Bydlení

Hrnek, nebo šálek? Jak správně vybrat nádobí na kávu?

Káva pro mnohé není pouze obyčejným nápojem – je to rituál, ke kterému patří nejen výběr kvalitních kávových zrn, ale také výběr nádobí, ze kterého bude konzumována. Rozhodování mezi hrnkem a šálkem může působit jako drobnost, ale ve skutečnosti může ovlivnit váš zážitek z pití kávy. Jak tedy správně vybrat to nejlepší nádobí pro pohodové chvilky s kávou?

I když má často každý z nás svůj oblíbený hrnek, ze kterého nám jakýkoliv teplý nápoj chutná nejlépe, správně bychom v těch mohutných s velikým ouškem měli podávat spíše čaj. Káva, především pak tolik populární espresso, totiž patří do šálků. Další kávové nápoje, jakými je třeba latté machiatto nebo flat white, budou nejlépe chutnat ze skla. Zapomeňte tak na chvíli na obří hrnky s nápisy, citáty nebo obrázky. I doma si můžete užít atmosféru francouzské kavárny – stačí k tomu málo. Kvalitní zrnka a vhodné nádobí. Jak by mělo vypadat? Poradíme vám, po čem sáhnout, pokud si chcete i doma užít jedinečný kávový zážitek.

Espresso, lungo i cappuccino – kam s nimi?

Právě zejména tuto oblíbenou trojici bychom si měli vychutnávat z porcelánového či keramického šálku kónického tvaru. Právě zmíněný tvar dokáže zajistit, že v šálku lépe vynikne latté art, kromě toho se v něm ale snadněji rozvinou veškeré chutě i vůně. Materiál, jakým je právě porcelán, také drží stálejší teplotu a snadno se nahřívá. Neméně skvostné keramické hrnky jsou bezesporu i v kavárnách oblíbeným vybavením pro přípravu kávy – jejich nevýhoda ale tkví v jejich křehkosti. V neposlední řadě nejsou zrovna jedničkou v držení teploty. Bez ohledu na materiál by šálky na kávu měly disponovat světlým vnitřkem. Zatímco z vnější strany je můžou zdobit jakékoliv vzory, vnitřní strana by měla patřit jen kávě a pěně. V tomto případě kávě cappuccino, lungo nebo třeba espresso. Někteří kávoví znalci tvrdí, že právě oblíbené cappucinno je vhodné podávat i ve skle.

Cappuccino ve skleněné lahvi
Cappuccino ve skleněné lahvi

Latté patří do skla

Silnostěnné sklenice budou tou nejlepší volbou v případě přípravy kávy latté machiatto nebo flat white či caffé latté.  Takové sklenice neprasknou při nalití teplého mléka či horkého espressa a navíc perfektně odhalí struktury kávového nápoje a jeho dělení do vrstev. 

Nutno podotknout, že pokud si kávu užíváte v pohodlí domova, výběr mezi hrnkem a šálkem je zcela subjektivní a závisí především na vašich potřebách a preferencích. Zda zvolíte oblíbený hrnek, nebo sáhnete po šálku, jež vám vykouzlí pocit, jako byste zrovna seděli v oblíbené kavárně, záleží jen na vás. Důležité užít si svou kávu tak, jak vám nejvíce vyhovuje. V případě, že ale chcete potěšit své hosty, určitě je dobré mít v záloze pár šálků i sklenic se silnostěnným sklem, díky kterým připravíte výtečnou kávu každé návštěvě.

Chcete se o kávovém světě dozvědět ještě mnohem více? Navštivte Tchiboblog a dočtěte se o kávě vše, co jste dosud možná nevěděli. Chcete vědět, jak jednotlivé druhy kávy připravovat nebo jak kávu bezpečně skladovat? Pak se začtěte do blogu, kde získáte odpovědi na všechny kávové otázky. 

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..