Zdraví a fitness

4 jednoduché způsoby, jak začít relaxovat

Vánoce jsou za rohem a všichni pociťujeme předvánoční stres v rodině i v práci. Kdy jste si naposledy vyhradili čas jen sami pro sebe? Zapomeňte na chvíli na všechno okolo a zaměřte se jen na své tělo a mysl. V následujícím článku si ukážeme 4 jednoduché způsoby, jak začít relaxovat, i když nás tlačí čas.

Vyhraďte si čas jen pro sebe

Určete si chvilku, kdy vás nebude nikdo rušit. Stačí jen pár minut denně. Důležité ale je, abyste to tak dělali pravidelně. Pro někoho jsou na odpočinek nejlepší knihy, někdo zase preferuje běhání v přírodě. Odložte na chvíli telefon a nemyslete na práci, ani na rodinu.

Budete překvapení, jak na vás kvalitně strávený čas zapůsobí. Posílíte psychickou odolnost a zvednete si náladu. Pojďme se podívat na různé typy aktivní i odpočinkové relaxace, které musíte vyzkoušet. A předvánoční stres se vám vyhne!

Jógová relaxace

Chodili jste někdy na jógu? Pak si určitě vzpomenete na krátké relaxace, které se dělají buď na konci nebo na začátku hodiny. Pokud jste jógou nepolíbení, nevadí. I tak si to můžete zkusit. Ve zkratce jde o to, abyste dokonale uvolnili tělo a vypustili z hlavy všechny negativní myšlenky.

Relaxace se dá provádět v různých polohách. Ovšem nejpříjemněji vám bude vleže. Lehněte si buď na podložku na zem. Nebo klidně na postel. Důležité ovšem je, abyste měli kvalitní matraci, která je pohodlná a bez proležení. Bez té si přeci pořádně neodpočinete ani v noci.

Nyní budete pomalu myslí skenovat tělo a každou část těla pomalu prodýcháte. Začněte u prstů na noze. Uvědomte si jeden po druhém, vyšlete do něj proud dechu a uvolněte ho. Tímto stylem postupujte pomalu až k vršku hlavy. Nevynechte jediné místečko.

Tím, že se budete soustředit na části těla, odvedete mysl od každodenních starostí. Jakmile budete hotoví, ještě chvíli ležte, zhluboka dýchejte a užívejte si příjemnou chvíli. Celé vám to zabere pět až deset minut. Pokud si to celé chcete ještě zpříjemnit, pusťte si relaxační hudbu a zapalte vonnou svíčku.

Jóga v přírodě
Jóga v přírodě

Dechová cvičení

Proti stresu a špatné náladě jsou nejlepší dechová cvičení. Vyzkoušejte například hluboké dýchání do břicha. Výhodou je, že ho můžete praktikovat v podstatě kdekoliv a kdykoliv.

  1. Usaďte se, nebo si lehněte. Je důležité, abyste se cítili pohodlně.
  2. Jednu ruku si položte na břicho pod žebra. Druhou si dejte na hruď.
  3. Zhluboka se nadechněte nosem do břicha. Ruka na břichu se hýbe společně s ním. Ovšem vaše hruď se nehýbe. To ohlídáte právě pomocí dlaní.
  4. Vydechněte ústy. Uvědomte si, jak se břicho pomalu zplošťuje. Rukou z něj vytlačte i poslední zbytky vzduchu.
  5. Opakujte třikrát až desetkrát.

Mindfulness meditace

Mindfulness meditace patří k jednodušším druhům meditací, a tak ji bez problémů zvládnete i vy. Cílem je zaměřit pozornost na věci, které se dějí právě teď, v přítomném okamžiku. Například naslouchejte svému tělu.

Je váš dech rychlý, pomalý, hluboký nebo mělký? Slyšíte zvuky, například dopravu, nebo slyšíte jen ticho? Jde o to, abyste si všímali toho, co se děje ve vašem těle a s vámi, aniž byste se to snažili změnit nebo jakkoliv hodnotit.

Meditace osvěží vaši mysl i tělo. Stejně jako u relaxace, vypustíte z hlavy všechny starosti a negativní myšlenky. Meditujte pravidelně a uvidíte, že už vás jen tak něco nerozhodí a že i vaše nálada je mnohem lepší, než bývala.

Nemusíte si sedat do žádného složitého sedu jako jogíni. Ani sedět na zemi. Najděte si pohodlnou polohu a buďte v ní. Třeba i ležte. Ale dejte si pozor, abyste neusnuli. Zpočátku stačí meditovat jen pár minut. Postupně interval navyšujte. Pokud vás tlačí čas, nařiďte si budíka. Rozhodně byste se během mentálního cvičení neměli zaobírat časem a kontrolovat telefon.

Mindfulness meditace
Mindfulness meditace

Uvolněte tělo

Ani na tělo by se nemělo zapomínat. Na relaxaci jsou nejlepší jóga cviky. Ovšem i klasická vycházka v přírodě dokáže zázraky. Nebo požádejte partnera, aby vám udělal masáž. Vyzkoušet můžete také progresivní svalovou relaxaci, kdy střídavě zatínáte a uvolňujete jednotlivé svalové skupiny.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..