Finance

Pracovní smlouva na neurčito jako cesta k získání hypotéky

Výše příjmu, věk žadatele nebo jeho bonita. To je jen malý výčet věcí, které banky berou při žádosti o úvěr na bydlení v potaz. Důležitým hlediskem na cestě ke schválení hypotéky je nejen, kolik vyděláváte, ale také to, odkud vaše příjmy pochází. 

Podmínky získání hypotéky 

Aby vaše žádost o hypotéku byla úspěšná, bez naspořených peněz na její základ se neobejdete. Pokud jste mladší 36 let, připravte si alespoň 10 % ceny nemovitosti. Pokud máte více jak 36 let, potřebujete naspořit alespoň 20 %. 

Navíc váš úvěr nesmí přesáhnout více jak 9,5 násobek čistých ročních příjmů. A i zde platí podmínka věku. Pokud jste starší 36 let, jedná se jen o 8,5 násobek.

Hypotéka jednoduše není levná záležitost. Banka chce mít jistotu, že dostojíte svým závazkům. A zajímat ji hlavně bude to, z čeho hypotéku budete financovat. 

Jaké příjmy banku zajímají? 

Banku primárně zajímají příjmy ze zaměstnání na hlavní pracovní poměr nebo vlastního podnikání. 

Pokud pracujete na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ), počítejte s tím, že banky tyto příjmy posuzují velice individuálně a není dobré s nimi stoprocentně počítat. Nemusí je totiž vždy do rozhodných příjmů zahrnout. 

Šance, že vám banka příjmy z drobných přivýdělků uzná, roste v případě, že jsou tyto výdělky pravidelné a dlouhodobé. 

Další příjmy, které vám mohou při žádosti o hypotéku pomoci, jsou:

  • pravidelné příjmy z pronájmu,
  • rodičovský příspěvek,
  • nebo starobní a sirotčí důchod. 

Naopak se sociálními dávkami nepočítejte – banka je neuznává jako rozhodný příjem pro hypotéku. 

K hypotéce vám pomůžou daňová přiznání i smlouva na dobu neurčitou 

Živnostníci si k prokázání příjmů připraví daňová přiznání za poslední 2 roky, zaměstnancům postačí pracovní smlouva. A velkou výhodou je, když je uzavřená na dobu neurčitou. 

Schválení hypotéky

Pracovní smlouva na dobu určitou totiž v bankách důvěru nevyvolává. Je tu totiž možnost, že nedojde k prodloužení smlouvy a jistota v podobě stabilního příjmu klienta padá. 

Skepticky se také banky dívají na žádost ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. 

Dostanu hypotéku když mám smlouvu na dobu určitou?

Je důležité vědět, že ani v této době není schválení hypotéky nemožné. Posouzení je individuální a každá banka má své vlastní podmínky. Neházejte proto flintu do žita! 

Pokud jste například dlouholetý klient se stabilním, vysokým příjmem, dobrou bonitou a historií splácení, vyřízení hypotéky za takto ztížených podmínek nemusí být problém. 

Pomoci může například to, že smlouva na dobu určitou se každý rok opakuje. 

Tip! Věděli jste, že zaměstnavatel může podle zákoníku práce sjednat smlouvu na dobu určitou maximálně 3x? Poté má zákonnou povinnost sjednat smlouvu na dobu neurčitou.

Nebojte se obrátit na svého finančního specialistu, který vám zjistí podmínky a limity u jednotlivých poskytovatelů úvěrů.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..