Zdraví a fitness

Jak se efektivně zbavit nadváhy?

Kila navíc způsobují samé trable. Snižují nám sebevědomí, a navíc ohrožují naše zdraví. Jak se efektivně zbavit nadváhy jednou provždy? Podíváme se na to, jak by měl vypadat správný jídelníček při redukci hmotnosti. A pokud jste zatím na každé dietě ztroskotali, pak máme tip i pro vás. Naskočte do dietního plánu keto diety.

Kde je problém?

Většina lidí s nadváhou má s kilogramy navíc kvůli nesprávnému stravování. Pokud máte energetický příjem vyšší než výdej, budete přibírat. Chcete, aby čísla na váze šla dolů? Pak je potřeba tuto rovnici otočit. Musíte tělu dodávat méně kalorií, než jich během dne spotřebuje. To ho donutí sahat do tukových zásob. A vy začnete hubnout. Jenže jak na to?

Změňte jídelníček

Snažte se jídla plánovat dopředu a přemýšlet nad tím, co jíte. Zároveň nedržte hladovky a jezte pravidelně. Pokud se celý den nenajíte, je jasné, že to večer u televize doženete. Jenže často až moc a nevhodnými potravinami. Jak by tedy taková správná strava měla vypadat?

  • Dostatek čerstvé zeleniny. Zelenina je dobrá. Obsahuje vlákninu a spoustu vitamínů a dalších minerálů, které vám prospívají. Navíc má minimum kalorií, a tak jí můžete sníst podstatně víc, aniž byste překročili denní limit.
  • Bílkoviny. Bílkoviny neboli proteiny jsou při hubnutí naprosto klíčové. Ochrání vaše svalstvo, které v dietě často padne za oběť jako první. Také vás zasytí na delší dobu a podpoří zdravý metabolismus. Najdete je hlavně v mase, mléčných výrobcích a vejcích. Vegani a vegetariáni mohou sáhnout po luštěninách, tofu, tempehu nebo proteinových drincích z přírodních zdrojů (hrách, rýže, sója atd.).
  • Zdravé tuky. Tuky nejsou škodlivé, pokud vybíráte ty správné. Naopak vašemu zdraví prospívají. Zapomeňte na tučné brambůrky a omaštěný fast food. Zdravými tuky máme na mysli pár lžic kvalitního oleje do salátu, ořechy nebo třeba avokádo.
  • Komplexní sacharidy. Sacharidy jsou v přílohách, luštěninách či pečivu. Komplexní sacharidy dodávají tělu energii postupně a jsou prospěšné. Najdete je například v celozrnném pečivu, rýži, bramborách, quinoe atd.
  • Omezte cukr. Průmyslově zpracované sladkosti a slazené limonády byste měli úplně vynechat. Jsou příliš kalorické a plné chemie. Raději sáhněte po čerstvém ovoci. Ovšem kvalitní čokoláda jako odměna jednou za čas neuškodí.
Zdravý jídelníček
Zdravý jídelníček

Hledejte alternativy

Co dělat, když máte chuť například na pizzu nebo na čokoládový dort? Hledejte alternativy! Na internetu najdete spoustu zdravých receptů, které imitují nezdravé potraviny. Tak například květáková pizza nebo low carb čokoládový dort. Chuťově jsou téměř stejné, a navíc s minimem kalorií.  

Zařaďte pohyb

Jelikož upravíte jídelníček a omezíte jídlo, vaše tělo přepne do nouzového režimu. Metabolismus se trochu zpomalí. To ale nechcete. Vy potřebujete, aby pracoval na plný výkon. Proto je potřeba ho nějak podpořit.

Začněte se pravidelně hýbat. Ale nepřepínejte se. Vezměte v úvahu svou váhu. Pokud máte kila navíc, pro vaše klouby může být běhání nebezpečné. Ideální je se poradit s trenérem nebo někým zkušeným. Ale pozor – hubnout se dá i obyčejnou chůzí. Ta je pro tělo zcela přirozená a pohybový aparát nezatěžuje. Vyjděte si každý den na pořádnou procházku a uvidíte, že to zafunguje.

Výšlap na hory
Výšlap na hory

Nevíte si rady? Zkuste dietní plán od odborníků

Pokud je pro vás plánování stravy moc složité, nevyznáte se v tom, nebo nestíháte vařit extra porce pro sebe, zkuste balíčky s revoluční keto dietou. Tyto dietní plány jsou v poslední době velmi populární. Doporučujeme společnost KetoDiet.

BMI kalkulačka vám napoví, jak vysokou nadváhu máte a kolik kg byste vlastně měli při své výšce vážit. Podle toho se zařiďte a zakupte si dietní plán v odpovídající délce. Správné hubnutí může být pěkný oříšek. Ovšem pokud se svěříte do rukou specialistů, úspěch je zaručený.

Nevzdávejte to

Nikdo není dokonalý. Občas máme dny, kdy se prostě nedaří. Dali jste si trochu větší porci, než jste měli? Přejedli jste se večer u televize? Nevzdávejte se. Další den jezte odlehčeněji a vyjděte si na dlouhou procházku. To, že jednou ujedete, rozhodně neznamená, že na to nemáte. Berte to jako motivaci k ještě lepším výkonům.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..