FinanceAuto-moto

Možnosti financování automobilu a jejich srovnání

Kdo dnes nevlastní alespoň jeden automobil, jakoby nebyl. Mít vlastní vůz vám zaručí svobodu pohybu, nezávislosti a komfortu za každé situace. Ne každý má ale dostatek finančních prostředků, aby si ho mohl pořídit ihned z vlastní kapsy. Naštěstí dnes máme spousty možností, které vám zaručí, že v novém autě odjedete možná ještě dnes.

Půjčit si na auto není žádná ostuda. Naopak, pokud se rozhodnete rozložit si financování vozu na delší časové období, vyhnete se zbytečným finančním potížím. Máte vlastně jen dvě možnosti, jak si na automobil oficiálně půjčit. První je spotřebitelský úvěr a druhá leasing. Která je pro vás výhodnější?

Spotřebitelský úvěr

Zakoupit auto na splátky pomocí spotřebitelského úvěru je první z možností. Spotřebitelský úvěr vám nabídne běžná banka, když splníte určité podmínky.

Jaké jsou výhody spotřebitelského úvěru?

 • Stáváte se okamžitě vlastníkem automobilu.
 • To je výhodné především pro plátce DPH, kteří si tak mohou odečíst celé DPH najednou.
 • Díky tomu, že jste vlastníkem ihned, můžete na autě provádět změny a úpravy.
 • Vůz můžete prodat dříve, než úvěr splatíte.

Tip: Před podpisem smlouvy si vždy porovnejte více nabídek. U každé půjčky se vždy zajímejte o celkovou zaplacenou částku a roční procentní sazbu nákladů na spotřebitelský úvěr (RPSN).

Jaké jsou nevýhody spotřebitelského úvěru?

 • Předčasné splacení je možné většinou pouze s poplatky.
Klientský účet
Klientský účet

Leasing

Vzít si auto na leasing je u nás asi nejběžnější forma, díky které odjíždíte v novém voze prakticky ihned. Funguje to tak, že během splácení vlastní auto leasingová společnost a teprve až po zaplacení dlužné částky přejde vůz do vašeho vlastnictví. S vhodným leasingem vám primárně poradí ve firmě, která nabízí auta na prodej a kde se chystáte váš budoucí vůz zakoupit. A jaké jsou možnosti leasingu?

Operativní leasing

Operativní leasing je v podstatě pronájem vozu, kdy auto nikdy nebudete vlastnit, ale můžete ho neustále vyměňovat za jiné. V ceně máte pojištění, asistenční služby a pravidelný servis.

Finanční leasing

U finančního leasingu je opět majitelem leasingová společnost a vy máte vozidlo pouze v nájmu. Tento typ půjčky je výhodný hlavně pro podnikatele. Umožňuje jim odečíst si leasingové splátky z daní. Po skončení finančního leasingu se stáváte majitelem vozu na rozdíl od předchozího případu, kdy je majitelem leasingová společnost.

Jaké jsou výhody leasingu?

 • Rychlé vyřízení.
 • Podnikatelé si mohou splátky odečíst z daní.
 • Díky leasingu dostanete různé asistenční služby a bonusy.
 • Automobil můžete pravidelně měnit.

Jaké jsou nevýhody leasingu?

 • Auto máte pouze v pronájmu a majitelem je leasingová společnost.
 • Předčasné splacení je obvykle možné pouze s poplatky.
 • Je zde omezená doba splácení (2 až 7 let).
 • Máte povinnost zřídit si havarijní pojištění.

Zdroje fotografii: https://unsplash.com/

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..