Bydlení

Jak vybrat přímotop na elektřinu

Vracíte se ze zimní procházky, zebou vás ruce i nohy a netoužíte po ničem jiném, než se pořádně zahřát? Hledáte přímotop na chatu? Nebo máte doma malé děti a potřebujete vytopit koupelnu na příjemnou teplotu? Poradíme vám, jak vybrat elektrický přímotop přesně podle vašich potřeb, tak abyste se “nespálili” a nezruinovali váš rodinný rozpočet.

Přímotop je šikovný pomocník, kterého využijete například na chatě, chalupě nebo v kanceláři. Hodí se i tehdy, pokud potřebujete vyhřát například koupelnu nebo konkrétní místo v pokoji. Každý přímotop se však vyznačuje určitými vlastnostmi a funkcemi. Je důležité si ujasnit, k jakému účelu budete přímotop využívat, zda budete chtít vytápět celou místnost nebo jen určitou část.

Pořídit nejlepší přímotop přesně podle vašich požadavků se může zdát na první dobrou jako výzva. Proto jsme si pro vás připravili jednoduchý návod, jak vybrat přímotop na elektřinu, aby splnit všechna vaše očekávání a vy jste nemuseli klepat kosu, protože se ve vašem bytě stále ještě netopí.

Zaměřte se na výkon a výhřevnost

Jedním z nejdůležitějších parametrů, který by vás měl při výběru přímotopu zajímat, je výkon. Ten jde totiž ruku v ruce se spotřebou elektřiny. Jednoduše řečeno, čím vyšší výkon zvolíte, tím vyšší budou i nároky na spotřebu energií. Většinou se pohybuje mezi 500 až 3000 W.

Výkonnější topidla však dokáží místnost ohřát mnohem rychleji a hodí se především pro větší prostory. Obecně platí pravidlo, že na vyhřátí 1 m² bude potřeba alespoň 80 W a na 1 m3 30 až 50 W. Doporučujeme však sáhnout po přístroji s naddimenzovaným výkonem – přibližně o 20 %. Topný výkon lze totiž u většiny přístrojů regulovat a pokud vám pochybí, jen tak ho nenahradíte, snížit jej je ale naopak hračka.

Tip: Aby vám přímotop hned tak neprovětral peněženku, volte raději topidlo, které v sobě dokáže udržet teplo i po jeho vypnutí.
Žena sedí a zahřívá se v zimním období u radiátoru
Žena sedí a zahřívá se v zimním období u radiátoru

Typy elektrických přímotopů

Na trhu je velký výběr elektrických topidel a každé z nich funguje na odlišném principu, přesto mají pár společných výhod. Poskytují téměř okamžitě příjemný zdroj tepla, jednoduše se ovládají a jejich instalace nevyžaduje příliš velkou zručnost. Umístíte je téměř kamkoliv a jsou ideální jako doplňkový zdroj tepla do bytů, rodinných domů, na chatu či chalupu. A jaké jsou jejich nevýhody? Ke svému chodu potřebují zdroj elektrické energie, což se může promítnout do vašich účtů za elektřinu. A z čeho tedy můžete vybírat? Čtěte dál!

Radiátory

Radiátory jsou vhodné pro menší prostory, ale spolehlivě vyhřejí i středně velkou místnost. To však závisí především na výkonu a počtu žeber. Jinými slovy, čím větší je počet žeber, tím vyšší je i výkon a plocha, kterou potřebujete vyhřát. A jak funguje? Žebra radiátoru jsou naplněna topným olejem. Ten má vynikající akumulační vlastnosti. V praxi to znamená, že dokáže hřát ještě nějakou dobu po vypnutí, což je obrovské plus, které je ale tak trochu vykoupeno delší dobou nahřívání. Další výhodou je, že nevíří prach, což ocení zejména alergici. 

Elektrické radiátory bývají sice těžší, většina modelů je však opatřena pojízdnými kolečky, které vám ušetří spoustu námahy. Suma sumárum, pokud hledáte spolehlivé topidlo s tichým chodem a nulovou údržbou, stáhněte po radiátoru. 

Radiátor SENCOR SOH 3211WH
Radiátor SENCOR SOH 3211WH

Konvektory

Konvektory jsou pro občasné vytápění velice oblíbeným a rychlým zdrojem tepla. Jsou tiché, mají nízkou hmotnost a snadno se nimi manipuluje. Na trhu najdete modely na kolečkách, se stojanem nebo dokonce s možností připevnění na zeď. Pracují na vzdušném principu – zespodu nasávají studený vzduch, který je díky topnému tělesu zahříván a následně navrácen zpět do místnosti. To má však jednu nevýhodu. Kvůli horním průduchům se teplý vzduch dostane dřív ke stropu než k zemi. 

Minusem může být i víření prachu při ohřevu, což nemusí vyhovovat alergikům a astmatikům. Potěší však nízkou pořizovací cenou a okamžitým přívalem horkého vzduchu. 

Konvektor SENCOR SCF 2003
Konvektor SENCOR SCF 2003

Teplovzdušná topidla 

Topidla fungují podobně jako konvektory. Jsou však vybaveny ventilátorem, díky kterému nebudete bojovat s vysušeným vzduchem v místnosti. Fungují na principu přeměny elektrické energie na teplo prostřednictvím odporových článků, které je následně ventilátorem rozháněno do místnosti. Je tedy potřeba počítat s tím, že víří prach. Téměř ihned však vytopí místnost, jejich pořizovací cena je nižší a díky nízké hmotnosti je můžete umístit prakticky kamkoliv. Na trhu najdete i modely, které dokáží oscilovat – natáčí se do stran a díky tomu vytopí větší prostory. Přesto se hodí spíše k vyhřátí menších ploch. Nevýhody tkví v tom, že nemají žádnou akumulační schopnost. Jakmile je tedy vypnete, přestanou topit.

Teplovzdušné topidlo TRISTAR KA-5061
Teplovzdušné topidlo TRISTAR KA-5061

Topné panely

Topné panely fungují na principu tzv. sálavého tepla. V praxi to znamená, že přístroj pomocí tepelného záření nejprve zahřeje okolní předměty a zdi, které do sebe akumulují teplo a následně ohřívají i vzduch v místnosti. Velice rychle tak vytváří příjemné pocitové teplo. To ale není zdaleka všechno. Jejich obrovskou výhodou je tichý chod a minimalistický design, který nijak nenaruší vzhled interiéru. Při jejich provozu nedochází ani k víření prachu a vysušování vzduchu, takže si na své přijdou i alergici a astmatici

V porovnání s ostatními typy topidel nabízí mnohem úspornější řešení, takže se hodí i pro dlouhodobé vytápění. Nevýhodou je však jeho vyšší pořizovací cena. 

Topný panel Rohnson R-057
Topný panel Rohnson R-057

Infrazářiče

Podobně jako u topných panelů je princip sálání základem i infrazářičů. Produkují teplo, které se velmi podobá slunečním paprskům a zahřívá tak předměty i osoby ve svém okolí. Není však ideální řešením pro dlouhodobé vytápění, ke svému chodu totiž potřebuje poměrně dost elektrické energie. Využijete je například v situacích, kdy se chcete co nejrychleji ohřát. Hodí se především do koupelen, po návratu z lyžování nebo delší zimní procházky. Jsou báječné také pro venkovní použití, zahřejí vás například při podzimním posezení s přáteli na terase.Velkou výhodou je, že nevíří prach, jsou velice tiché a snadno se s nimi manipuluje.  

Nevýhodou může být, že ohřívají pouze to místo, na které je natočíte. Podobně jako u topných panelů musíte také počítat s vyšší pořizovací cenou.

Infrazářič ELÍZ EHH 120
Infrazářič ELÍZ EHH 120

Vychytávky, které jistě oceníte

Řada modelů má v rukávu spoustu es, které rozhodně oceníte. Nabízí nejen celou řadu vychytávek, kteríé se starají o vaši bezpečnost, ale také o peněženku. Při výběru elektrického přímotopu se rozhodně zaměřte také na tyto funkce: 

  1. Regulace výkonu – umožňuje nastavení výkonu, který je vhodný pro dané podmínky. Při silných mrazech jednoduše zvýšíte výkon přístroje a naopak.
  2. Termostat – umožňuje nastavení požadované teploty v místnosti. Zabrání tak nejen zbytečnému přetápění, ale ušetří vám i nějakou tu korunu.
  3. Pojistka proti převrhnutí – máte doma mazlíčka nebo děti? Pak se vám bude hodit pojistka proti pádu. V momentě, kdy zařízení spadne, automaticky se vypne, takže vás nepřekvapí třeba propálená díra do podlahy. 
  4. Pojistka proti přehřátí – postará se především o vaší bezpečnost. V momentě, kdy dojde k nadměrnému zvýšení teploty, zařízení se vypne. 
  5. Časovač – další praktickou vychytávkou je časovač. Ten umožňuje nastavit dobu, kdy si přejete, aby přímotop začal zahřívat místnost. Vy se tak můžete vrátit z procházky do příjemně vyhřáté místnosti.
  6. Dálkové ovládání – umožňuje nastavovat nejrůznější parametry přímotopu z pohodlí vašeho gauče. 
  7. Mobilní aplikace – vychytaná funkce pro opravdové fajnšmekry. Zařízení můžete nastavovat prostřednictvím mobilního telefonu.
5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..