Recenze a testyTechnologie

Jak vybrat nejlepší herní klávesnice v 2022

Hraní her na počítačích je oblíbená záliba nejednoho z nás. Aby však byl požitek z tohoto opravdu umocněn, musíme mít to správné vybavení. A herní klávesnice je jedním z nich. Jenže jaké parametry hrají při výběru roli? A na co se zaměřit, abychom byli skutečně spokojení a oblíbené herní tituly si užili na maximum? Pojďme si prozradit, jak vybrat nejlepší herní klávesnice a usnadnit si tím celý výběrový proces.

Není klávesnice jako klávesnice

Nabídka na trhu patří mnoha druhům klávesnic, z nichž se všechny sice připojují k počítači, ale každá slouží k trochu jinému účelu. Je rozdíl mezi klasickými kancelářskými klávesnicemi a klávesnicemi herními, které mají speciální rozložení znaků pro snazší používání při hraní herních titulů.

Herní klávesnice jsou především o kvalitních spínačích a dobré výrobní kvalitě, která zajišťuje jejich dlouhou životnost. Obvykle jsou podsvícené, což zvyšuje komfort při hraní, dokonce mohou mít i řadu funkcí (například nezávislost kláves v libovolné kombinaci).

Herní klávesnice jsou oproti kancelářským určené výhradně pro hráče, grafiky, programátory, také pro designéry a podobná povolání, u nichž se vyžaduje, aby klávesnice rychle reagovala čili se pyšnila rychlou odezvou (ta má dosahovat pouze jedné milisekundy).

Co hraje roli při výběru nejlepší herní klávesnice

Stejně jako při výběru jiného typu elektroniky, i tady můžeme vyjmenovat několik klíčových prvků, jež hrají při výběru největší roli. Svou pozornost bychom měli zaměřit výhradně na:

  • klávesy a jejich rozložení,
  • ergonomii,
  • podsvícení,
  • celkový design,
  • ovládací software a
  • další vybavení nebo příslušenství.

Klávesy a jejich rozložení

Již bylo zmíněno, že herní klávesnice se mohou od těch tradičních lišit svými klávesami (jejich počtem, uskupením, kombinací nebo uspořádáním). Při výběru bychom právě klávesy měly sledovat. Některé nejlepší herní klávesnice mají dokonce klávesy navíc, respektive vynikají celou řadou jiných funkcí zajišťujících vyšší komfort při hraní her.

Mnohé mají přídavné šipky nebo tlačítka nad rámec tradičního rozložení. Jiné zase multimediální ovládací tlačítka nebo tlačítka pro speciální ovládání displeje (dříve se jednalo o hit, dnes je to spíše rarita).

Pokud vás přesně takové budou lákat, dejte si s jejich zaučením trochu načas. Pár desítek minut bude trvat, než se je naučíte používat a přenášet do praxe. Když však vytrváte, požitek z hraní se rapidně zvýší.

Ergonomie

Jelikož hraním her se bude trávit velké množství času, neměli bychom opomíjet ergonomickou schopnost klávesnice. Ergonomie je velmi klíčová nejen u kancelářských modelů elektroniky, ale i v tomto případě hraje významnou roli po stránce komfortu i ochrany zdraví hráče.

Je důležité, aby horní končetiny zůstaly v takové poloze, která je přirozená. Opěrky a podpěrky jsou proto tím, co by klávesnice měla mít v rámci svého vybavení. Opora zápěstí je taková, na kterou můžete položit spodní část dlaně. Podpěrkami se rozumí stojánky, které se zvedají z povrchu stolu nebo se naklání.

Podsvícení

Zejména při večerním hraní je podsvícení klávesnice klíčové, pokud nechcete své spolubydlící budit tím, že budete mít po celou noc rozsvíceno. Z pohledu hráčů mluvíme o nepostradatelném prvku a zcela žádoucí výbavě, které je navíc velmi stylové.

V ideálním případě hledejte herní klávesnice, které budou mít tuto funkci snadno přizpůsobitelnou čili u níž bude možnost podsvícení zcela vypnout, bude-li to hráč požadovat. Případně je stejně výhodné, když se bude regulovat intenzita podsvícení nebo vybírat barva z celého spektra RGP.

Celkový design

I když je vzhledová stránka často tím posledním, na co se máme při výběru elektroniky zaměřit, v případě herní klávesnice je to trochu jiné. Jelikož se nebude jednat výhradně o herní klávesnici, ale budete ji používat i normálně při jiných činnostech, je celkový design také podstatnou položkou na seznamu toho, podle čeho herní klávesnici vybírat.

V tomto případě hrají největší roli preference každého hráče, respektive uživatelé klávesnice. Je vaším favoritem bílá herní klávesnice nebo malá herní klávesnice? Či snad herní svítící klávesnice černé barvy nebo jiná? Sto lidí, sto chutí (v tomto případě sto hráčů, sto různých klávesnic).

Ovládací software

Ať už dáte přednost tiché herní klávesnici nebo herní mechanické klávesnici, ovládací software se v žádném případě nesmí podceňovat. I když to pro začátečníky nebude hlavní kritérium, kterému budou klást velký důraz, u profesionálních nebo pokročilejších hráčů se nad touto stránkou nemává rukou.

Obecně se má hledat takový ovládací software, který bude přehledné, intuitivní a spolehlivý. Po stránce funkčnosti záleží na preferencích každého. Zatímco někomu bude stačit možnost „mapovat” klávesy pro každou hru zvlášť, jiný vyžaduje i načtení seznamu her z knihovny apod.

Další vybavení a příslušenství

Stejně jako jiné modely elektroniky, i herní klávesnice se mohou vyjímat svým příslušenstvím nebo dalším vybavením. Kromě možnosti podsvícení sem spadá také možnost rozpoznat více stisknutých kláves zároveň (případně i kolik), také sem patří i USB porty, jež se mohou nacházet (obvykle v zadních) částech modelů.

Drátová vs bezdrátová herní klávesnice

Doba jde kupředu a společně s ní i provedení herních či jiných klávesnic. Domnívat se, že jsou na trhu pouze drátové alternativy je mylné. Hitem jsou bezdrátové herní klávesnice, které jsou z mnoha pohledů praktičtější. Mluvíme však o individuálním rozhodnutí – každý z hráčů má jiné preference a zatímco někomu bezdrátové verze sedí lépe, jiný dává přednost klasice v podobě drátových herních klávesnic.

Mechanická vs membránová klávesnice

Co řada hráčů bude také řešit je, zdali se rozhodnout pro mechanickou nebo pro membránovou klávesnici. Zatímco membránová je jednoduchá svou vnitřní konstrukcí a pyšní se nízkou cenou, na druhou stranu je hlučnější a nedostatečně citlivá na stisknutí. Na druhou stranu mechanické klávesnice jsou rychlejší svou odezvou a pyšní se delší životností, i když jsou dražší položkou na seznamu vašich výdajů.

Vesměs se tedy jedná o individuální rozhodnutí, které musí budoucí majitel herní klávesnice učinit. Obvykle se začíná u membránové, pokročilejší hráči nebo profesionální grafici či programátoři dávají přednost mechanickému modelu.

Nejlepší herní klávesnice do 1 000

White Shark SHINOBI White, Outemu BLUE – US

Na první pohled možná ženská záležitost, při bližším zkoumání velmi moderní herní klávesnice do 1 000 – to je model White Shark SHINOBI White, Outemu BLUE – US, která je mimořádně rychlá v rámci poměru ceny/výkonu a dlouhá svou životností. Uživatelé vypichují především skvělý zvuk, překvapivě mnoho módů a pěkné podsvícení hodící se nejen pro večerní hraní.

White Shark SHINOBI White, Outemu BLUE - US
White Shark SHINOBI White, Outemu BLUE – US
PlusyMínusy
+ Cena– Nic
+ Celkové zpracování
+ Podsvícení
+ Malá velikost
+ Zvuk kláves

Nejlepší herní klávesnice do 2 000

Logitech G213 – CZ/SK

Mezi oblíbené a zároveň velmi výkonné herní klávesnice do 2 000 patří model Logitech G213 – CZ/SK, který kromě vysokého výkonu slibuje také kvalitní provedení a odolnost proti polití. Podsvícení je možné si nastavit, rychlost je až 4x rychlejší než u jiných a méně kvalitních modelů. Uživateli vyzdvihovaná je hlavně proto, že je tichá a má multimediální tlačítka.

Logitech G213 - CZ SK
Logitech G213 – CZ SK
PlusyMínusy
+ Cena– Nelze odebrat opěrku
+ Kvalitní zpracování– RGB ovládat pouze pomocí programu
+ Výrazné RGB
+ Multimediální tlačítka
+ Tiché klávesy

Nejlepší herní klávesnice do 3 000

HyperX Alloy Origins Core Aqua – US

Mechanická, drátová, určená nejen pro hráče, ale také pro velmi náročné uživatele – přesně tak lze definovat herní klávesnici HyperX Alloy Origins Core Aqua – US, která byla vyrobená s maximální pečlivostí a z těch nejodolnějších materiálů. Slibuje nejen vysoký komfort, ale i dlouhou životnost.

HyperX Alloy Origins Core Aqua - US
HyperX Alloy Origins Core Aqua – US
PlusyMínusy
+ Cena– Program občas způsobuje problémy
+ Vysoká kvalita– US lokalizace
+ Výrazné RGB
+ Tiché klávesy
+ Odnimatelný USB-C kabel
+ Lze dokoupit klávesy
+ Váha

Nejlepší herní klávesnice do 5 000

Logitech G915 LIGHTSPEED GL Tactile, černá – US INTL

Luxusní herní klávesnice Logitech G915 LIGHTSPEED GL Tactile pro profesionály. Sama klávesnice je bezdrátová, americká, má podsvícené nízkoprofilové klávesy a mechanické spínače. Technologie Lightspeed zajišťuje extrémně rychlou frekvencí odezvy 1 ms. Výdrž baterie s RGB podsvícením až 30 hodin. Navíc je velmi dynamická a pyšní se možností připojit ji k jakémukoli přístroji skrze Bluetooth nebo USB.

Logitech G915 LIGHTSPEED GL Tactile, černá - US INTL
Logitech G915 LIGHTSPEED GL Tactile, černá – US INTL
PlusyMínusy
+ Vysoká kvalita– Cena
+ RGB podsvícení– Micro USB
+ Doba odezvy 1 ms– US lokalizace
+ Nízký profil klávesy
+ Snadné čištění
+ Možnost měnit náklon kláves
+ Výdrž baterie
+ Ovládání hlasitosti kolečkem

Nejlepší herní klávesnice do 6 000

Razer Huntsman V2

Zlepšit požitek z hraní pomůže jedinečná herní klávesnice Razer Huntsman V2, která je mechanická, drátová a s dynamickým podsvícením. Uživatelé oceňují výhradně tichost i možnost nastavení stisku kláves, stejně tak vysokoprofilové klávesy pro snadné používání. Zajásá i zdravotní stránka, protože tento model herní klávesnice má pohodlnou podpěru pro zápěstí.

Razer Huntsman V2
Razer Huntsman V2
PlusyMínusy
+ Vysoká kvalita– Cena
+ RGB podsvícení
+ Doba odezvy 0,2 ms
+ Vysokoprofilové klávesy
+ Podpěra pro zápěstí
+ Tichá
+ Nastavení stisku kláves
+ Ovládání hlasitosti kolečkem
5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..