Auto-moto

Odškodnění dopravní nehody v případě, že viník nemá povinné ručení

Následkem dopravní nehody může bohužel dojít i ke smrti osoby, která dopravní nehodu nezavinila. Jak se následně postupuje při odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě v případě, že vozidlo viníka nehody nemělo povinné ručení?

Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vymezuje, že odškodnění dopravní nehody mohou v tomto případě pozůstalí žádat u České kanceláře pojistitelů, která nahradí pojišťovnu vozidla viníka nehody. 

Toto odškodnění je pozůstalým poskytováno z garančního fondu a Česká kancelář pojistitelů poté vymáhá poskytnuté odškodnění po viníkovi dopravní nehody. 

Dopravní nehoda

V případě dopravní nehody způsobené nepojištěným vozidlem, při které dojde k úmrtí, obvykle Česká kancelář pojistitelů požaduje doložení dokumentace z trestního řízení vůči viníkovi nehody.

Jaké odškodnění mohou pozůstalí uplatňovat?

V případě dopravní nehody mohou pozůstalí po zemřelém následkem dopravní nehody uplatňovat především odškodnění duševních útrap, nákladů za uskutečnění pohřbu a případně i výživného pro pozůstalé.

Pozůstalí by měli být v průběhu aktivní

Pozůstalí by v tomto případě měli být aktivní a doporučujeme jim, aby se zajímali o průběh trestního řízení vůči viníkovi dopravní nehody. Zároveň doporučujeme, aby co nejdříve zahájili kvalifikované jednání o odškodnění všech možných náhrad s Českou kanceláří pojistitelů. 

Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..