Recenze a testyTechnologie

Jak vybrat nejlepší herní myš v 2022

Hraní her na počítačích nebo noteboocích patří k oblíbeným aktivitám nejednoho člověka. Je to zkrátka a dobře možnost, jak „vypnout”, odpočinout si nebo být chvíli bez reálných a často velmi těžkých starostí. Jenže aby byl požitek z hraní opravdu jedinečný, musíme mít k tomu správné vybavení. A kromě zmiňované elektroniky se musíme porozhlédnout i po kvalitní a nejlepší herní myši. Jenže jak takovou nejlepší herní myš vybrat?

Herní myš není jako každá jiná

Nabídka počítačových myší je velmi rozsáhlá a nelze se tomu divit. Tohoto drobného pomocníka usnadňujícího nám práci potřebujete v mnoha okamžicích. Proto při výběru musíme být nejvíce specifičtí. Jestliže chceme myš pouze k hraní her, poohlížíme se po výraznějších a někdy až svým vzhledem velmi agresivních modelech. Jejich součástí jsou programovatelná tlačítka i vyšší DPI.

Herní myši se od kancelářských nebo cestovních liší především tím, že mají vylepšenou ergonomii a mnohdy i barevně svítí. Přímo na myši se nachází několik programovatelných tlačítek, které následně usnadňují jednotlivé úkony v hrách. Díky snadnému a velmi praktickému úchopu se při hraní stáváme velmi rychlí, co se pohybů týče, a tím dokážeme výraznou měrou zlepšit své celkové výsledky ve spuštěných herních titulech.

Jaké hry budete hrát?

Nejen určení cenového rozpětí je klíčové při výběru nejlepší herní myši k PC. O chlup důležitější je odpověď na otázku: „Jaké hry budete hrát?” Jiné vlastnosti vyžadují akční hry, jiné zase potřebujete při spuštění strategických herních titulů.

Herní myši pro akční hry

Jste fanoušky automobilových závodů, stříleček nebo podobných herních titulů? Akční hry dodávají člověku pořádnou dávku adrenalinu a přináší do života velmi příjemné napětí. Abyste dosáhli skutečně skvělých výsledků, pamatujte na subtilní stránku věci.

U herních myší pro akční hry vybírejte z takových, které nemají příliš mnoho tlačítek umístěných na modelu. Důvod je prostý – čím více tlačítek bude myš mít, tím více se vám budou plést v zápalu hry, který bývá velmi často opravdu obrovský. Spíše oceníte mít myši s funkcí „double-shot” nebo „triple-shot”, které vám jedním stiskem tlačítka umožní vystřelit ze zbraně i několikrát za sebou.

Herní myši pro strategické hry

Jste milovníkem spíše kultovních herních titulů v podobě The Sims? Pak budete potřebovat ergonomickou herní myš s programovatelnými tlačítky, které budete moct stisknout i v jeden moment najednou. Začínající hráči upřednostní nejdříve pár tlačítek, ostřílení hráči dají přednost propracovaným modelům, které ukrývají tlačítek rovnou deset.

Herní myši pro MMO hry

A pak tu máme skupinu takzvaných „MMO her”, které vyžadují myši trochu specifické. Chtějí takové modely, které v sobě mají zabudovaná hlavně taková tlačítka, jež na klávesnici nenajdete. Tento speciální typ tichých herních myší má však označení „pro MMO hry” velmi často uveden už ve svém názvu nebo v základním popisu elektroniky.

Bezdrátová vs drátová herní myš

Herní myši mohou být drátové nebo bezdrátové. Každá má své plusy a mínusy, proto opět mluvíme o velmi individuální věci, kterou musí zvážit každý jednotlivec sám.

Drátové herní myši a jejich výhody a nevýhody

Cenově přijatelnější a kvalitní řešení – to jsou drátové herní myši, které se obvykle připevňují, respektive připojují k počítači nebo notebooku pomocí USB. Je důležité myslet na to, že vaše elektronika musí mít vstup pro USB-C, jinak vám myš bude k ničemu. I když drát může být do jisté míry omezující, na druhou stranu mluvíme o praktickém řešení z pohledu toho, že do myši nemusíte kupovat žádné baterie.

Bezdrátové herní myši a jejich výhody a nevýhody

U bezdrátových se baterie kupují, případně se musí jednou za čas dobít. Jsou sice limitovány svým dosahem, ale jelikož je tento dosah rovný snad deseti (a někdy i více) metrům, je to zcela dostačující řešení.

Z pohledu ceny jsou dražší, ale na druhou stranu se nemusí k počítači připojovat pomocí konektoru. Vystačí si s Bluetooth připojením, případně s Airdropem v případě zařízení s logem nakousnutého jablka.

Optická vs laserová herní myš

Při výběru herních myší můžete narazit na několik specifických zpracování. Zatímco některé herní myši jsou pro takzvané optické, jiné jsou laserové. Co je konkrétně definuje?

Optická herní myš

Levnější alternativou jsou optické herní myši, které však potřebují pro svou bezproblémovou funkčnost podložku. Velmi špatně totiž interagují s hladkým povrchem či různou texturou.

Laserová herní myš

Pro hraní her na noteboocích nebo počítačích jsou vhodnější herní myši laserové, které mají lepší snímací schopnosti a celkově i vyšší DPI. Vybrané modely dokonce umožňují praktické přepínání hodnot DPI, což zejména ostřílení hráči oceňují.

Dokážou fungovat i bez podložky čili se minimalizují další náklady s fungováním myši spojené a pohyby vás svou rychlostí jistě mile překvapí.

Co při výběru také sledovat

Kromě zmíněných vlastností a věcí berte v potaz ještě několik kritérií, předně zejména:

  • ukazatel DPI,
  • dobu odezvy,
  • podsvícení myši,
  • možnost upravovat hmotnost nebo
  • počet tlačítek.

Zatímco počet tlačítek nebo podsvícení myši jsou věci velmi individuální a záleží na preferencích každého hráče, případně na vybavenosti jeho herní klávesnice, doba odezvy bude parametrem, který řeší výhradně hráči akčních her. Právě ti potřebují včasně reagovat a odpovídat na odezvy ostatních hráčů čili si nemohou dovolit, aby například jejich puška vystřelila o pár vteřin později.

Možnost upravovat hmotnost mají většinou takové myši, které mají ve výbavě závaží, jež lze (a nemusí se) připevnit na samotnou myš.

Co je to DPI?

Pozastavme se však především u ukazatele DPI, což je standard používaný pro měření citlivosti myši. V praxi lze říct, že hodnota DPI sděluje, kolik bodů na palec dokáže senzor myši zaznamenat. Obecně platí, že čím vyšší, respektive větší tato hodnota je, tím rychlejší je pohyb kurzoru na obrazovce. Vhodné například pro hraní strategických her.

Otázky, které je dobré mít také zodpovězeny

I když vám výše uvedená kritéria značně zúžila nabídku, ze které si vybíráte, můžete být při výběru ještě o chlup specifičtější. Stačí si zodpovědět tyto otázky:

  • Potřebuju herní myš pro praváky nebo pro leváky?
  • Je potřebná ergonomická myš, která se vyplatí hlavně při častém hraní/používání?

Potřebují vertikální herní myš?

Nejlepší herní myš do 500

Logitech G102 Lightsync

Bez herních myší by to hraní nebylo ono, nemyslíte? Pokud je váš finanční rozpočet omezen, pořiďte si herní myš Logitech G102 Ligtsync, který je skvělý po stránce poměru cena/výkon. Slibuje vysokou výkonnost, také řádnou citlivost senzoru i možnost naprogramovat si až 5 herních profilů. Uživatelé si nemohou vynachválit délku kabelu i celkové velmi kvalitní zpracování.

Logitech G102 Lightsync, black
Logitech G102 Lightsync, black
PlusyMínusy
+ Kvalitní zpracování– Příliš hlasité klikání
+ Délka kabelu
+ Cena

Nejlepší herní myš do 1 000

Logitech G502 Hero

Pokud se přesuneme do vyšší cenové třídy, narazíme na model stejné značky. Herní myš Logitech G502 Hero je ideální i pro náročné uživatele, takřka pro profesionály, a pyšní se především nejen dostatečně vysokou výkonností, ale i pokročilým optický senzorem. Citlivost je dostatečně vysoká, 11 tlačítek je připraveno k naprogramování a pět závaží přichystáno k přizpůsobení své hmotnosti.

Logitech G502 Hero
Logitech G502 Hero
PlusyMínusy
+ Cena– Zpracování kabelu
+ Vzhled
+ Ergonomie
+ Umístění tlačítek
+ Celkové zpracování

Nejlepší herní myš do 1 500

Razer DeathAdder V2

Herní myš Razer DeathAdder V2 patří k oblíbeným modelům hlavně u praváků, pro které je vhodná. Mluvíme o drátovém modelu, který má vysoké rozlišení a velmi komfortní uchopení, jež vede ke zvýšení celkového pohodlí u hraní a k umocnění herního zážitku. Vhodná i pro déletrvající hraní.

Razer DeathAdder V2
Razer DeathAdder V2
PlusyMínusy
+ Cena / výkon– Nic
+ Velké DPI
+ Interní paměť myši
+ Rozsáhlé možnosti nastavení
+ Lehké
+ Razer Software

Nejlepší herní myš do 2 500

Razer Viper

Herní myš Razer Viper je vzhledově jednoduchá, symetrická a tím vhodná pro praváky i leváky. Její rychlost odezvy patří mezi nejlepší v rámci cenové kategorie (vhodné pro hraní FPS her). Tlačítka jsou příjemně tiché, nízká hmotnost a celkově kvalitní zpracování.

Razer Viper
Razer Viper
PlusyMínusy
+ Odezva (jedna z nejlepších)– Velikost (pro někoho může být malá nebo nízká)
+ Nízká hmotnost
+ Vzhled
+ Kvalitní zpracování
+ Počet nastavitelných tlačítek
+ Symetrická vhodná i pro leváky
+ Razer Software

Nejlepší herní myš do 3 000

Logitech PRO X Superlight

Hledáte herní myš do 3 000, která by byla nejen vzhledově dokonalá, ale také extrémně lehká a fenomenálně rychlá? Model Logitech PRO X Superlight patří k tomu nejlepšímu na trhu. Po stránce přesnosti je velmi pokročilá, po stránce hmotnosti ultranízká a k tomu všemu bezdrátová, s pěti tlačítky uživatelských profilů a precizním ovládáním.

Logitech PRO X Superlight
Logitech PRO X Superlight
PlusyMínusy
+ Lehkost– Cena
+ Příjemný materiál– Měkká boční tlačítka
+ Vzhled– Bez RGB
+ Celkové zpracování
+ Software

Nejlepší herní myš do 5 000

Razer Basilisk Ultimate + Mouse Dock

Mezi to vůbec nejlepší ve světě herních myší patří bezesporu model Razer Basilisk Ultimate + Mouse Dock, který je unikátní po mnoha směrech. Myš je bezdrátová, svým tvarem vhodná pro praváky. Pyšní se takzvanou radiofrekvenční technologií, po stránce rychlosti je velmi příznivá, spolehlivá i po optické stránce. Ocení ji nejen nároční hráči, ale také ti, kteří rychlou myš potřebují i pro své náročné povolání.

Razer Basilisk Ultimate
Razer Basilisk Ultimate
PlusyMínusy
+ Odezva– Cena
+ Dlouhá výdrž baterie– Vyšší
+ Vysoké a nastavitelné DPI
+ Kvalitní zpracování
+ Vzhled
+ Razer Software
5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..