Zdraví a fitness

Jízda na kole v zimě – Jak se na ní připravit a pořádně si ji užít

Jste nadšenci cykloturistiky, ale máte obavy vytáhnout kolo i v zimním období? Máme pro vás pár rad, proč je skvělé jezdit na kole i v zimě. Není se čeho bát. Je to stejně skvělé, jako v letě, stačí se pouze dobře připravit.

Jaké zimní oblečení na kolo zvolit?

Je naprosto logické, že v krátkém rukávu a kraťasech by vám byla zima. Proto musíte být obezřetní a pečliví při výběru vhodného oblečení. Základem je rozhodně funkční prádlo, které udržuje tělesné teplo a odvádí pot. Toto prádlo musí být vždy přiléhavé.

Stejně důkladní musíte být i při výběru zimní bundy či kalhot. Nejlepší bundy na kolo jsou ty, které jsou vyrobené z voděodolného, větruodolného a prodyšného materiálu. Je lehká, má všechny parametry potřebné k tomu, abyste byli v teple a důležitou součásti je mít na ní i reflexní prvky. Co se týká kalhot, nejlépe zvolenou variantou jsou určitě zateplené cyklistické kalhoty. Určitě nepodceňte výběr kalhot, protože je prokázané, že je vám největší zima
právě na chodila.

Mezi doplňky, které bychom neměli opomíjet, protože jsou stejně důležité patří i například návleky na boty, které vám chrání chodila, aby vám neprochladly. A další neméně důležité jsou i vhodné rukavice. Končetiny trpí nejvíce a pokud podceníte výběr, věřte, že daleko nedojedete na kole, protože podchladnete a pak se budete doma pod dekou s horkým čajem třást.

Určitě nesmíme zapomenout ani na pokrývku hlavy. Je běžné v jakémkoli ročním období jezdit na kole s cyklistickou helmou. V zimě vás však helma nezahřeje a je důležité mít pod ní zateplenou čepici. Klasická čepice se vám pod helmu nevleze. Existují speciální čepice pod helmy. Koupíte ji již běžně v jakémkoliv sportovním obchodě. Vhodné jsou i kukly, které zahřívají obličej.

Jízda na kole ve sněhu se zimním oblečením

 

Jak správně pečovat o jízdní kolo v zimním období?

Stejně důkladně musíme i dbát na své jízdní kolo. Často totiž může trpět více než cyklista. V zimě pochopitelně sněží, a tak silničáři často cesty sypou solí. Voda a sůl se dostává na kolo, což ničí jeho životnost. Mnohdy totiž začnou reznout součástky, jako například řetěz nebo šroubky. Řetěz je vhodné mazat olejem a po každé jízdě kolo opláchnout. Zabráníte tak poškození. Není na škodu mít taky pár náhradních šroubků v batohu v případě jakékoli nehody. Stojí pár korun a vy se tak můžete vyhnout zbytečným nepříjemnostem.

Jelikož je řada cyklostezek v zimě neudržovaná a často je počasí na bodě mrazu, osvědčil se zimní plášť na kolo. Je to úžasná věc, kvůli které nemusíte zahazovat kolo v zimě do sklepa či garáže a můžete ho využívat naplno. Má totiž spoustu kladných aspektů. Co stojí za zmínku je fakt, že takový plášť na kolo má větší přilnavost k povrchu a lepší odpružení na nerovném povrchu. S ním se rozhodně nemusíte bát vyjet na zledovatělý povrch. Je jich celá řada na výběr, takže si vybere každý.

Jízdní kolo v zimě

Na co si dát pozor?

V zimě se na kole jezdí rozhodně pomaleji než v létě. Buďte více obezřetní. Dívejte se na cestu, po které jedete. Sníh může být ušlapaný a pod ním se skrývat náledí. Proto raději zvolněte a dávejte pozor. Alespoň vám tak neunikne krásná zasněžená panoramata.

Protože se brzy stmívá, rozhodně mějte s sebou i reflexní prvky. Zabráníte možnému nebezpečí.

Jaké jsou výhody jízdy v zimě?

Zasněžená krajina a křupavý sníh dodává jízdě na horském kole své kouzlo. Nevzdávejte se svého koníčku jen proto, že se na vás mohou někteří lidé dívat nechápavě. Jízdou na kole se udržíte v kondici a můžete se tím pyšnit.

Stačí pouze dodržet pár zákonitostí, které jsou popsány výše, protože kdo je připraven není překvapen a cykloturistika v zimě bude váš nejlepší koníček ze všech.

Tak co, zkusíš to taky?

Horské zimní kolo
Horské kolo
5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..