Recenze a testyTechnologie

Jak vybrat nejlepší herní notebook v 2022

Trávíte svůj volný čas tím, že se přesunete do zcela jiného světa plného adrenalinu, zábavy nebo neutuchajícího napětí? Herní světy jsou různorodé a prakticky každý si najde to své. Jen se tedy musí promítat ve skutečně kvalitním prostředí, jaké poskytuje herní notebook. Jenže jak tento typ elektroniky vybrat, když nabídka na trhu je více než rozmanitá?

Tradiční vs herní notebook

Herní notebooky řada lidí nerozezná od klasických. Mnohá provedení tradičních modelů jsou taktéž poměrně bytelná, svou konstrukcí bytelná a rozměrově poměrně velká. Přesto se najde pár věcí, které herní notebooky rozlišují od klasických, jež dřímají v nejedné kanceláři nebo domácnosti.

Mezi typické odlišnosti patří vlastnosti daného notebooku. Když vybíráte tento typ elektroniky, pročítáte si sepsané parametry, protože vás zajímá, co daný notebook ukrývá a co umí. Po přečtení jste však prakticky jistí v tom, jestli se jedná o herní nebo tradiční typ notebooku.

Základem herního modelu je výkonná grafická karta a také procesor. Obvykle mají i větší objem operační RAM paměti, dokonce i podsvícenou klávesnici (ale nestává se tak pořád). Výdrž baterie bývá taktéž vyšší, protože hry berou energie více než vyřizování e-mailů nashromážděných v online schránkách.

Otázky, které je třeba si zodpovědět

Než se však pustíte do výběru konkrétního typu, měli byste si zodpovědět několik klíčových otázek. Odpovědi vám pomohou razantně zúžit nabízený sortiment na trhu a urychlí výběr ideálního modelu, který splňuje vaše požadavky a klíčové parametry.

  • Jaké je mé cenové rozpětí?
  • Budete hrát sportovní hry, nebo graficky náročnější tituly?
  • Jak velké potřebuji úložiště?

Co od herního notebooku požadujete více jenom vy sami. Jestli se má jednat o herní notebook k sehnání levně, protože vám finanční rozpočet neumožňuje větší „rozšoupnutí se”, pravděpodobně zainvestujte buďto do méně výkonných, nebo repasovaných modelů. Výkonný herní notebook je dražší záležitostí, ale je samozřejmě rozhodující, kde elektroniku hledáte.

Stejně tak mějte na paměti herní tituly, které budete mít v oblibě. Zatímco e-sportovní hry jsou poměrně nenáročné i co se velikosti úložiště týče, hry jako Cyberpunk 2077 a další jsou graficky náročnější čili vyžadují trochu kvalitnější zpracování.

V každém případě se stačí zaměřit na výkon grafické karty, který většinou hezky odpovídá i výkonu procesoru, respektive je kartě výkon procesoru přizpůsoben.

Jaká kritéria zohlednit při výběru

Grafická karta

Jak již bylo zmíněno, grafická karta je klíčová. Pakliže najdete výkonnou grafickou kartu, většinou najdete i herní notebook s kvalitním a dostatečně výkonným procesorem (tato součást je grafické kartě totiž přizpůsobena).

Pokud byste šli opačnou stranou čili se nejdříve zaměřili na procesor této elektroniky, pravděpodobně byste velmi brzy hledali nový model. Odborníci se shodují v jednom – i kdybyste měli sebelepší procesor nebo paměť, bez dobré grafiky si nezahrajete, respektive se vám hrát ani nebude chtít. A něco na tom je, nemyslíte?

Velikost a rozlišení displeje

Mezi další věci, které při výběru sledovat, patří velikost a rozlišení displeje. Nejčastěji narazíte na modely, které mají úhlopříčku displeje kolem patnácti palců, ovšem ne pro všechny je velikost a rozlišení vyhovující. Náročnější hráči ocení spíše notebooky o velikosti displeje 17”. Po stránce pixelů mají hráči na výběr mezi Full HD rozlišením nebo 4K rozlišením, kdy opět hraje roli to, co konkrétně budete chtít na herním notebooku hrát.

Samozřejmě s tímto jdou ruku v ruce i větší rozměry elektroniky a cena.

Operační paměť

Po grafické kartě a displeji přichází čas na operační paměť, která by měla být co největší. Zde jdeme cestou námi zvoleného finančního rozpočtu. Samozřejmě platí, že čím lepší a větší operační paměť, tím dražší model herního notebooku se musí koupit. Minimální doporučení pro hraní her je velikost RAM 16GB.

Úložiště

Proč si kupujete nejlepší herní notebook? Proto, že na něm chcete hrát hry, to je logické. Jenže veškeré herní tituly musíte někam nainstalovat, proto při zodpovídání dotazu: „Jak vybrat herní notebook?” berte v potaz také úložiště, které by mělo být ideálně v podobě SSD disků.

Většina nových a moderních modelů SSD disky má a je to dobře. Ovšem pokud chcete na koupi herního notebooku ušetřit a nechcete jít cestou repasu, pravděpodobně se budete shánět po kombinaci optického disku HDD a SSD disku, který je sice menší kapacity, ale stále poměrně vysoké rychlosti.

Konektivita

Nebo také příslušenství, dalo by se laicky říct. Jinými slovy vám bude záležet také na tom, abyste mohli k hernímu notebooku připojit například USB či herní myš. HDMI port stejně tak vstup pro USB-C by proto neměly chybět.

Stránku konektivity však každý hráč hodnotí dle sebe. Každý má jiné požadavky a preference, proto nelze obecně říct, co všechno by měl herní notebook po této stránce obsahovat.

Design

A nakonec design. Chybuje se v tom, že si vášniví i začínající hráči vybírají notebook podle vzhledu. Ten má hlas až úplně naposled. Důležitý je po vnitřní stránce, vnější je druhořadá a opět záležitostí každého jedince.

Zatímco někdo volí velmi agresivní tvary, které jsou netradiční (a někdy i méně praktické), jiní se zaměřují spíše na klávesnici a chtějí, aby byla dobře podsvícená a mohlo se na ní hrát i v době, kdy zapadne slunce za obzor.

Nejen pro hraní her

Koupě herního notebooku je sice investicí, ovšem pokud se na to podíváme prakticky, uvidíme hned řadu dalších využití (a ne, odepisování na obdržené e-maily nemáme na jazyku).

Jelikož se po stránce funkčnosti jedná o velmi výkonnou elektroniku, může se využít i v řadě profesích. Předně například v architektuře nebo podobných sférách. Jsou totiž skvělé pro 3D modelování, také pro 3D projekce, případně jsou vynikajícím pomocníkem pro střih videí nebo jakoukoli jinou práci s grafikou.

Nejlepší herní notebook do 15 000

ASUS X571GT-BQ200 Star Black

Hledáte kvalitní herní notebook, který by byl v přijatelné cenové výši do 15 000? Kandidátem na vítěze je bezesporu ASUS X571GT-BQ200 Star Black, který je na svou cenu velmi výkonný, s dostatečně výkonnou grafikou i kvalitním displejem. Určený je nejen pro zábavu, ale i pro plnění pracovních povinností.

ASUS X571GT-BQ200
ASUS X571GT-BQ200
PlusyMínusy
+ Cena– Nic
+ Výkon
+ Grafická karta

Nejlepší herní notebook do 20 000

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6

Chcete z hraní vašeho oblíbeného herního titulu udělat opravdu jedinečný herní zážitek? Chce to kvalitní herní notebook! Mezi nejlepší herní notebooky do 20 000 patří i model Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 pyšnící se rychlostí, skvělou grafickou kartou i kvalitními procesory. Navíc dobře vypadá, což je další plus, které mu hraje do karet.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH05 Chameleon Blue
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH05 Chameleon Blue
PlusyMínusy
+ Cena– Kvalita monitoru
+ Výkon– Chlazení
+ Grafická karta– Hlučnost
+ Design
+ Kompaktnost

Nejlepší herní notebook do 25 000

HP Pavilion Gaming 15-ec2900nc

Mezi velmi výkonné herní notebooky patří bezesporu i model HP Pavilion Gaming 15-ec2900nc, který má tradiční numerickou klávesnici s podsvícením, kvalitní webkamerou i dostatkem portů. Je zároveň velmi rychlý, s objemným úložištěm. Slibuje multimediální zábavu, která se vám vryje pod kůži.

HP Pavilion Gaming 15 ec2900nc Shadow Black Ghost White
HP Pavilion Gaming 15 ec2900nc Shadow Black Ghost White
PlusyMínusy
+ Výkon– Cena
+ Grafická karta– Konstrukce
+ Design– Hlučnost
+ Malé rozměry

Nejlepší herní notebook do 30 000

ASUS ROG Strix G15 G513IM – HN008W

Herní notebooky potřebují mít především kvalitní grafické karty a to je požadavek, který model ASUS ROG Strix G15 G513IM – HN008W bezesporu splňuje. V jeho nitru jsou uložené takové grafické karty, které pohání i daleko dražší a velmi výkonné notebooky na trhu. Jinými slovy mluvíme o skvělém výkřiku technologie za stále přijatelnou cenu. Určen je i pro ty, kteří potřebují na svém počítači tvořit například kreativní 3D projekty.

ASUS ROG Strix G15 G513IM-HN008W Eclipse Gray
ASUS ROG Strix G15 G513IM-HN008W Eclipse Gray
PlusyMínusy
+ Výkon– Nic
+ Grafická karta
+ Design
+ Malé rozměry

Nejlepší herní notebook do 40 000

Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H Storm

Patříte mezi hráče, kteří chtějí vyhrávat už jen tím, že si koupí kvalitní herní notebook do 40 000? Favoritem na vítěze je model Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H Storm, který disponuje opravdu výkonným procesorem, špičkovou grafikou i jedinečným zpracováním vymazleným do posledního detailu. Uživateli je vyzdvihovaný hlavně pro svůj displej, kde si nemohou vynachválit jak obraz, tak poměr stran nebo Hz.

Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H
Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H
PlusyMínusy
+ Výkon– Cena
+ Design– RGB
+ Dostatek portů– Váha
+ Klávesnice
5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..