Auto-moto

Jak probíhá šetření dopravní nehody

Stali jste se obětí dopravní nehody? Přečtěte si, jak se v praxi autonehoda vyšetřuje a podle čeho se rozhoduje o tom, zda se jedná o trestný čin, nebo přestupek. 

Trestný čin, nebo jen přestupek?

Závažnost utrpěného zranění poškozeného při dopravní nehodě obvykle určuje, zda bude celá věc řešena jako přestupek nebo trestný čin. Rozhodující je také určení, jakou významnou povinnost v silničním provozu porušil viník nehody. 

Volání na pojišťovnu při autonehodě

Aby měl poškozený dopravní nehodou jistotu, že bude celá věc řádně prověřena, měl by sám vyvíjet potřebnou aktivitu. A policii například sám předložit lékařské zprávy a kopii jeho pracovní neschopnosti. 

Pokud se prokáže, že se jedná o trestný čin, může být viník odsouzen zpravidla za:

  • trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti,
  • nebo trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Dopravní nehoda se musí prověřit

Při prověřování dopravní nehody jsou policií obvykle stanoveni znalci z oboru dopravy, kteří mají za úkol určit celý nehodový děj. A zároveň zjistit, jaké možnosti účastníci měli, aby dopravní nehodu odvrátili. Znalci z oboru zdravotnictví se poté starají o stanovení závažnosti zranění poškozeného.

Poškozený dopravní nehodou by měl být aktivní i v této fázi a znalecké posudky prostudovat. Znalecký posudek z oboru dopravy totiž může stanovit skutečnost, že je poškozený spoluodpovědný za nehodový děj. Což následně způsobí krácení, nebo dokonce neproplacení odškodnění újmy na zdraví pojišťovnou vozidla viníka nehody. 

Zahájení trestního stíhání

Pokud je dopravní nehoda šetřena v rámci trestního řízení, přichází v této fázi obvykle zahájení trestního stíhání viníka nehody. U dopravních nehod se ve většině případů tato část ukončuje podmíněným zastavením trestního stíhání viníka nebo podáním obžaloby k trestnímu soudu. Ten následně buď vydává trestní příkaz, nebo nařizuje hlavní líčení u trestního soudu. 

Pokud jste poškozený dopravní nehodou, doporučujeme vám být při trestním řízení aktivní a uplatňovat svá práva – například právo na nahlížení do trestního spisu a účasti na hlavním líčení.

Více informací ze světa odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..