Odložení splátek: kdo na něj má v současné době nárok?

Události posledních měsíců vám nejspíš nemusíme připomínat. Vládní opatření, která si vyžádala pandemie COVID-19, totiž ovlivnila život každého z nás, ať už přímo nebo jen okrajově. Spousta malých a středních podnikatelů byla nucena uzavřít své provozovny a totéž platilo i pro některé korporáty, a tak tisíce lidí musely zůstat ze dne na den doma na státní podpoře.

Jak všichni víme, i když příspěvky od státu ve většině případů pomohou se zaplacením základních účtů, jako například za energie, nájem nebo jídlo, často k úhradě všech potřebných výdajů nestačí. Jen u samotných hypoték výše splátek často vyšplhá až tak vysoko, že si vyžádá víc než polovinu výplaty. Z toho důvodu vláda vytvořila další opatření, které lidem umožňuje možnost odkladu splátek o tři nebo šest měsíců.

Žádost už podalo čtvrt milionu Čechů

Většina bankovních institucí ale stát s možností odkladu splátek předběhla. Na základě dohody v rámci České bankovní asociace začaly tuto variantu klientům nabízet už dříve, a to na duben až červen. Lidé s odložením splátek neváhali a už před koncem dubna o něj svou banku požádalo více než 250 tisíc českých občanů, tehdy však ještě o něco složitější cestou, než jakou by museli absolvovat dnes.

Od 17. dubna do hry vstoupil již zmíněný odklad podle zákona, který klientům věci podstatně zjednodušil – stačí pouze odeslat oznámení bance, a to je vše. Zároveň také prodloužil dobu, na kterou mohou lidé splátky odložit, čímž vytvořil zajímavé podmínky i pro ty, kteří si o odklad požádali už v době, kdy tuto možnost umožňovaly banky na základě vlastní dohody. Konkrétně se splátky posouvají na červenec a v případě půlročních odkladů až na říjen.

V praxi to vypadá tak, že kdo si o odklad splátek požádal v dubnu, ten nemusí odesílat květnovou splátku a i při podání žádosti v dalších měsících se odklad vztahuje až na splátku v měsíci následujícím. Maximálně je však možné všechny splátky odložit pouze do října, nehledě na to, kdy si o odklad v rámci zákonných možností požádáte.

Svou situaci prokazovat nemusíte

Základním kritériem pro to, abyste si mohli požádat o odklad splátek vaší půjčky, je to, že datum jejího sjednání musí předcházet 26. březnu 2020. Je to vlastně logické – od tohoto data už všichni občané Česka o aktuální situaci věděli a tudíž mohli předpokládat, že by u nich mohlo dojít k výpadku příjmů a tím pádem také neschopnosti splácet svůj úvěr. 

Obecně se odklad týká všech spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték vyjma těch, které sice byly sjednané před 26. březnem 2020, ale k tomuto datu byly v prodlení delším než 30 dnů. Mimo to se také nevztahuje na kontokorentní úvěry, kreditní karty, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry, které jsou provázané s obchody na kapitálovém trhu. 

Opatření vzniklo jako pomoc lidem zasaženým následky epidemie COVID-19, což je také důvod, které by klienti měli v žádosti o odklad uvést. Úvěrové společnosti však vaše aktuální životní podmínky nebudou chtít nijak prokazovat, takže se nemusíte bát, že byste museli splnit určitá kritéria nebo projít nějakým řízením. Sami si můžete vybrat, zda splátky odložíte na tři nebo šest měsíců.

Odklad splátek při nedostatku financí

Potřeba odkladu, avšak ne splátky úvěru

Ne u každého tvoří hlavní část měsíčních výdajů hypotéka nebo jiný úvěr. Plno lidí platí také nájemné bytu či prostoru k podnikání, poplatky za energie nebo již zmíněný operativní leasing na provoz auta. Na úhradu těchto nákladů se odklad bohužel nevztahuje, a pokud vám aktuální příjem nestačí, je třeba hledat jiná řešení, která vám z takové situace pomohou ven. 

Ideálním řešením by v tomto případě byla finanční rezerva – ostatně se právě teď ukázalo, proč její budování finanční experti neustále doporučují. I když ji ale nemáte, nemusíte ztrácet hlavu, jako možné řešení se totiž nabízí také rychlá nebankovní půjčka. Takové řešení se však dá považovat za bezpečné pouze v případě, že víte, že uvolnění opatření vás v dalším měsíci opět postaví na nohy a vy ji budete schopni splatit.

Jestliže tuto jistotu máte, rozhodně vám doporučujeme, abyste si půjčky nejprve porovnali, díky čemu se vám skutečně podaří najít takovou, u které zbytečně nepřeplatíte víc, než je nutné. Nemusí vám to ani zabrat tolik času, když k porovnání využijete portál Bezvamoney.cz, který veškerou práci udělá v podstatě za vás. Stačí, abyste do vyhledávání zadali požadovanou částku, a před vámi se objeví seznam všech dostupných nabídek, ze kterých si pohodlně vyberete tu pravou pro vás.

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..