Finance

Finanční gramotnost 2022: ani letos Češi nedokázali poznat výhodnější půjčku

Že na tom se znalostmi o financích nejsme jako národ příliš dobře, to už víme. Skokové zhoršení roku 2021 ale šokovalo snad každého. Po covidových opatřeních jsme o finance ztratili zájem, a tak se index finanční gramotnosti propadl o 6 bodů (ze 61 na 55). Kdo doufal ve skokové zlepšení v roce 2022, se hodně spletl. Zlepšili jsme se o 1 bod. A cena půjčky i letos zůstala strašákem – výhodnější úvěr poznalo jen 31 % dotázaných.

Index finanční gramotnosti České bankovní asociace (ČBA)

Česká bankovní asociace si každoročně nechává zpracovat průzkum ohledně úrovně finanční gramotnosti českého národa a ohledně vzdělávání v oblasti finančních produktů (i vzdělávání mimoškolního). Průzkum dle zadání od ČBA provádí agentura Ipsos. V srpnu 2022 se průzkumu zúčastnilo 1063 respondentů ve věku 18 – 79 let.

Historicky mají Češi největší problém s výběrem výhodnější půjčky

Nahlédneme-li do starších ročníků průzkumu finanční gramotnosti, vždycky narazíme na shodný výsledek týkající se největších obtíží s odpovědí: Největší problémy respondentům dělá výběr výhodnější půjčky. V průzkumu bývají zadány parametry dvou půjček přibližně v následující logice:

U jedné jsou poplatky za vedení účtu a poskytnutí peněz, u druhé ne. Trvají sice stejně dlouho, ale mají jinak velké měsíční splátky, liší se úrokovou mírou a samozřejmě v RPSN. Půjčky jsou nastaveny tak, aby nižší RPSN vyšlo u úvěru s vyšším úrokem (dohání se na poplatcích). A většina lidí při výběru naletí – každoročně. Proč? Neřídí se roční procentní sazbou nákladů, ale jen úrokem (někteří dokonce měsíční splátkou). Letos naletělo 69 % dotázaných.

    Příklad zadání pro výběr nejvýhodnějšího úvěru 

Příklad zadání pro výběr nejvýhodnějšího úvěru – zde ze 3 možnost (zdroj: Ministerstvo financí)

Přitom jsou již mnoho let na trhu online srovnávače půjček, které lidem ukazují cenu půjčky okamžitě, na první pohled. Jak poznat, že je první půjčka opravdu zdarma – například ve srovnávači Bezvamoney.cz? Stačí se zaměřit právě na sloupec RPSN. Kde je uvedeno „od 0 %“, tam se dají peníze opravdu půjčit zdarma. Obecně platí, že čím nižší RPSN, tím nižší cena půjčky – a netřeba hledat cokoliv složitého.

Index finanční gramotnosti 2022 se dostal jen na 56 bodů

Rok 2022 zaznamenal stejný index finanční gramotnosti Čechů, jaký jsme měli například v roce 2018, nebo koncem 90. let minulého století. Letošní průzkum byl rozdělen do čtyř oblastí osobních financí – a postupně nahlédneme do každé z nich:

  • povědomí o financích a vzdělávání ve financích
  • finanční rezerva
  • finance a děti
  • inflace

Souhrn výsledků v kategorii Povědomí o financích a vzdělávání ve financích

Částečné potíže v orientaci ve financích přiznala naprostá většina Čechů. Nejhůře se nám orientuje v různých doporučeních poradců a bankéřů. Co se zdroje informací týká, čerpáme nejčastěji z vlastních zkušeností (a někdy dost tvrdých), pětina si nechává poradit od lidí z oboru.

Češi si celkem věří v hospodaření s vlastním rozpočtem a v oblasti spoření. Hůře jsou na tom s důvěrou v sebe sama v oblasti půjček (a evidentně oprávněně), ale i v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nejnižší povědomí máme o investování, viz následující obrázek:

Povědomí dotázaných o vybraných kategoriích osobních financí (subjektivní odpovědi)

Povědomí dotázaných o vybraných kategoriích osobních financí (zdroj: IPSOS)

Souhrn výsledků v kategorii Finanční rezerva

Na nečekané události si rezervu buduje více než polovina dotázaných (cirka 55 %), a to jak spořením, tak investicemi. Asi polovině spořicích (celkem tedy 27 % dotázaných) by úspory vystačily asi na tři měsíce, přičemž si pravidelně odkládají okolo 2 500 Kč. Ostatní uvádějí rezervu nižší, výjimečně vyšší. Jen 14 procentům dotázaných by vydržela déle než rok.

Finanční rezervy Čechů v roce 2022

Finanční rezervy Čechů v roce 2022 (zdroj: IPSOS)

S rezervami počítáme i na důchod, penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření už je mezi lidmi poměrně známé, ukládají do něj nejčastěji do 2 500 Kč měsíčně, ale našlo se 7 % respondentů, kteří uvedli částku vyšší než 10 000 Kč měsíčně (nemusí mířit do penzijního spoření).

Souhrn výsledků v kategorii Finance a děti

O financích se s dětmi baví většina rodičů – nejčastěji ve spojení s bezpečností nákupů na internetu a s rodinnými výdaji. Kapesné dostávají děti od 60 % rodičů. Rodiče dětem spoří – nejčastěji formou stavebního spoření nebo životního pojištění. Asi čtvrtina dotázaných rodičů zřídila svému dítěti jeho vlastní běžný účet, naprostá většina z nich pak uvedla, že dítě k němu má i vlastní platební kartu (nejčastěji ji banky vystavují od osmi let věku dítěte).

Věkové rozdělení dětí, který rodiče zřizují vlastní běžný účet

Věkové rozdělení dětí, který rodiče zřizují vlastní běžný účet (zdroj: IPSOS)

Souhrn výsledků v kategorii Inflace

Současný růst cen ohrožuje rodinný rozpočet asi 71 % dotázaných, z toho u 28 % se jedná o významné ohrožení. Úsporu nejčastěji realizují na energiích a omezení výdajů za zábavu či spotřební zboží. Využívat jsme začali výhodnějších sazeb na spořicích účtech. Další zhoršení ekonomické situace své domácnosti očekává ke konci tohoto roku 60 % dotázaných.

Jak inflace ohrožuje rodinný rozpočet domácností

Jak inflace ohrožuje rodinný rozpočet domácností (zdroj: IPSOS)

Celkové výsledky podle věku, pohlaví a vzdělání

Zajímavé mohou být i celkové výsledky výzkumu v dělení podle skupin respondentů.  V prezentaci k tiskové konferenci ČBA  se uvádí, že největší rozdíl v úspěšnosti je patrný ve vzdělání – podrobnosti v následujícím obrázku:

Index finanční gramotnosti dle vzdělání, pohlaví, věku a regionu

Index finanční gramotnosti dle vzdělání, pohlaví, věku a regionu (zdroj: IPSOS)

Lidé s VŠ vzděláním dosáhli 62 bodů, kdežto lidé se základním vzděláním nebo výučním listem získali v průměru 48 bodů. Lépe odpovídali lidé v Praze, lidé nad 50 let. O financích jsou lépe spraveni muži. Nejvíce správných odpovědí se týkalo schodkového rozpočtu domácnosti (že je nevýhodný a neudržitelný). Správná odpověď byla označena 83 % dotázaných.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..