SponzorovánoFinance

Zlaté prasátko na horší časy aneb proč (ne)investovat do zlata

Přemýšlíte, jak nejlépe uchovat hodnotu svých úspor před inflací? Zapomeňte na peníze pod polštářem. Zkuste třeba zlaté prasátko – doslova. 

Dnešní doba nás nutí přemýšlet, kam nejlépe investovat peníze, aby neztratily svoji hodnotu. Jednou z možných cest je investice do zlata. Zlato bylo v historii velmi využívaná komodita. 


Ve 20. století skončila doba takzvaného zlatého standardu. V ní byl dolar pevně vázán na zlato. Bylo tak možné posuzovat sílu dané měny. To už dnes však neplatí. Peníze nejsou kryty ničím, tisknou se ve velkém a my tak řešíme, jak zabránit jejich znehodnocování.

Jak moc se vyplatí se investice do zlata?
Jak moc se vyplatí se investice do zlata?

Investice do zlata jako dobrá cesta?

Zlato jako komodita je omezená. Těžba ja každým rokem nákladnější a zdrojů je méně. To vše jí dává hodnotu. Zlato je využíváno pro investice v době nejistot, ať už ekonomických či geopolitických. Možná právě proto, že po tisíce let bylo komoditou, která nikdy neztratila svou hodnotu. 

Historická data v ekonomických krizích ukázala, že v případě klesání trhu má zlato opačnou vlastnost – jeho hodnota roste. 

Cena se neodvíjí čistě dle nabídky a poptávky konečných spotřebitelů, jako jsme zvyklí jinde. Je ovlivněna trhem London Bullion Market Association, obchodující se vzácnými kovy. Jeho členy jsou velké světové banky a prodejci drahých kovů. 

Jak začít investovat?

Když už se pro tuto tradiční investici do zlata rozhodnete, můžete ji realizovat v několika podobách: 

  • slitky
  • mince
  • přes burzu

Zlaté slitky jsou představitelem investičního zlata. Prodávají se v různých velikostech i hmotnostech. Zakoupit je můžete ve specializovaných obchodech, ale i na internetu, například na stránkách České mincovny. V těch můžete zakoupit i zlaté mince.  

Burzovní zlato nakoupíte pouze přes burzu, většinou pomocí fondů či ETF. Zlato tedy fyzicky nevlastníte. 

Výhody a nevýhody investice do zlata

Pro to, abyste si ujasnili, zda se vám investice do zlata vůbec vyplatí, ujasněte si, co od ní očekáváte. Je důležité si říct, že je to investice jako každá jiná. Takže i investice do zlata nese s sebou jisté výhody a nevýhody. Pojďme si projít některé z nich.

 

Výhody

Nevýhody

Stabilní investice

Nízký výnos

Vysoká likvidita

Vedlejší náklady pořízení/úschovy

Při nákupu na burze rychlost a jednoduchost

Při nákupu na burze je vyšší riziko případného zkrachování třetí zprostředkovatelské strany

Historicky dobrý trend


Mince lze pořídit za pár set korun

Nezapomínejte na diverzifikaci portfolia! Zlato má fungovat jako ochrana proti znehodnocení peněz. Dividendy ani vysoké úroky z něj proto nečekejte. Doporučujeme, aby zlato ve vašem portfoliu zastupovalo mezi 6 až 10 %. 

Nulové zdanění

To platí alespoň pro fyzické osoby. Daně u investičního zlata nemusíte jako fyzická osoba řešit. Jak při nákupu tak prodeji platí, že investiční zlato je od daně osvobozeno. 

V případě právnické osoby danit musíte. A to dle zákona č. 586/1992 Sb. o dani z příjmu a zákona 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty. 


TIP: Pokud si investicí do zlata nejste jisti a stále přemýšlíte, kam peníze uložit, zkuste třeba kalkulačku investicí.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..