Jaké materiály se používaly pro výrobu stínidel u starožitných svítidel?
Starožitná svítidla dokáží vaší domácnosti propůjčit nezapomenutelnou historickou atmosféru. Jejich dominantou přitom většinou bývá právě stínidlo, které může být různě zdobeno. Víte, z jakých materiálů se v minulosti nejčastěji vyrábělo?
Skleněná stínidla
Prvním a velmi častým materiálem, který se u stínidel na starožitných svítidlech objevuje, je sklo. Jedná se o nekrystalický materiál, který se vyrábí tavením patřičných surovin, jež jsou následně ochlazovány. Pro tvarování se používá především 5 metod – foukání, válcování, lití, lisování a tažení.
Skleněná stínidla mohou vypadat opravdu krásně. Mnohdy se jedná o mimořádně propracované kousky, které vás zaujmou na první pohled.
Pergamenová stínidla
Druhým oblíbeným materiálem pro výrobu stínidel je pergamen. Ten symbolizuje sušenou a uhlazenou zvířecí kůži, která v minulosti nacházela své uplatnění také jako materiál pro psaní. Pro výrobu pergamenu se nejčastěji používala (a stále používá) především kůže z domácích zvířat – konkrétně z vepřů, ovcí, oslů, koz a hovězího dobytka.
Látková stínidla
Zapomenout nesmíme ani na obyčejnou textílii, která se při výrobě lamp a lustrů používá dodnes. Oproti skleněným stínidlům se pyšní jednou nespornou výhodou, a to nižší pořizovací cenou. Pochopitelně je však potřeba počítat s tím, že látková stínidla nemají takovou životnost jako skleněná.
Smaltovaná stínidla
Na závěr zmíníme ještě smaltovaná stínidla, které se těší oblibě zejména u továrních a industriálních lamp. Smalt představuje taveninu, která je velmi podobná porcelánu. Při jejím zahřátí na železe vytváří mimořádně lesklý a hladký ochranný povlak.
Pro více informací ze světa starožitných svítidel navštivte web www.starozitnasvitidla.cz