Recenze a testyMobilní telefonyTechnologie

Jak vybrat nejlepší fotomobil v 2023

Nepotřebujete mobilní telefon pouze k telefonování nebo jiné komunikaci s přáteli nebo rodinou, ale vyžadujete, aby uměl skutečně hezky fotit? Dejte ruce pryč od klasických modelů smartphonů a upřednostněte fotomobil, se kterým vykouzlíte během okamžiku takové fotky, jaké s ničím jiným ne. Jenže jak takový nejlepší fotomobil vlastně vybrat?

Fotomobil vs tradiční mobilní telefon

Na první pohled se možná nijak neliší, ovšem po výkonnostní stránce svého fotoaparátu velice. Fotomobil umí fotit rychlostí blesku, ukrývá v sobě řadu kreativních filtrů a svou kvalitou už dávno překonal například dříve velmi populární kompaktní fotoaparáty. Dalo by se říct, že se jedná o fenomén současnosti, který hravě strká do kapsy běžné modely mobilů.

Právě počtem pixelů ve fotoaparátu se fotomobil liší od klasického telefonu. A právě tento parametr bude tím klíčovým, co bude při výběru rozhodovat.

Na počtu pixelů i jejich velikostech záleží

Když přemýšlíte o koupi mobilu s nejlepším fotoaparátem, nemusíte si odpovídat na otázky, k čemu by vám takový mobil měl vlastně sloužit nebo jak často ho budete používat. Jeho účel je jasný – vyfotit snímky, kterými se budete moct chlubit.

A tak svou pozornost rovnou přesuňte k počtu pixelů ve fotoaparátu, které vypovídají o skutečné kvalitě daného modelu. Rozlišení je to, co vás zajímá. A to i ukazatel jménem velikost pixelu, který se odvozuje od velikosti snímače a zmiňovaného počtu pixelů. Výsledek této pomyslné rovnice vám napoví, jestli je představovaný fotoaparát skutečně tak kvalitní.

Pokud je snímač malý a pixelů je na něj hodně, budou se muset, z logiky věci, zmenšit, aby se do něj vešly. A čím menší pixel bude, tím méně kvalitní fotografie pořídíte. Při kontrole množství pixelů se proto podívejte i na jejich velikost, respektive velikost snímače, abyste se utvrdili v tom, že ve výsledku se budete radovat ze skutečně fantastických fotek. Fotky si můžete doma vytisknout a ozdobit si s nimi pokoj.

Co vás při výběru nejlepšího fotomobilu dále zajímá

Vedle pixelů a velikosti snímače pixelů hrají roli také další kritéria, mezi která patří například:

 • clona a světelnost,
 • počet fotoaparátů,
 • software,
 • vzhled a
 • užitečné funkce/vychytávky.

Clona a světelnost

Mezi top kritéria, respektive parametry, nad kterými rozhodně nemůžete mávnout rukou patří i clona a světelnost. Obě tyto věci na sebe mají vliv. Samotná světelnost objektivu je klíčová. Určuje, kolik světla propustí na snímač. Řiďte se rovnicí – čím více, tím lépe. Pokud totiž propustí mobil s dobrým foťákem více světla, vyfotíte skvělé snímky i za zhoršené viditelnosti.

Hodnota světelnosti se dále udává v clonovém čísle f/x. Zde platí, že čím menší toto číslo je, tím otevřenější je clona (a případně naopak). V praxi například více světla propustí clona f/1.2 než clona f/2.6. Jestliže víte, že nebudete mít vždy možnost clony přehazovat, univerzální jsou fotomobily s nejmenším f/x číslem.

Žena pořizuje fotku nemovitosti mobilním telefonem
Žena pořizuje fotku nemovitosti mobilním telefonem

Počet fotoaparátů

Další věcí, kterou při výběru mobilního telefonu s nejlepším fotoaparátem sledovat je počet fotoaparátů, které daný model má. Už dávno neexistují pouze standardní čočky. V posledních letech se výrobci doslova předhání v tom, kdo nabídne fotoaparátů více. A nakonec není nic špatného na tom, když si foťák s vícero čočkami koupíte. Každá se totiž hodí na něco jiného a každý fotoaparát poskytuje jiný typ záběrů.

Více fotoaparátů ocení zejména ti, kteří plánují hodně fotit portréty, do kterých potřebují dostat hloubku ostrosti. Více fotoaparátů dokáže zachytit více detailů a také světla, což se na výsledné dynamičnosti fotografie podepíše.

Software

Smartphony, které se řadí mezi nejkvalitnější na trhu, dokážou vyčarovat skutečně kvalitní fotky i tím, že jsou vybaveny výkonnými čipy. S jejich pomocí totiž vykouzlí nádherné efekty, které by mohla závidět nejedna zrcadlovka.

Úkolem softwaru však není jen přinášet ony efekty, ale také vyvažovat světelnost, barvy, případně vyčarovat rozostřené pozadí, když si to situace (a sám fotograf) žádá.

Design

I když se u telefonů na focení hraje výhradně na jejich výkonnost po stránce fotografování, vzhled neboli design má také slovo. Sice bychom ho neměli upřednostňovat, ale závěrem je dobré se na telefon podívat i tímto estetickým okem. Mluvíme však o kritériu, které je ryze individuální, záleží na každém.

Užitečné funkce/vychytávky

Stejně jako každý smartphone, i mobil s dobrým fotoaparátem může uživatele překvapit svými dalšími funkcemi nebo užitečnými vychytávkami. V tomto případě to může být schopnost zachycovat takzvané HDR fotky, které se skládají z několika totožných snímků jen s různou expozicí či stabilizace hodící se při natáčení v nestabilních podmínkách.

Rady závěrem

Abyste se při výběru budoucího fotografického společníka nespálili, pamatujte na několik rad závěrem, a to:

 • Nepodléhejte marketingovým akcím ani lákadlům a před koupí si skutečně prostudujte, co daný telefon nabízí (případně si pročtěte reference s ním spojené).
 • Před výběrem si ujasněte, v jakých podmínkách budete nejčastěji fotit a případně jak chcete, aby výsledné fotky vypadaly.

Zdokonalujte se ve focení obecně. Foťák totiž není samospasný.

Nejlepší fotomobil do 8 000 Kč

Samsung Galaxy A33

Mobilní telefon Samsung Galaxy A33 5G černý
Mobilní telefon Samsung Galaxy A33 5G černý

Telefon, který je připravený na budoucnost – přesně tak lze popsat Samsung Galaxy A33, který patří k tomu nejlepšímu, co si do 8 000 Kč můžete koupit. Nejen jedinečný fotoaparát s kvalitním kontrastem, ale také plynulé přehrávání obsahu slibuje model, který kromě několika čoček disponuje i silnou, takřka dvoudenní výdrží baterie.

PlusyMínusy
+ Dobrý poměr cena/výkon– Pomalejší čtečka otisku prstu
+ Příjemný zvuk při přehrávání– Horší kvalita zvuku při maximální hlasitosti
+ Stabilizace fotoaparátu
+ Voděodolnost
+ Výkon
+ Plynulý displej (90hz)

Nejlepší fotomobil do 10 000 Kč

OnePlus Nord2

Mobilní telefon OnePlus Nord 2 5G 8GB 128GB
Mobilní telefon OnePlus Nord 2 5G 8GB 128GB

Telefon OnePlus Nord2 nabízí uživatelům výkonný čip a také řadu zajímavých vylepšení, které ocení jak méně nároční, tak ti náročnější. Na první pohled překvapí i displej, který se pyšní nejen skvělou úhlopříčkou, ale i bezkonkurenčním rozlišením. Oproti ostatním telefonům podobného typu disponuje i funkcí „always on”, díky níž jsou neustále k dispozici klíčové přicházející notifikace.

PlusyMínusy
+ Dobrý poměr cena/výkon– Slabší čitelnost displeje na slunci
+ Portrétní fotografie– Horší výkon při slabém osvětlení
+ Stabilizace fotoaparátu– Baterie se rychleji vybíjí
+ Video má věrné podání barev
+ Rychlé nabíjení (65W)
+ Plynulý displej (90hz)

Nejlepší fotomobil do 15 000 Kč

Google Pixel 6

Mobilní telefon Google Pixel 6 5G 8GB 128 GB
Mobilní telefon Google Pixel 6 5G 8GB 128 GB

V našem seznamu nesmí bezesporu chybět ani levnější zástupce z dílny Google, a sice Google Pixel 6, který se pyšní skutečně kvalitním fotoaparátem, konkrétně dvojitou foto soustavou, výborné zpracování, rychlost systému díky čistému Androidu.

PlusyMínusy
+ Celkový zážitek z fotoaparátu v této cenové kategorii– Slabší čtečka otisku prstu
+ Rychlý systém díky čistému androidu– Baterie se rychleji vybíjí
+ Stabilizace fotoaparátu– Slabší kvalita natáčení selfie videa
+ Věrný zvuk při nahrávání videa– Větší hmotnost
+ Kvalita pořízených tele fotek
+ Plynulý displej (90hz)

Nejlepší fotomobil do 20 000 Kč

iPhone 13

Mobilní telefon iPhone 13 128GB černá
Mobilní telefon iPhone 13

Nové kolekce iPhonů řadí k tomu nejlepšímu na trhu. Jsou skutečně vyspělým chytrým telefonem s neskutečným výkonem i špičkovou kamerou, kterou nepohrdnou ani nároční uživatelé pohybující se ve foto nebo video průmyslu. Od ostatních modelů se liší především rozšířenou podporou nočního režimu, také vlnou skvělých efektů včetně možnosti jít do hloubky a ostrosti videa.

PlusyMínusy
+ Hlavní fotoaparát – věrné barvy a kvalitní noční fotky– Problém s barvami a šumem u selfie fotografií
+ Video s rychlým a přesným automatickým ostřením– Pomalé nabíjení baterie
+ Selfie video– Slabší kvalita teleobjektivu
+ Kvalita zvuku při nahrávání videa– Vystouplé čočky fotoaparátu
+ Výdrž baterie
+ Reproduktory

Nejlepší fotomobil do 25 000 Kč

Samsung Galaxy S22+

Mobilní telefon Samsung Galaxy S22+
Mobilní telefon Samsung Galaxy S22+

Pátráte po telefonu s minimalistickým designem, který však bude po stránce výkonnosti bezkonkurenční? Pak stojí za zvážení Samsung Galaxy S22+, který potěší každé minimalistické oko. Po stránce výkonu a toho, co nabízí, se však dostane pod kůži i sebevíc náročnému uživateli. Kvalita obrazu, exploze živých barev, propracované detaily a kontrast, který se jen tak někde nevidí. To a mnohem víc fotoaparát nabízí.

PlusyMínusy
+ Hlavní fotoaparát – přesná expozice, věrné barvy a kvalitní noční fotky– Rychlé pořízení nočních fotek
+ Bohaté a jasné barvy při nahrávání videa– Výdrž baterie
+ Selfie fotoaparát
+ Kompaktní rozměr
+ Kvalitní zoom
+ Skvělý displej – jas, kontrast i věrné barvy
+ Podpora 5 let

Nejlepší fotomobil do 35 000 Kč s operačním systémem Android

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256 GB

Mobilní telefon Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256 GB
Mobilní telefon Samsung Galaxy S22 Ultra 5G

Patříte mezi fanoušky Androidů a rádi byste si za parťáka vybrali skutečně propracovaný telefon se skvělým výkonem a vynikající schopnosti natáčet a fotit? Samsung Galaxy S22 Ultra 5G je trefou do černého. Dokonce se o něm povídá, že bude udávat trendy v nadcházejících obdobích. Prémiový výkon, skvělá kamera, navíc i vestavěné dotykové pero S Pen. A tím výčet pozitivního ani zdaleka nekončí. S telefonem máme pozitivní osobní zkušenost a můžeme jej s klidem doporučit.

PlusyMínusy
+ Hlavní fotoaparát – přesná expozice, věrné barvy a kvalitní noční fotky– Delší doba pořízení noční fotografie
+ Obnovovací frekvence displeje 120 Hz– Rozměry
+ Video – automatické ostření i účinná stabilizace
+ Vysoká kvalita selfie videa i fotoaparátu
+ Nejlepší 100x zoom
+ Viditelnost displeje na přímem slunci – vysoký jas
+ Čistý zvuk při nahrávání
+ S Pen – dotykové pero
+ Podpora 5 let

Srovnání nejlepších fotomobilů s operačním systémem Android

Příkládáme zde i YouTube video, v kterém je srovnání nejlepší fotomobilů s operačním systémem android, kde zvítězil právě model Samsung Galaxy S22 Ultra. Konkretní pořadí vypadá následovně.

 1. Samsung Galaxy S22 Ultra
 2. Google Pixel 7 Pro
 3. Xiaomi 12s Ultra
 4. Motorola Edge 30 Ultra

Nejlepší fotomobil do 35 000 Kč s operačním systémem iOS

Apple iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro
Apple iPhone 14 Pro

Pokud iPhone 12 strkal zrcadlové fotoaparáty do kapsy, iPhone 13 Pro je pošlapává. Tento takřka až profesionální telefon s výkonem, kterému se žádný jiný model na trhu nevyrovná, si získal nejen milovníky firmy Apple, ale i ostatní, kteří značce dlouho nemohli přijít na chuť. Velkolepý displej s 120Hz obnovovací frekvencí, výřez pro Apple ID, vylepšení foťáku včetně stabilizace a fascinující noční filmařský režim, který zachytí naprosto všechno, a to i kapky vody.

PlusyMínusy
+ Kvalitní fotografie ve všech situacích fotografování– Slabší detaily při zoom záběrech
+ Nejvyšší kvalita videa na zadní i přední kameře– Při fotografování v interiéru je přítomno určité zrnění a také mírná ztráta detailů
+ Vysoce kvalitní plynulé zoomování až do středního rozsahu– Znatelný šum na selfie fotografiích a videích ve většině podmínek
+ Přesné automatické ostření a široká hloubka ostrosti pro všechny typy selfie a skupinových snímků– Ztráta detailů při fotografování na velkou vzdálenost
+ Viditelnost displeje na přímem slunci– Při slabém osvětlení nebo scénách v protisvětle jsou odstíny pleti méně přesné
+ Čistý zvuk při nahrávání– Ve venkovním prostředí mohou být hlasy maskovány okolními zvuky
+ Velmi přesný náhled kamery, extrémně blízko konečnému obrázku– Pomalá rychlost nabíjení (déle než 2h.)
5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..