Finance

Vysoká obliba půjček: Nebrání se jim až 9 z 10 Čechů

Období před Vánocemi je bezesporu finančně náročné. Mnozí lidé dokonce při touze nakoupit ten nejlepší dárek sáhnou po úvěru. Půjčky jsou v našich končinách vcelku oblíbené. Ostatně kdo by chtěl čekat na to, až se mu podaří našetřit větší finanční obnos na nákup konkrétních věcí či služeb? V každém případě je třeba poznačit, že prostřednictvím půjčky chce financovat své záležitosti až 87 % všech Čechů, a to není málo. Účel, kvůli kterému se ale zadluží, volí velmi obezřetně. Jak to tedy vlastně s financováním různých záměrů je? Na to se podrobně podíváme v následujících řádcích.  

Statistiky hovoří jasně

Existují i lidé, již by si v žádném případě půjčku nevzali. Podle průzkumu společnosti Cofidis jde fakticky o každého osmého Čecha. Mnozí jiní lidé by se ale půjčkám určitě nebránili. Sahají po nich hlavně lidé s vysokoškolským vzděláním. Konkrétně se jedná o 92 % z těchto lidí.

Peníze

Úvěry na bydlení a automobil

Na první pozici z hlediska oblíbenosti jsou bezesporu půjčky na bydlení. Především hypotéky představují pro většinu lidí jakousi nezbytnost. Komodity dlouhodobé spotřeby jsou logickými důvody, proč si lidé peníze půjčují. Přinášejí dlouhodobý užitek a splácení není tak komplikované. Platí to přitom jak u půjček na bydlení, tak i na automobily. Jinak jsou v současnosti ve srovnání s jinými dlouhodobě výhodnější. Vždyť taková půjčka bez registru a potvrzení o příjmu má určitě úplně jiné parametry.

Řeč statistik hovoří vcelku jasně. Kvůli bydlení jsou ochotné se zadlužit cca tři pětiny lidí. Zhruba dvě třetiny by byly schopny si půjčit na pořízení bydlení. Rekonstrukce se týká 56 % lidí. Automobil by si koupili hlavně muži. Právě silnější pohlaví má k vozům také silnější vztah. A kdo si půjčuje nejčastěji? Zejména lidi mající vystudovanou vysokou školu. Tři čtvrtiny z nich by si vzaly půjčku na bydlení. Na auto by si bylo ochotno vzít úvěr cca 47 %.

Investice do vzdělání stoupají

V jakém segmentu investic byly zaznamenány největší změny? Především v oblasti vzdělání. Jsou to pouze dva roky zpět, kdy se právě kvůli vzdělání zadlužilo pouze 5 Čechů ze 100. Aktuálně se jedná o celou pětinu, což je poměrně solidní progres. Je vcelku logické, že by si takovouto půjčku vzali především lidé do 35 let. Podobně přemýšlí ale i starší lidé mající vysokoškolské vzdělání. I oni se chtějí vzdělávat a pochopitelně získat lukrativnější zaměstnání.

A co investice do zdraví?

Ani investice do zdraví není nijak zanedbatelná. Naopak! Každý pátý Čech by do svého zdraví rozhodně investoval. Jednat se přitom může jak o starší lidi, tak i o mladé do věku 26 let. Třetina z takto vynaložených peněz by nejspíše putovala do oblasti jednorázových zákroků. Typické jsou hlavně ty, jež se řadí do oblasti estetické medicíny. Zapomenout ale nelze ani na chrup.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..