Recenze a testyAuto-motoTechnologie

Jak vybrat nejlepší elektroskútr v 2022

Automobil se vlivem zvyšování cen pohonných hmot stává v mnoha případech neekonomickou, a nakonec také neekologickou záležitostí, a tak do hry vstupuje elektroskútr, který zvládá ujet kratší i delší vzdálenosti. V posledních letech po nich vzrostla poptávka, stále se však najdou ti, kteří si nejsou jistí tím, jak vybrat nejlepší elektroskútr. Pojďme se tomu podívat na zoubek.

Motorka vs skútr

Skútr, respektive elektroskútr je mylně zaměňován za motorku. Zejména v očích žen působí vozidla naprosto totožně. Jsou mezi nimi však znatelné rozdíly, a to:

 • Skútr je na rozdíl od motorky lépe ovladatelný čili ideální pro jízdu ve městech (zpravidla mívá automatickou převodovku).
 • Bývá znatelně levnější, a to jak po stránce pořizovací ceny, tak po stránce nákladové.
 • Sedí se na něm jako na židli, nikoliv obkročmo jako na motorce.
 • Má zpravidla dvě kola (motorky mohou mít někdy i tři).

Oba typy vozidel mají své silné i slabší stránky. Zatímco silná, masivní motorka vyhrává u mužů středního věku, skútr preferují jedinci žijící ve městech, ženy nebo starší pánové. Takový elektroskútr však zažívá neuvěřitelnou popularitu i u mladých lidí, a to díky možnosti jeho sdílení (zapůjčení skrze aplikaci).

Když chcete mít svůj vlastní elektroskútr

Pokud vám však sdílení vozidel, a to včetně elektroskútrů není zrovna po chuti, nabízí se otázka, podle čeho se řídit, když si chcete koupit elektroskútr vlastní. Než přejdeme ke konkrétním kritériím, které brát v potaz, je zapotřebí zjistit, k jakému účelu skútr pořizujeme a jak často ho chceme používat. Na základě odpovědí si lze vybrat takový model, který bezesporu splní naše očekávání.

Jak vybrat nejlepší elektroskútr

Při výběru jsou rozhodující následující kritéria:

 • výkon,
 • rozměry, hmotnost a nosnost,
 • baterie,
 • dojezd,
 • brzdy,
 • design a
 • cena.

Výkon

Pokud víte, k jakému účelu si elektroskútr pořizujete a jak často ho budete používat, bude hledání vhodného modelu podle výkonu velmi snadné. Výkon se totiž odvíjí od toho, na jakém terénu budete pravděpodobně nejvíce jezdit. Pokud víte, že budete dnes a denně zdolávat spíše náročnější terén, hledáte modely s daleko silnějším výkonem než v případě, že budete jezdit po rovině.

Rozměry, hmotnost a nosnost

Klíčové a rozhodující jsou také veškeré vlastnosti skútru, tedy rozměry, hmotnost a také nosnost. Elektroskútry obecně bývají daleko nižší než klasické benzínové modely, stejně tak než klasické masivní motorky, čímž se stávají i lépe ovladatelnými. Nosnost kontrolujte hlavně v případě, že sami víte, že nepatříte mezi nejlehčí.

Baterie

Jakou vybrat baterii? Jelikož ji budete pravidelně dobíjet a jelikož mluvíme o nejdůležitější součásti elektroskútru, hledejte takovou, která svou sílou vydrží terén, který budete nejčastěji prázdit. Na výběr máte jak z pevně zabudovaných baterií, tak z takových, které jsou vyjímatelné. Zatímco lithium-iontové nemusíte nabíjet po každé jízdě, olověné nebo gelové jsou zase levnější alternativou.

Nabíjení elektroskútru
Nabíjení elektroskútru

Dojezd

Jelikož si elektrický skútr pořizujete výhradně proto, abyste se snáze dostali z bodu A do bodu B, nemáte v plánu někde trčet. Takovému scénáři předcházejte tím, že zainvestujete do elektroskútru s dostatečně dlouhým dojezdem.

Brzdy

Jednou věcí je dostatečný dojezd, druhou kvalitní brzdy, díky kterým úspěšně skončíte v cíli a ne za cílem. Dnes rozlišujeme u těchto typů vozidel dva druhy brzd, a to kotoučové neboli hydraulické brzdy a takzvané bubnové brzdy.

Cena

Cenová relace je velmi individuální záležitostí, kterou si musí každý rozlousknout sám. Dobré je si už na začátku určit relevantní hranici a na základě ní se pustit do hledání toho pravého dvoukolého společníka.

Design

A nebo také značka. Dvě věci, které mají rozhodující slovo. Neměli bychom se na značku nebo celkový styl dívat příliš brzy, jsou to až poslední kritéria na seznamu, která stojí za zvážení. Každá značka má svou historii, každá má navíc své výhody, které klientům nabízí.

Elektrický vs benzínový skútr

Stejně jako jsou znatelné rozdíly mezi motorkou a skútrem, jsou také jisté odlišnosti mezi benzínovými modely a těmi elektrickými.

Oproti benzínovému má elektrický skútr řadu benefitů, a to:

 • je ekologický,
 • má nízké náklady na provoz i servis,
 • je lehčí a
 • minimálně hlučný.

5 důvodů, proč si koupit elektrický skútr

I když benefity tohoto elektrického společníka, se kterým budeme moct brázdit silniční komunikace jak při cestě do školy, tak do práce nebo na rande či jinam, jsou prakticky znatelné, pojďme si je shrnout do pěti bodů:

 • Investice, která se vyplatí (skútr je nízkonákladová záležitost, zejména pokud se udržujte v řádném stavu).
 • Ekologický dopravní prostředek (elektroskútr je garancí toho, že se z bodu A do bodu B přemístíte velmi ekologicky, bez zápachu nebo emisí).
 • Jde to i bez řidičského průkazu (pokud rychlost nepřekročí 25 km/h, můžete využívat elektrický skútr i bez řidičáku).
 • Parkování zdarma (na většině místech stání bez poplatků).
 • Úspora času (je skvělou možností, jak se přesouvat z místa na místo, aniž byste museli udělat jediný krok).

Nejlepší elektroskútr do 30 000 Kč

Elektroskútr Racceway E-Fichtl, 12Ah

Elektroskútr Racceway E-Fichtl, 12Ah
Elektroskútr Racceway E-Fichtl, 12Ah

Bezpečné a ekologické přemístění z bodu A do bodu B – přesně to slibuje nejlepší elektroskútr do 30 000 Kč Racceway E-Fitchl, který je vhodný jak na výlety, tak na běžné ježdění po městě. Spadá do kategorie menších mopedů na elektrický pohon a kromě toho, že je šetrný k životnému prostředí, má také velmi silný motor i vynikající točivý moment.

PlusyMínusy
+ Šetrný k životnímu prostředí– Kratší dojezd (40 km)
+ Cena
+ Motor
+ Není nutnost řidičského průkazu

Nejlepší elektroskútr do 35 000 Kč

Elektroskútr Racceway E-Fichtl 20AH

Elektroskútr Racceway E-Fichtl 20AH
Elektroskútr Racceway E-Fichtl 20AH

Elektroskútr, který bude šetrný k životnímu prostředí, a zároveň vhodný i pro středně dlouhé vzdálenosti? Racceway E-Fitchl 20AH stojí za zvážení. Mezi jeho zařízení patří i LED světla, také přední a zadní hydraulická kotoučová brzda nebo klasické pedály k došlápnutí.

PlusyMínusy
+ Cena– Nutné řidičské oprávnění
+ Dojezd až 80 km
+ Ekologické

Nejlepší elektroskútr do 40 000 Kč

Elektroskútr RACCEWAY MONA

Elektroskútr RACCEWAY MONA
Elektroskútr RACCEWAY MONA

Hledáte elektrický skútr, který by byl maximálně šetrný k životnímu prostředí a stále ještě relativně cenově dostupný? Pak je model Racceway Mona tím pravým ořechovým. Spadá do kategorie spíše menších motorek a vyžaduje ke svému řízení řidičský průkaz. Disponuje tichým motorem i dostatečně velkým příkonem.

PlusyMínusy
+ Cena– Nutné řidičské oprávnění
+ Tichost
+ Pohodlnost

Nejlepší elektroskútr do 50 000 Kč

Lera Scooters C3 1000W

Elektroskútr Lera Scooters C3 1000W
Elektroskútr Lera Scooters C3 1000W

Skútr nebo koloběžka? Něco mezi tím. To je Lera Scooters C3 1000W, který patří mezi vysoce komfortní dopravní prostředky. Přepraví člověka rychlostí až 40 km/h hravě prakticky po všech silničních komunikacích. Disponuje alarmem s dálkovým ovládáním, velkými koly i pohodlným sezením.

PlusyMínusy
+ Komfort a pohodlí– Cena
+ Alarm s dálkovým ovládáním
+ Velká kola

Nejlepší skútr nad 50 000 Kč

Elektroskútr NQi SPORT Royal Blue Gloss

Elektroskútr NQi SPORT Royal Blue Gloss
Elektroskútr NQi SPORT Royal Blue Gloss

Rychlost až 45 km/h, lithiová baterie, vysoký výkon – to vše slibuje chytrý elektrický skútr NQi SPORT Royal Blue Gloss, který se pyšní skvělou brzdnou dráhou (až o 50 % kratší v porovnání s běžnými elektroskútry). Bonusem je systém regenerace kinetické energie i regenerativní brzdění, což zajišťuje navrácení energie z brždění zpět do baterie.

PlusyMínusy
+ Rychlost až 45km/h– Cena
+ Výkon
+ Chytrý systém
+ Brzdná dráha
5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..