Cestování

Kam na snowboard? 5 nejlepších destinací v Evropě

Zasněžené svahy, dechberoucí výhledy a jízdy plné adrenalinu – to je návod na úspěšný snowboarding. Evropa s její rozmanitostí krajin a kultur, nabízí některé z nejlepších destinací pro snowboarding na světě. Od legendárních alpských výšin v Rakousku a Švýcarsku po Norsko, Evropa je doslova posetá perfektními místy.

V tomto článku se podíváme na 5 destinací, které jsou pro snowboarding ideální. Představíme vám nejen to nejlepší z jejich sjezdovek a snowparků, ale také prozkoumáme praktické informace a upozornění. Ať už jste začátečník nebo zkušený jezdec, tato místa vás zaručeně potěší svou jedinečností a krásou. Pojďme společně objevit ty nejlepší evropské destinace pro vaši příští snowboardovou dovolenou!

Chamonix, Francie

Chamonix, ležící v srdci Francouzských Alp u paty Mont Blancu, je známé pro své náročné sjezdovky a dechberoucí výhledy. Tato oblast přitahuje snowboardisty z celého světa díky své kombinaci extrémních off-piste (freeride) možností a kvalitních snowparků.

Střediska

 1. Les Grands Montets: Známé pro své výzvy a rozmanité terény, vhodné pro zkušené jezdce.

 2. Brévent-Flégère: Nabízí širokou škálu sjezdovek pro všechny úrovně schopností.

 3. Le Tour Vallorcine: Ideální pro rodiny a začátečníky, s mírnějšími svahy a uvolněnou atmosférou.

Na co si dát pozor a na co se připravit

 • Povinné vybavení: Ve Francii je na mnoha sjezdovkách povinné nosit helmu, zejména pro děti. Je dobré si to ověřit před návštěvou konkrétního střediska. To ale platí pro naprostou většinu míst, bez helmy na sjezdovku nechoďte.

 • Pravidla na sjezdovkách: Francie má specifická pravidla ohledně jízdy mimo vyznačené sjezdovky. Je důležité se předem informovat o lokálních pravidlech a podmínkách, a v případě potřeby si zajistit průvodce.

 • Lavinové nebezpečí: V některých oblastech Chamonix může být vysoké lavinové nebezpečí. Důležité je sledovat aktuální lavinové zprávy a mít při freeridu s sebou lavinové vybavení.

Pohled na zasněžené hory

Verbier, Švýcarsko

Verbier, jedna z nejprestižnějších snowboardových destinací ve Švýcarsku, je známé svými rozsáhlými terény, významnými sjezdovkami a prvotřídním après-ski (=čas strávený mimo sjezdovky, např. po celém dni na sjezdovce). Tato oblast láká jak zkušené snowboardisty, tak i ty, kteří hledají luxusní zážitek.

Střediska

 1. Verbier: Nabízí rozmanité terény pro zkušené jezdce, včetně několika slavných off-piste tras.

 2. 4 Vallées: Jeden z největších lyžařských areálů ve Švýcarsku, ideální pro jezdce všech úrovní.

 3. Bruson: Menší a klidnější oblast, vhodná pro rodiny a začátečníky.

Na co si dát pozor a na co se připravit

 • Lavinové nebezpečí: Verbier a okolní oblasti mohou mít vyšší lavinové nebezpečí, zvláště ve freeride zónách. Důležité je sledovat aktuální informace a být vybaven lavinovým vybavením.

 • Ceny: Švýcarsko je známé vyššími cenami, a to platí i pro lyžařská střediska. Je dobré se připravit na vyšší výdaje za ubytování, stravu a skipasy.

 • Jazyková bariéra: Ve Švýcarsku se mluví několika jazyky (německy, francouzsky, italsky a rétorománsky). Místní komunikace může vyžadovat základní znalost jednoho z těchto jazyků. Ale protože si Švýcaři zakládají na luxusu, samozřejmě ve střediscích umí i anglicky.

St. Anton, Rakousko

St. Anton am Arlberg je často označován jako kolébka alpského lyžování a je rájem pro milovníky snowboardingu. S perfektně upravenými sjezdovkami a prvotřídními snowparky je toto místo ideální pro jezdce všech úrovní.

Střediska

 1. St. Anton: Nabízí výzvu pro zkušené snowboardisty s mnoha možnostmi jízdy v přírodním a neupraveném terénu.

 2. Lech: Vhodné pro rodiny a jezdce střední úrovně, s nádhernými scenériemi.

 3. Zürs: Exkluzivní oblast známá svými luxusními službami a špičkovými sjezdovkami.

Na co si dát pozor a na co se připravit

 • Alkohol a jízda: V Rakousku existují přísné zákony týkající se konzumace alkoholu před nebo během lyžování nebo snowboardingu. Je důležité být si vědom limitů a zákonných předpisů.

 • Přeprava vybavení: V mnoha rakouských vlacích a autobusech mohou platit speciální pravidla pro přepravu sportovního vybavení. Doporučuje se předem zjistit podmínky přepravy vybavení, abyste předešli překvapením.

 • Přírodní terén a lavinové nebezpečí: Jízda mimo vyznačené sjezdovky, často v přírodním a neupraveném terénu, může být spojena s vyšším rizikem lavin. Je důležité sledovat aktuální lavinové zprávy a dodržovat bezpečnostní pokyny.

Cervinia, Itálie

Cervinia, umístěná v Alpách u hranic s Švýcarskem, je známá svými širokými sjezdovkami, které jsou ideální pro všechny úrovně snowboardistů. Tato destinace nabízí úchvatné výhledy na Matterhorn a je oblíbená díky spojení s oblastí Zermatt ve Švýcarsku. To znamená, že lyžaři a snowboardisté mohou přejít z italské strany (Cervinia) na švýcarskou stranu (Zermatt) a využívat sjezdovky a zařízení v obou oblastech. Toto spojení je možné díky propojeným lyžařským systémům a vlekům, které umožňují snadný přesun mezi oběma středisky.

Střediska

 1. Cervinia: Nabízí širokou škálu sjezdovek vhodných pro začátečníky i pokročilé jezdce.

 2. Valtournenche: Menší a klidnější oblast, ideální pro rodiny a začátečníky.

 3. Zermatt: Přestože leží ve Švýcarsku, je snadno přístupné z Cervinie a nabízí světově proslulé sjezdovky a terény.

Na co si dát pozor a na co se připravit

 • Přechod hranic: Při plánování výletů do Zermattu je důležité si uvědomit, že přecházíte hranice do Švýcarska, což může vyžadovat dodržení určitých celních předpisů.

 • Jazyková bariéra: V této oblasti Itálie se mluví převážně italsky, ačkoli ve střediscích je často možná komunikace i v angličtině. Základní znalost italštiny vám však může usnadnit komunikaci mimo turistická centra.

 • Sluneční ochrana: Vzhledem k výšce a intenzitě slunečního záření ve vyšších alpských oblastech je důležité chránit si kůži a oči před sluncem, zejména na jaře.

Lillehammer, Norsko

Lillehammer, známý díky ZOH 1994, je ideální destinací pro milovníky snowboardingu, kteří hledají autentický zážitek v severském prostředí. Tato oblast nabízí rozmanité sjezdovky a kvalitní snowparky uprostřed malebných norských krajinných scenérií.

Střediska

 1. Hafjell: Nabízí širokou škálu sjezdovek a je známé svým vysoce hodnoceným snowparkem.

 2. Kvitfjell: Hostilo alpské lyžařské disciplíny během olympijských her a nabízí i výzvy pro zkušenější jezdce.

 3. Sjusjøen: Méně známé, ale velmi oblíbené mezi místními pro jeho klidnější atmosféru a rodinně orientované terény.

Na co si dát pozor a na co se připravit

 • Počasí: Norské zimy mohou být velmi proměnlivé s častými změnami počasí. Je důležité sledovat předpověď a být připraven na různé povětrnostní podmínky.

 • Denní světlo: Během zimy jsou ve Skandinávii dny kratší, což znamená méně hodin denního světla pro jízdu. Plánujte své dny tak, abyste využili maximálně světla.

 • Severská kultura: Lillehammer a okolí nabízí bohatý kulturní zážitek. Doporučuje se vyzkoušet místní kuchyni a zúčastnit se místních kulturních akcí, aby se získal plný zážitek z návštěvy Norska.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..