MódaRecenze a testy

Nejlepší make-up – co musí splňovat a jak ho vybrat?

Docílit dokonalého líčení bez šmouh, skvrn nebo nesrovnalostí. To je jeden z každodenních cílů žen, které si kvůli nanášení make-upu umí přivstat i o hodinu dříve. Bohužel ani po hodině strávené v koupelně se mnohé ženy nedočkají tak dokonalého vzhledu, jaký si představovaly. Důvodem toho je především fakt, že nedrží v rukou nejlepší make-up, ale jen produkt, který jim absolutně nesedí.

Pokud líčení nevypadá zrovna úhledně a hezky, nejčastějším problémem bývá zmiňovaný make-up, s jehož výběrem velice často spěcháme. Make-up si nevybíráme podle jeho složení, nebereme v potaz ani tón naší pleti nebo nevíme, jaký make-up se k naší pleti hodí. Většinou si make-up zkoušíme v drogeriích na umělém světle, kde působí zcela jinak než na světle denním. Mnohdy ani nepročítáme reference, které odhalují vysoušení pleti nebo reálné krytí make-upu.

Žena nanáší make-up na obličej

Než začneme make-up vybírat

Chcete dosáhnout dokonalého vzhledu? Pak výběr make-upu nepodceňujte! Ať už si vybíráte make-up online nebo v kamenných prodejnách, je třeba zodpovědět si několik otázek, a sice jaký máte typ pleti, jaký má mít make-up účinek a další.

Nejlepší make-up se vybírá podle typu pleti

Normální pleť

Pokud nemusíte svádět každodenní boje s akné, pupínky nebo jinými pleťovými problémy, pak jste majitelkou normální pleti a nepotřebujete hledat žádné speciální druhy make-upů. Můžete se označit za šťastlivce, jelikož vám sednou i levnější alternativy make-upů, které zanechají pleť vláčnou, jemnou a barevně sjednocenou. Nejlepší make-up pro normální pleť je Make-up Revolution PRO Powder Foundation (pudrový make-up), který si poradí i drobnými nedokonalostmi, pokud se přece jenom na pleti objeví (což bývá velmi často v období menstruace). Nebo upřednostníte favorita žen v podobě make-upu od Estée Lauder – Double Wear Stay In Place? I ten skvěle pleť sjednotí a v případě potřeby schová menší nedokonalosti.

Mastná pleť

Jste-li majitelkou spíše mastné pleti, tudíž vás sužuje přebytečný maz a snadno se ucpávající póry? V takovém případě je třeba se podívat po produktech, které mají pleť zjemnit a zmatnit. Nemají vytvářet žádný matný štít na obličeji! Volte ideálně lehčí alternativy, které se hezky roztírají. Vhodný je například make-up od značky Matte Blase určený ke zmatnění obličeje nebo make-up značky Rimmel London – Stay Matte Liquid Mousse Foundation.

Suchá pleť

Trápí vás spíše suchost pokožky, tudíž vám make-up vytváří na obličeji nehezké suché mapy? Pak musíte hledat make-up, který pleť dostatečně hydratuje a trošku ji promastí. Naštěstí make-upů pečujících o pleť, které jsou určené pro suchý obličej, existuje celá řada. Favoritem jsou přírodní make-upy od značky 100% PURE, které se na trhu nabízí v mnoha odstínech, nebo make-upy značky Dermacol – Satin.

Kombinovaná pleť

Mezi námi se taktéž najde řada žen, která má bohužel vysoce problematickou pleť. Denně bojují s akné, pupínky nebo jinými kožními problémy, které potřebují efektivně zamaskovat. Ženy s problematickou pletí volí především dokonale krycí make-upy, které jim pleť nejen sjednotí, ale především jim schovají nedokonalosti, kvůli kterým se cítí méně sebevědomé. Skvělým krycím make-upem je například L.A. Colors – Vysoce krycí make-up Truly Matte Foundation či Milani – Krycí make-up Conceal + Perfect 2-in-1 Foundation + Concealer, který je mezi ženami taktéž velice oblíbený.

Typy pleti - mastná, suchá, normální a kombinovaná

Jaký by měl mít make-up účinek?

Jak již bylo zmíněno, každá žena si musí zodpovědět otázku, jaký musí mít make-up účinek. Má se jednat o tónovací make-up, který sjednocuje pleť, nebo se má jednat o krycí make-up, který má za cíl zamaskovat veškeré nedokonalosti? Nebo má být make-up rozjasňující, aby zakryl únavu po dlouhé, probděné noci?

Na odstínu záleží

Nedokonalého líčení dosáhnou ženy proto, že zvolí špatný odstín. Když na pleť naneseme make-up, který odstínem vůbec neodpovídá tónu naší pleti, nevypadá to ani přirozeně, ani hezky. Při výběru odstínu make-upu chybujeme nejčastěji tak, že zkoušíme make-up pod umělým světlem, které dokáže velmi zkreslovat. Pamatujte však na to, že při výběru make-upu musí odstín jednoznačně sedět. Byť jen malý výkyv odstínu může z ženy udělat spíše klauna, bohužel.

V současné době existuje hned několik typů odstínů. Liší se na:

  • Teplý odstín (Warm)
  • Studený odstín (Cool)
  • Neutrální odstín (Neutral)
Odstín pleti - cool, warm, neutral

Make-upy teplého odstínu jsou typické svou žlutou barvou (někdy se barva podobá spíše zlaté až oranžové). Tento typ odstínu je určen především pro ženy, které mají žilky na zápěstí zbarveny do zelena. Ženy nosící teplý odstín make-upu jsou spíše na zlaté šperky, jelikož jim více sluší. Jsou takzvaně “teplým typem”.

Co se týče make-upu studeného odstínu, tento typ odstínů bývá zbarven nikoli do žluta, ale spíše do růžova. Je určen především pro ženy, které mají žilky na rukou spíše modré nebo fialové, jejich pleť je narůžovělá, nikoli snědší.

Pokud si však nevíte rady, vsaďte jednoznačně na neutrální make-up, který je tvořen make-upy teplých i studených odstínů tak, aby se vytvořila neutrální čili dokonale padnoucí kombinace, která sedne těm ženám, pro něž nejsou ani studené make-upy, ani ty teplé tím pravým.

Make-up podle odstínu pleti

Typy make-upu

Tekutý make-up

Tekuté make-upy jsou na trhu poměrně oblíbené. Jsou totiž vhodné pro všechny typy pleti a ženy je milují především díky snadné roztíratelnosti. K populárním značkám krycích make-upů patří například Estée Lauder, Max Factor nebo Nivea.

Krémový make-up

Pokud je pleť suchá, volí se spíše krémový make-up, který je svou konzistencí trochu hutnější a mastnější. Mastnota make-upu je v tomto případě v pořádku, jelikož pleť hezky hydratuje a dodává jí zdravý a živý vzhled. Mezi nejlepší značky krémového make-upu patří například La Roche Posay nebo Vichy (konkrétně make-up Dermablend je skvěle hodnocen).

Pěnový make-up

Pro mastnou pleť, která potřebuje zjemnit a zmatnit, jsou určené především pěnové make-upy, ideálně od značek Maybelline či Lavera. Pěnové make-upy mají většinou menší krycí schopnosti, ale na druhou stranu se velice dobře roztírají a nedělají žádné nehezké mapy na obličeji.

Ohodnoťte tento článek

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..