl obývacího pokoje
Skandinávský styl obývacího pokoje

Jemné a jednoduché linie

V porovnání s anglickým stylem bydlení je ten skandinávský jednoduchý a jemný. Když si vybavíme anglický příbytek, na mysli nám vyběhnou především masivní krbové římsy, ohromné závěsy, na nichž lpí prach, nebo masivní, kýčovité kusy nábytku, které jsou dominantou dané místnosti. V případě skandinávského stylu se pozornost upíná na zmiňovanou jednoduchost a jemnost, která se požaduje i od stolů, židlí nebo skříní. 

Při výběru nábytku upněte svou pozornost na jednobarevné, ideálně bílé komody na dřevěných nožičkách nebo na plastové vkusné židle opět s přírodním podnožím. Nebojte se skříní se zrcadly – právě zrcadla pomáhají ještě více rozptýlit světlo proudící interiérem. 

Skandinávský styl

Pastelové barvy jsou působivým kontrastem

Už jsme zmínili velmi častou záměnu minimalistického bydlení s tím skandinávským. Zatímco minimalistické sází jenom na jednu barvu, maximálně dva neutrální odstíny, v případě skandinávského se barviček nebojíme. Samozřejmě nesázíme na pestré nebo do oka bijící tóny. Naopak dáváme přednost pastelovým odstínům, jež jsou velmi působivým kontrastem jinak skoro bílého interiéru. 

Pastelových barviček se nemusíme obávat ani při malování místností. Sice jimi neozdobíme celou místnost, ale jedna zeď interiéru může nést jiný než bílý či jinak světlý tón. Kde s mentolovým nebo blankytně modrým odstínem nešetříme, tak na polštářích a jiném textilu. 

Zrcadla všude, kam se podíváš

Jak už také bylo zmíněno, zrcadla jsou bytovým doplňkem, který má zelenou. S jejich pomocí se totiž světlo roztříští ještě více do interiéru a zaženou se i drobná tmavá zákoutí, jež jsou v takto zařízeném příbytku hotovým tabu.

4.5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..