Zdraví a fitness

Máte sedavé zaměstnání a nadváhu? Jak s ní zatočit?

Patříte mezi ty, kteří pracují u počítače a většinu dne prosedí? V zápalu práce možná zapomínáte i na krátké a pravidelné protažení, pak se potýkáte s bolestí, hlavy, zad a často i nadváhou. Jak právě s ní zatočit?

Sedavé zaměstnání je častou příčinou nadváhy

Naše tělo bylo stvořeno k chůzi a pohybu, ne k tomu, aby celý den prosedělo před počítačem. Navíc má pohyb vliv i na naše psychické rozpoložení. Když ho tělu pravidelně dopřejete, můžete se těšit, že:

 • Uděláte něco pro svoje zdraví.
 • Posílíte svaly i kosti.
 • Snížíte svoji hmotnost, protože pohyb podporuje správné fungování metabolismu a pomáhá spálit víc kalorií.
 • Snížíte riziko chronických chorob.
 • Budete mít lepší náladu a budete šťastnější.
 • Podpoříte zdraví mozku, protože do něj zajistíte větší přísun krve a kyslíku.
 • Pozitivně zapůsobíte na spánek.
 • Zvýšíte tvorbu přirozených antioxidantů, ochráníte buňky a pozitivně zapůsobíte na kůži.
 • Budete mít víc energie.
 • Pohyb dokonce může fungovat i jako lék proti chronické bolesti, takže může i zmírnit bolest. Nejčastěji pozitivně zapůsobí u nemocí zad nebo třeba revmatického onemocnění.

Co ta nadváha vlastně je?

Když už o té nadváze mluvíme, možná je fajn si říct, o co vlastně jde a kde se bere. Mnozí z nás si nějaké to kilo navíc nepřipouští, a už vůbec, že by mělo mít vliv na naše zdraví.

Nadváha je předstupeň obezity, často se také označuje jako první stupeň obezity. Nese s sebou zvýšené riziko zdravotních komplikací a měla by pro nás být takovým varováním, zdviženým prstem, že je třeba začít něco dělat. Definuje se indexem tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí 25 až 30.

Sedavé zaměstnání s sebou kromě nadváhy nese i riziko dalších zdravotních problémů. Jaká jsou rizika sedavého zaměstnání?

 • Při chybné práci s počítačem, klávesnicí a myší není nouze o syndrom karpálního tunelu v důsledku přetěžování při ohýbání zápěstí a prstů.
 • Práce s počítačem znamená zátěž i pro oči.
 • Když sedíme na židli, setrváváme v nepřirozené a strnulé poloze, která negativně působí na krční páteř, ramena, předloktí, úpony v loktech, na zápěstí i prsty.
Nadváha při sedavém zaměstnání - práce na počítači
Nadváha při sedavém zaměstnání – práce na počítači

Jak nepřibrat při sedavém zaměstnání?

Když celý den sedíte, musíte sice počítat se zvýšeným rizikem nadváhy a obezity, na druhou stranu, když si to včas uvědomíte a budete dodržovat zásady zdravého životního stylu, můžete jim předejít. Jak zabránit přibírání na váze a jak zhubnout, pokud už nadváhou trpíte?

Tip číslo jedna: Začněte u zdravého stravování

Vyvážený a pestrý jídelníček je základem. Už žádné jídlo ve spěchu, žádné fastfoody nebo polotovary. Zařaďte na jídelníček čerstvé ovoce, syrovou zeleninu, maso, mléčné výrobky, ořechy, semena a zdravé tuky, vařte fitness recepty.

Bílému cukru se vyhněte, místo klasického bílého pečiva dejte přednost tomu celozrnnému. Zaměřte se i na složení stravy, mnozí z nás přijímají příliš mnoho sacharidů. Zkuste jejich příjem minimalizovat, nahraďte je proteiny a kvalitními tuky.

Víte, že můžete vyzkoušet i proteinovou dietu, která je založená na konzumaci proteinových jídel, tedy jídel, která jsou bohatá na proteiny, ale zároveň minimálním příjmu sacharidů? Když tělu začnou sacharidy, které využívá jako zdroj energie, docházet, musí si hledat jiný zdroj, tím se stanou tukové zásoby a vy začnete hubnout. Jídla bohatá na protein vás navíc zasytí a vy nebude mít tolik hlad.

Tip číslo dva: Hýbejte se

Pohyb jde s hubnutím a zdravým životním stylem ruku v ruce, jedno bez druhého prostě nemůže existovat. Proto ho nezanedbávejte. Nemusíte hned vyrážet do posilovny, cvičit se dá i doma, můžete taky chodit na pravidelné svižné procházky.

Tip číslo tři: Po aktivitě nezapomeňte odpočívat

Bez odpočinku naše tělo nemůže správně fungovat. Za celý den toho má dost, je třeba najít si chvilku a posedět nad knihou, zajít si na masáž nebo dělat něco jiného, u čeho si odpočinete. V noci si zase dopřejte kvalitní a nerušený spánek, během něhož tělo zregeneruje a načerpá nové síly.

TIP: Podívejte se také na článek: Jak zhubnout v obličeji a zkuste i tyto tipy a triky.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..