Auto-moto

Jak zabezpečit auto v garáži

Auto je pravděpodobně nejdražší movitou věcí, kterou vlastníte. Pokud je to navíc váš jediný prostředek, jak se dostat ráno do práce, jeho význam pro vás ještě narůstá. Zcizení auta je proto logicky noční můrou nejednoho majitele vozu. Jak mu předejít se dozvíte v následujícím článku.

Mechanické zabezpečení garážových vrat

Zajištění dobrého uzavření garážových dveří je jedním z prvních opatření, která je nutné provést. Pomocí odolného zámkového systému si můžete být jisti, že je garáž bezpečná a chráněna před nezvanými hosty.

Zvažte však i přidání dodatečných zámků. Zkušenosti ukazují, že větší počet zámků během útoku zpomaluje zloděje a výrazně snižuje možnost, že se dostanou dovnitř. Pokud jsou dobře viditelné, odradí je už předem od výběru zrovna vašeho domu.

Je také třeba ochránit dveře proti vypáčení – tedy zajistit, aby garážová vrata v zárubních dobře doléhala, nedala se snadno vytáhnout nebo vypáčit.

Pokud se dá do garáže vstoupit i jinudy, než přes garážová vrata, budete se muset zaměřit nejen na vrata, ale i na dveře či okna. Zde může pomoci instalace zabezpečovacích zábran, klasických mříží na okna, bezpečnostních dveří a podobně.

Dveře garáže jsou také často klíčovým vstupním bodem do našeho domova. Přemýšlejte tedy při zabezpečení garáže i nad celkovým zabezpečením domu a jeho slabými místy.

Zvažte například, jak bytelný je vstup do samotného domu z garáže. Panty dveří do domu by měly být pevné, zalité do betonu, aby zloději z garáže nemohli lehce vstoupit rovnou k vám domů. Statistiky totiž ukazují, že zloději nejčastěji volí právě průchod garáží, který nebývá tak dobře zabezpečený jako vstupní dveře domu.

Jednou z věcí, na kterou lidé často zapomínají, je pak zabezpečení skříní s nářadím, které často bývají právě v garážích. V mnoha případech se zloději kvůli nedostatečně zabezpečeným vratům dostali do garáže, kde našli nářadí, díky kterému mohli lehce postupovat dál do domu.

Proto mějte skříně opatřené bytelným visacím zámkem, nebo si pořiďte uzamykatelné boxy a trezory a velké cennější věci v garáži mějte také zamčené nebo připevněné například ocelovými lany a kotvami k podlaze – kola, motorky, pneumatiky, zahradní sekačky a podobně.

Elektronické zabezpečení garáže

Mechanické zabezpečení užitečně doplňuje to elektronické. To je tvořeno různými druhy senzorů a promyšlených systémů, které dokáží ihned zaznamenat jakékoliv narušení a upozornit na to majitele přímo na mobilní telefon. V případě krádeže navíc poskytnou užitečný důkazní materiál pro policii.

Dnešní GMS alarmy a systémy jsou schopné pohlídat vaši garáž, i když není připojená k elektřině, kamerový systém může být kontrolován bezpečnostní službou a systémy mohou být propojeny s tepelnými čidly, čidly pohybu apod. Spojení kamer a čidel vám může dát okamžitě vědět o nepovoleném vniknutí na váš pozemek a pak už stačí jenom kontaktovat policii.

Dnešní moderní elektronické zabezpečení má také mnoho dalších funkcí, jako je přímé otevírání garáže nebo dokonce ovládání klimatizace. Stejně tak, pokud se vaše garáž nachází mimo dům, zainvestujte nejlépe do systému čidel, které spustí alarm okamžitě po nepovoleném vniknutí a tím vyvolají rozruch v okolí.

Nainstalujte do garáže bezpečnostní kamery

Bezpečnostní kamera ve vaší garáži může být důležitou součástí domovního zabezpečení. S její pomocí můžete sledovat činnost v garáži, když nejste doma, nebo když spíte. Dalším prvkem může být kamera zvenčí u vstupu do garáže. Statistiky ukazují, že už jen dobře viditelná kamera zvenčí domu nebo přímo u vstupu do garáže odradí zloděje, dokonce i když není zapnutá nebo je to jen plaketa.

Nainstalování bezpečnostní kamery do garáže může pomoci dopadnout zloděje nebo vandaly, ale také poskytuje pocit bezpečí například při příchodu pozdě večer z práce, nebo když vás vzbudí hluk z ulice uprostřed noci. Stačí si zkontrolovat kamerové záběry přes aplikaci a zase můžete klidně spát.

Kamera v garáži
Kamera v garáži

Osvětlení garáže

Proti vloupání do garáže může také pomoci dostatečné osvětlení, které zamezí pachatelům v úkrytu. Automatické světlo může být jednoduchý, ale účinný způsob, jak donutit zloděje okamžitě zmizet zpět do tmy noci.

Garáž není jen pro uložení vašeho vozidla, ale může obsahovat další cenné předměty, které potřebujete ochránit. Spolehlivé světlo, které se bude automaticky zapínat při pohybu v garáži, případně další před garáží, okamžitě upozorní na pohyb venku. Stejně tak pomohou i drobnosti jako ostnaté keře, kterými se těžko a hlučně dostává na váš pozemek nebo přítomnost psa okamžitě varovat vás a odstrašit případné narušitele.

Zabezpečte mechanicky také samotné auto

Ne vždy ale parkujete auto pouze ve vaší soukromé garáži. Běžně se musíte spolehnout na to, že veřejné garáže mají alespoň nainstalován kamerový systém, když už tam může přijít volně kdokoliv. Dalším způsobem zabezpečení auta, nejen v garáži, ale i na silnici nebo parkovišti, kterou byste měli zvážit, je použití mechanického zabezpečení vozidel.

Auto na parkovišti
Auto na parkovišti

K těm patří zámky na řadící páky, pro automat se potom nabízí zámkové vložky speciálně pro tyto vozy, také kombinace zámku řadící páky a kapoty, speciální elektromechanické systémy zabezpečení na čip, zámky diagnostické zásuvky OBD, skrze kterou by si zloději mohli lehce odemknout zbytek vozu a mnoho dalších systémů zabezpečení vozidel, často už perfektně propojených i s vaším telefonem, které váš vůz ochrání nejen v garáži, ale také kdekoli na cestách.

Pojištění garáže a auta

Pojištění garáže a auta je nezbytné pro každého majitele vozidla. Garáž je místem, kde si vaše auto odpočine po náročné cestě chráněné před deštěm a větrem, ale pojištění garáže vám může nejen pomoci pokrýt náklady, pokud bude garáž poškozena v důsledku přírodních katastrof nebo jiných neštěstí, ale také vás odškodnit při případné krádeži.

To samé platí i pro váš vůz. Pojištění auta vám může poskytnout ochranu v případě nehody, krádeže nebo jiné nepříjemné situace. Proto nikdy nezapomeňte, že pojištění garáže a auta není jen finanční výdaj, ale investice do vašeho klidu a bezpečí.

Existuje tedy mnoho způsobů, jak ochránit garážové prostory a vaše auto samotné – od řádného utěsnění dveří a uzamykacího systému až po zajištění volantu automobilu a zamčení skříněk s nářadím.

Chcete-li zajistit bezpečnost předmětů uvnitř garáže, zvažte přidání kamer a kvalitních zámků na vnější dveře i poplašný systém, abyste rozpoznali jakékoli násilné vniknutí. Ujistěte se vždy, že dodržujete všechny potřebné kroky k tomu, aby bylo vaše auto, garáž i celý dům v bezpečí a vy díky tomu klidnější.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..