Auto-moto

Prodej auta krok za krokem – jaké byrokracii se nevyhnete?

Asi neexistuje produkt, který by vám vydržel věčně. Vždy nakonec nastane chvíle, kdy vás vaše kalhoty, boty nebo třeba nějaký domácí spotřebič omrzí nebo vám v horším případě vypoví službu a vy je budete muset vyměnit za nový kus. Stejně tak to platí i pro dražší a objemnější předměty, jako jsou auta, avšak s jedním rozdílem – jejich majitelé většinou nečekají na to, než jim auto přestane sloužit.

Proč? Protože čím více má vozidlo opotřebovaných součástek a najetých kilometrů, tím menší je jeho tržní cena. Kdyby ho používali až do doby, kdy by bylo nepojízdné, nemohli by ho prodat, a tak si o něco snížit cenu nového kousku, který si do své garáže zaparkují. Hledání kupce, který bude za vůz ochotný zaplatit požadovanou cenu, však není jediná starost, se kterou se původní majitel auta musí poprat. Kromě toho má totiž z úkol vyřešit i nutnou byrokracii. Jakou?

Sepsání kupní smlouvy při prodeji vozu

Vše začíná kupní smlouvou

Jakmile vám někdo odpoví na inzerát, prohlédne si vaše prodávané vozidlo a rozhodne se, že si ho od vás koupí, je na místě s dotyčným sepsat kupní smlouvu – konkrétní kroky i vzory najdete tady. Sice se nejedná o nutný krok, ale rozhodně bude pro vás i kupujícího bezpečnější, když budete mít podmínky prodeje sepsané černé na bílém. Kdyby totiž jedna ze stran domluvu nějakým způsobem porušila, ta druhá bude mít něco, na co se může odvolat. Do smlouvy byste určitě neměli zapomenout uvést:

  • osobní údaje prodejce i kupujícího
  • čestné prohlášení o tom, že je prodejce skutečným majitelem prodávaného vozu
  • informace o prodávaném vozidle
  • prodejní cena a způsob, jakým ji kupující uhradí
  • datum uzavření smlouvy a podpisy prodávajícího i kupujícího

Evidenční kontrole se nevyhnete

Každému, kdo někdy kupoval nebo prodával vozidlo, je asi jasné, že je potřeba ho z jednoho majitele na druhého přepsat. Než se však do tohoto kroku pustíte, je třeba absolvovat takzvanou evidenční kontrolu. Při ní si pracovníci technické kontroly ověří, že stav vozidla odpovídá údajům uvedeným v technickém průkazu, což vám potvrdí protokolem o technické kontrole, který pak musíte při přepisu vozidla předložit.

Evidenční kontrola

Mimo to je v tomto ohledu třeba zmínit také ekologickou daň, která se vztahuje na vozidla spadající pod normu EURO 0, 1 a 2. Výhodou je, že se platí pouze jednou, takže pokud je v technickém průkazu uvedeno, že už jste ji vy, nebo předchozí majitel vozu, zaplatili, nový majitel si s ní nebude muset dělat hlavu.

Čas na přepis vozidla

Jakmile máte všechny tyto náležitosti vyřešené, nastává čas přejít k nutnostem, mezi které patří právě přepis vozidla. K němu musí dojít do deseti pracovních dnů od uzavření kupní smlouvy, jinak by prodávající riskoval pokutu až ve výši 50 000 Kč. Naštěstí není toto vyřizování tak složité jako dříve, jelikož se už neváže na místní příslušnost úřadu, a pokud má jedna ze stran plnou moc té druhé, může vše vyřídit zcela sama – většinou to dělá prodejce, jelikož právě jemu hrozí zmíněná pokuta.

Přepis vozidla vyřídíte na kterémkoliv dopravním oboru na úřadě obce s rozšířenou působností. Potřebovat budete plnou moc k přepisu vozidla (pokud budete vše obstarávat sami) a vyplněnou žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla, kterou si můžete stáhnout na stránkách Ministerstva dopravy České republiky. Kromě toho si s sebou nezapomeňte vzít ani:

  • kupní smlouvu
  • doklady totožnosti přítomných osob
  • malý a velký technický průkaz vozidla
  • zmíněný protokol o evidenční kontrole
  • zelenou kartu k doložení sjednaného povinného ručení

Nezapomeňte na povinné ručení

Asi byste nechtěli platit povinné ručení za auto, které už nevlastníte, že? Jakmile tedy vyřídíte ostatní náležitosti, je na čase podat výpověď povinného ručení. Stačí pojišťovnu písemně nebo osobně informovat o změně majitele a doložit ji kopií technického průkazu, ve kterém už je uveden nový majitel. Poté už se můžete porozhlížet po novém voze nebo si jinak užívat prostředků, které jste získali prodejem.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..