Jak vybrat zdravou trekingovou obuv pro muže?
Léto se pomalu blíží a s ním i širší možnosti outdoorového sportu a volnočasových aktivit. A protože na dobrých botách u těchto činností záleží více než na čemkoliv jiném, pojďme si na ně trochu posvítit dřív, než se sezóna naplno rozeběhne. Jaké by trekové boty měly být?
Odolná podrážka, nepromokavá membrána, reflexní prvky, pevné kotníky. Vybrat si tu správnou trekingovou obuv může být běh na dlouhou trať, zejména pokud si zvážíte veškeré vlastnosti a parametry, které by taková bota měla mít. Abyste do cíle došli v pořádku a s minimem puchýřů, je potřeba při výběru zvážit všechny možnosti. Jaké body jsou při výběru tedy nejdůležitější?
Trekingová obuv by měla být v první řadě bezpečná, pohodlná a dostatečně pevná, aby ochránila vaši nohu před nerovným a kluzkým terénem i nenadálou změnou počasí. U výběru začínáme nejdříve u účelu – tedy kam je plánujete nosit. Mezi lehkou a těžkou turistikou totiž mohou být propastné rozdíly právě u druhů bot. Boty byste měli vždy vybírat s ohledem na náročnost trasy a povahu terénu.
Tip: Pokud vás čeká mokrý terén, zaměřte se spíše na nepromokavost a protiskluzovou podrážku. Myslete také na zlaté pravidlo: Trekingová obuv by měla být lehká, ale zároveň pevná. |
Kotník v bezpečí
Pokud se bavíme o vysokohorské turistice, pánské trekové boty by měly být ideálně kotníkové, aby dokázaly zafixovat kotník a zabránily jeho podvrknutí. Díky tomu budete mít oporu i v nerovném terénu a váš krok bude jistější. Čím náročnější terén máte před sebou, tím silnější a tužší by měla být i podrážka trekových bor.
Na lehčí výšlapy si můžete dovolit pevnější nekotníkovou obuv, takzvané nástupovky. Ty využijete na mírnější cesty a příkřejší terén. Opět ale platí, že podrážka by měla být protiskluzová a bota by vám měla padnout tak akorát, abyste se vyvarovali puchýřům.
Jaký materiál zvolit?
Mezi nejčastější materiály u trekingové obuvi patří prodyšné syntetické materiály. Díky současným technologiím jsou boty vyráběné z různých syntetických směsí, které jsou voděodolné a zároveň prodyšné, což je přesně to, co od takových bot potřebujeme. Díky syntetickým materiálům je bota lehčí než klasická kůže (byť i ta je při správné péči mimořádně kvalitním a vhodným materiálem pro turistické boty).
Kromě materiálu bot nepodceňte také materiál ponožek, který je neméně důležitý. Ponožky by měly dobře odvádět vlhkost a zároveň by měly umožnit vašemu chodidlu dýchat. To vám zajistí třeba merino vlna, která je právě na sportovní aktivity ideální. Nedoporučujeme bavlněné ponožky.
Nezapomeňte se o boty pravidelně starat. Impregnace, čištění, výměna prošlápnutých vložek i bezpečné skladování prodlouží životnost vašich bot.
Vhodná velikost
O pohodlí jsme už mluvili. S tím souvisí i to, abyste zvolili správnou velikost bot, nikde vás netlačily nebo nebyly příliš volné. Při zkoušení ideálně oblečte i sportovní ponožky, které plánujete při túrách nosit, abyste měli přesně takové podmínky, v jakých vyrazíte na první výlet. Díky tomu si budete moci objektivněji vybrat vhodnou velikost. Vyzkoušejte si vždy několik modelů. Kotník i pata by měly dobře přiléhat, špička boty by zase měla být dostatečně široká, aby se vám prokrvovaly prsty u nohou.