Zdraví a fitness

Jak poznáte kvalitní protein, který vám neublíží?

Každý sportovec se s ním už jistě setkal. Na trhu jich je ale tolik, že se v nich dá jen těžko orientovat. Řeč je o proteinech a proteinových nápojích, které našemu tělu mají dodat potřebné bílkoviny. Jak poznat kvalitní protein, který tělu opravdu prospěje?

Když se řekne protein

Proteiny jsou oblíbené zejména mezi sportovci, jsou nepostradatelné pro nabírání svalové hmoty, zvýšení výkonnosti a zkrácení doby regenerace po výkonu. Patří ale také mezi důležité makroživiny, jejichž příjem by si měl hlídat každý z nás. Proteiny jsou totiž základním stavebním kamenem každé buňky v lidském těle. Skládají se z aminokyselin a náš organismus se bez nich prostě neobejde. V našem těle hrají důležitou roli, podílí se na celé řadě procesů, např.

  • Budování svalové hmoty, růst a výživa svalů.
  • Ochrana svalů při výkonu a jejich podpora.
  • Výživa kostí, šlach a kůže.
  • Zkracují dobu regenerace.
  • Podílí se i na spalování tuků, což ocení zejména ti, kdo trpí nadváhou nebo potřebují zhubnout. Právě mezi nimi jsou oblíbené proteinové koktejly, které hravě nahradí svačinu nebo jiné jídlo.
  • Zajišťují správnou funkci imunitního systému.
  • Podílí se i na regulaci produkce hormonů a enzymů v našem těle.

Kde proteiny najdeme?

Sportovci jistě hned zareagují, že v mase a proteinovém prášku. To ale nejsou jediné zdroje bílkovin. Bílkoviny najdeme v živočišné a rostlinné stravě, a právě z ní bychom je měli čerpat nejdříve.

Živočišné bílkoviny označujeme i jako plnohodnotné, mají vyšší podíl esenciálních mastných kyselin, zároveň ale obsahují hodně tuků a cholesterolu, Zdrojem živočišných bílkovin je nejen libové maso, ale i ryby, mořské plody, zvěřina, vaječné bílky nebo nízkotučné mléčné výrobky a sýry.

Rostlinné bílkoviny mají oproti těm živočišným nízký obsah tuku a vyšší obsah vlákniny, neobsahují ale všechny důležité aminokyseliny, takže se označují jako neplnohodnotné. Najdeme je v luštěninách, sóje, rostlinném mase, rostlinném mléce nebo třeba v tempehu nebo tofu.

Náš tip: Ptáte se, kdy jíst protein, nebo kdy pít protein? Bílkoviny by měly být součástí 2 až 3 jídel denně, sportovci by si měli dát protein po cvičení.
Přírodní zdroje proteinu
Přírodní zdroje proteinu

A co proteinové prášky?

Příjem bílkovin ze stravy a konzumace proteinových jídel zejména u sportovců nestačí, takže je třeba se poohlédnout i po nějakém tom proteinovém prášku. Proteiny patří mezi nejdůležitější sportovní suplementy, svaly se bez nich prostě budovat nedají. Jejich nabídka je široká, rozdíly mezi jednotlivými proteiny mohou být až propastné.

Když se rozhodnete, že si některý z proteinových suplementů koupíte, měli byste si dopředu ujasnit dvě věci. Kolik do něj chcete investovat a jak často ho budete užívat. Obecně se má za to, že běžná populace a rekreační sportovci si vystačí s 1 g proteinů na každý kilogram tělesné hmotnosti, u sportovců se ale množství zvyšuje na 2 až 3 gramy na každý kilogram.

Proteinové nápoje podle zdroje bílkovin

Protein je vlastně koncentrovaný zdroj bílkovin, které pochází z přírodních surovin, podle jejich zdroje je dělíme v základu na rostlinné, živočišné a vícesložkové, dají se ale dělit i dál.

Živočišné zdroje proteinů

Živočišné proteiny obsahují všechny důležité aminokyseliny, takže se považují za ty nejkvalitnější. Dělíme je dál na:

  • Syrovátkové proteiny neboli WHEY proteiny s vysokou kvalitou a syrovátkou jako zdrojem proteinu. Dál se dělí na syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát (téměř čistý protein) a syrovátkový hydrolyzát.
  • Micelární kasein, který se vstřebává pomalu, označuje se i jako noční protein.
  • Hovězí protein, který se vyrábí zpracováním hovězího masa. Obsahuje hodně kyseliny listové a železa, je skvěle stravitelný.
  • Vaječný protein, který má hned po syrovátkovém nejvyšší podíl leucinu.

Rostlinné zdroje proteinů

V rostlinných proteinech některá z důležitých aminokyselin chybí, s růstem svalů nepomohou tolik jako živočišné proteiny. Přesto bychom rostlinné proteiny neměli zavrhovat, vyrábí se třeba ze sóji, hrachu nebo konopí.

  • Sójový protein obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, potěší i větší podíl BCAA a glutaminu.
  • Hrachový protein obsahuje hodně vlákniny a většinu esenciálních aminokyselin (osm z devíti), je hypoalergenní.
  • Rýžový protein s obsahem všech esenciálních aminokyselin, ale s minimálním množstvím lysinu.
  • Konopný protein jako skvělý zdroj omega-3 mastných kyselin.
Ohodnoťte tento článek

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..