Finance

Kde se nejlépe uplatní pracovníci z Mongolska

Od léta letošního roku se Česká republika aktivně připravuje na to, že bude zřejmě trvale závislá na zahraniční pracovní síle. Tento fakt je pro západní země běžnou realitou již mnoho let. Důvodů je více.

Mezi ty nejzásadnější patří nejen demografická fakta, jako je stárnutí populace, ale především klesající zájem o řemeslná povolání, bohatnutí Čechů a nezájem o některý typ profesí.

Ministerstvo zahraničí na nutnost zaměstnávání cizinců zareagovalo přetvořením dosavadních programů na tři nové programy:

  1. Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec;
  2. Program kvalifikovaný zaměstnanec (pro středně a nízko kvalifikované migranty);
  3. Program klíčový a vědecký personál (pro specialisty a manažery nadnárodních firem; pro výzkum a vývoj technologií typu start-up).

Tyto projekty jsou velkým přínosem pro českou ekonomiku. Výhodou je, že upřednostňují přímé zaměstnavatele a seriózní firmy. Do konkrétních režimů, např. projektu Mongolsko, jsou zaměstnavatelé zařazeni na základě splnění stanovených transparentních kritérií.

zaměstnaní pracovníci z Mongolska

Díky umístění do programu je takovým zaměstnavatelům garantován přednostní přístup na zastupitelský úřad v přiděleném termínu za účelem podání žádosti o pobytové oprávnění ke vstupu na území ČR.

Pro Mongolsko jsou stanovené kvóty do Programu kvalifikovaný zaměstnanec 1000 osob na rok.

Podmínky programů

Firmy přihlašující se do režimu Mongolsko musí splňovat následující podmínky. Firma by měla být aktivně na trhu minimálně 2 roky. Je nutné, aby měla alespoň 6 zaměstnanců, nesmí mít žádné dluhy vůči české správě sociálního zabezpečení ani vůči finančnímu úřadu. A v neposlední řadě musí mít vybrané konkrétní zaměstnance z Mongolska.

Vhodná povolání

Mongolové jsou ještě stále kočovný národ. Díky tomu se u nich předává manuální zručnost, kterou můžeme pozorovat při práci s předměty denní potřeby i v kuchyni. Uplatní se v automobilovém průmyslu i na stavbách, osvědčují se jako operátoři výroby a CNC strojů. Jsou výborní svářeči, švadleny, zpracovatelé masa a potravin a umí mnoho dalšího.

Zaměstnanci z Mongolska jsou stabilní a kvalifikovaní, výhodou je pro všechny strany rychlost vyřízení pracovního povolení. Nevýhodou je vzdálenost, se kterou je třeba počítat i při zvažování firemní prezentace v dané destinaci. Tato prezentace není nutná, ale v některých odvětvích dovede být vysoce efektivní při výběru zaměstnanců.

režim Mongolsko

Jak získat pracovníky z Mongolska?

Jak sehnat zaměstnance? Chcete se zapojit se do aktuálního programu Režim Mongolsko, ale nechcete se zabývat vyřizováním, papírováním a konzultací s úřady, pak se můžete obrátit na agenturu IRS Czech. Ta vám pomůže sehnat ty správné zaměstnance z Mongolska, se kterými budete chtít pracovat.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..