Finance

Holding – Význam, druhý a výhody

S holdingem se většinou setkávají převážně podnikatelé. Co je však holding? Jedná se o soubor dvou a více obchodních korporací neboli společností. Jedna z těchto společností je vždy hlavní, ta vlastní více jak polovinu celkového kapitálu.

Pokud však holdingové společnosti vznikají, může se stát, že se na hlavní společnosti dohodnou.  Holdingové společnosti jsou definovány zákonem o Obchodních korporacích č. 90/2012 Sb., a převážně část společností jsou akciové.

V souvislosti se vždy setkáte s dvěma pojmy:

  • Holdingová společnost – společnost, která stojí v čele všech ostatních společností. Jinak se jí také říká mateřská společnost, která má řídící funkci. Tyto společnosti většinou bývají založeny jako první, a poté vznikají dceřiné společnosti.
  • Dceřiná společnost – jedná se o jednotlivé společnosti, které spadají pod mateřskou a dohromady tak posléze vytvářejí holding. Dceřiné společnosti jsou v  souvislosti s mateřskou podřízené, mohou však na trhu vystupovat a získávat zisk jednotlivě. Klasickým příkladem těchto společností je otevřené nové pobočky, již fungující společnosti.

holdingová společnost

Druhy holdingových společností

  • Čisté – pokud je vytvořena čistá holdingová společnost, pak mateřská má pouze dozorující činnost, a zároveň se stará o majetek dceřiných společností. Nejedná se však o vytváření nových produktů.
  • Kombinované – jestliže si zakládáte kombinované holdingové společnosti, pak se jedná o mateřskou společnost, která pro své dceřiné společnosti dodává jednotlivě nové produkty nebo jim poskytuje služby.

Výhody holdingu

Mezi největší přednosti holdingu patří, že obě společnosti si mají navzájem co nabídnout.

  • Kapitálová síla – velké obchodní společnosti mají vysokou kapitálovou sílu, která jim umožňuje lepší fungování na trhu. V souvislosti s holdingem tuto sílu přenášejí i na menší dceřiné společnosti. Všeobecně se stávají mnohem globálnější a zároveň mohou dosáhnout lepšího postavení na trhu.
  • Přizpůsobení – menší obchodní společnosti mohou nabízet odlišný směr působení na trhu, nabídnou tak mateřské společnosti lepší přizpůsobení na trhu.

Výhody holdingové společnosti

Offshore holdingová společnost

Offshore holdingové společnosti se zakládají kvůli nízkému nebo žádného zdaňování. Vzhledem k faktu, že holdingová společnost má na starosti veškerá aktiva a majetek dceřiných společností, bývá výběr jurisdikce velice důležitý.

Veškerý majetek a aktiva musí být udržována ve společnosti, která není jakkoli vystavena přímému nebo nepřímému rizika.

Jak již bylo řečeno, výběr jurisdikce je velice důležitý z mnoha důvodů. Každému výběru lokality vždy předchází důležité rozhodnutí – jak budete se společností nakládat a jaká bude její činnost.

Jestliže se například rozhodnete obchodovat s cennými papíry, zjistěte si, jak vysoké poplatky se vás v dané lokalitě budou týkat. Stejně tak pokud budete jako společnost poskytovat půjčky, musí být offshore společnost založena v zemi, kde je platný přístup do rejstříku poplatků, který celý proces půjčování usnadní.

Se založením holdingové společnosti vám poradí např. na stránkách www.parkerhill.cz

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..