Recenze a testyMobilní telefonyTechnologie

Jak vybrat nejlepší telefon do 5 000 Kč v 2022

Mobilní telefony jsou dnes nepostradatelným společníkem každého člověka. A život bez nich si už prakticky nedokážeme představit. Mnozí se však uchylují k poměrně drahým modelům, ovšem pravdou je, že nejlepší telefon můžete mít, aniž byste se plácli přes kapsu. Pojďme si prozradit, jak vybrat nejlepší telefon do 5 000 Kč a neprohloupit.

Není telefon jako telefon, aneb klíčové otázky

Zejména pokud vám po nějaké době odešel mobilní parťák, můžete být z aktuální nabídky krapet zmatení. Sortiment na trhu totiž zahrnuje jak vysoce výkonné telefony za astronomické sumy, ale také tradiční tlačítkové verze, které vyhovují například starším jedincům. Aby se vám výběr trochu zúžil, stanovit si hranici pěti tisíc nestačí. Odpovězte si také na klíčové otázky, a to:

 • Hledám dotykový smartphone, nebo dávám přednost klasickému tlačítkovému telefonu?
 • K jakému účelu telefon kupuju? Ryze pro komunikaci, nebo plánuju hrát také hry nebo surfovat po internetu?
 • Vyžaduji kvalitní fotoaparát, nebo se spokojím s něčím základním?

Když preferujete smartphone

Smartphone neboli také chytrý telefon je v současné době preferovanými napříč všemi generacemi. Disponují velkým dotykovým displejem, obvykle běží na operačních systémech Android nebo iOS a pyšní se řadou užitečných funkcí, k nimž patří možnost upravovat fotky, vyřizovat e-mailovou korespondenci nebo možnost placení v online i kamenných obchodech.

Co sledovat při výběru smartphonu

Než budete vlastnit telefon do 5000 Kč, bude mu předcházet jeho výběr. Stejně jako při vybírání výkonnějšího modelu, i v tomto případě dbejte na následující kritéria:

 • displej,
 • operační paměť RAM,
 • procesor,
 • baterii,
 • fotoaparát,
 • vzhled a
 • užitečné funkce.

Displej

Velikost displeje i jeho celkové zpracování a kvalita – jeden z prvních parametrů, které budete při výběru mobilních telefonů do 5000 Kč řešit. Hledejte takové, které vám přijdou sympatické i praktické. Je to nakonec pouze o osobních preferencích. Aktuálně jsou trendem bezrámečkové telefony, které nezmenšují displej telefonu.

Operační paměť RAM

S čím vám většinou poradí sami odborníci, no na co byste neměli zapomínat je operační paměť RAM, která ovlivňuje celkový výkon mobilního telefonu. Obecně platí, že čím vyšší množství operační paměti, tím svižnější telefon bude a tím více operací bude najednou zvládat. Nejlevnější smartphony mají operační paměť velkou přibližně 1-8 GB.

Procesor

Opět z trochu odbornějšího vínku. Procesor je další položka na seznamu toho, co byste měli při koupi mobilu do 5000 Kč brát v potaz. Nejdůležitější částí je jádro procesoru, které je odpovědné za všechny výpočetní operace. Frekvence neboli takt procesoru zase udává počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za jednu vteřinu.

Baterie

Pravděpodobně nemáte v úmyslu ani levný mobilní telefon nabíjet často, a tak vaše pozornost bude dál směřovat k baterii. Čím vyšší číslo bude na baterii v mAh uvedeno, tím větší je její kapacita. Obecně platí, že za nadprůměrnou může člověk považovat takovou baterii, jejíž hodnoty se pohybují okolo 5 500 mAh.

Fotoaparát

Pokud si nepořizujete nejlepší telefon do 5000 Kč jen za účelem komunikace se šéfem, rodinou nebo přáteli, vaše pozornost se dále přesídlí k fotoaparátu. Zadní fotoaparát mají prakticky všechny mobilní telefony, většina modelů nabízí i přední kameru. U levnějších mobilů dominují standardní fotoaparáty, do limitu 5000 Kč však najdete i takové, které disponují i duálním foťákem.

Vzhled

Jelikož se z mobilního telefonu stane váš parťák, je klíčové, aby se vám také líbil. A tak vzhled bude další položkou na seznamu toho, co sledovat při výběru. V tomto případě však mluvíme o velmi individuální záležitosti stojící na osobních preferencích.

Užitečné funkce

Stejně tak funkce, které bude mobilní telefon mít, respektive které od telefonu požadujete je ryze na každém člověku. I nejlepší mobily do 5000 Kč nabízí uživateli funkci čtečku otisků prstů nebo FM rádio či duální SIM kartu, díky níž můžete mít v jednom mobilu karty hned dvě.

Mobilní telefon aplikace a funkce
Mobilní telefon aplikace a funkce

Když preferujete tlačítkový telefon

Patříte-li ke staré škole nebo vybíráte-li telefon do 5000 Kč prarodičům či jiným členům rodiny, možná vás to spíše táhne k tlačítkové alternativě. Pozornost se ve vašem případě stáhne k následujícím parametrům:

 • baterie,
 • vzhled a
 • velikost.

Poslední dva zmíněné body jsou individuální záležitostí, u baterie se držte alespoň kapacity kolem 800 mAh.

Tlačítkový vs chytrý telefon

V současné době pravděpodobně nemá smysl srovnávat nebe a dudy. Přesně tak by se daly označit tlačítkové a na druhé straně chytré telefony. Každý model má totiž své příznivce, kteří vidí výhradně ony benefity, pro které si je zvolili. Zatímco tlačítkové telefony disponují dlouhou výdrží baterie, vysokou odolností a nízkou pořizovací cenou, dotykové alternativy jsou zkrátka kompatibilnější s moderní dobou a moderním člověkem po stránce designu, celkového zpracování, výkonnosti i komfortu.

Nejlepší telefony do 5000 Kč

Xiaomi Redmi Note 11

Mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 11
Mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 11

Mezi nejlepší mobilní telefony do 5000 Kč patří bezesporu Xiaomi Redmi Note 11. Mobil disponuje velkým displejem, skvělou kamerou i dlouhou výdrží. Odemykání je pomocí čtečky otisků prstů, procesor je velmi výkonný 8jádrový a po designové stránce se řadí k nadmíru vyšperkovaným.

PlusyMínusy
+ Dobrý poměr cena/výkon– Fotoaparát
+ Výdrž
+ Vzhled
+ Displej

Samsung Galaxy A13

Mobilní telefon Samsung Galaxy A13
Mobilní telefon Samsung Galaxy A13

Samsung mobil do 5000 Kč? No jasně! Model Galaxy A13 slibuje vysokou výkonnost, možnost natáčet a fotit čtyřmi snímači i skvělou operační paměť kapacitně odpovídající 4G. I díky tomu je pohodlné surfování či používání vícero aplikací najednou.

PlusyMínusy
+ Dobrý poměr cena/výkon– Fotoaparát
+ Rychlost nabíjení– Vyšší hmotnost
+ Procesor
+ Displej
+ Čtečka otisku prstů

Motorola Moto G60

Mobilní telefon Motorola Moto G60
Mobilní telefon Motorola Moto G60

Nejen designově dokonalý, ale také výkonnostně velmi silný telefon, který si zamilují jak méně nároční, tak náročnější uživatelé. Vyzdvihovaná je především kapacita baterie s dlouhou výdrží, ale také skvělý poměr ceny a kvality.

PlusyMínusy
+ Dobrý poměr cena/výkon– Velikost
+ Displej– Vyšší hmotnost
+ Kapacita baterie (dlouhá výdrž)
+ Výkon
+ Fotoaparát

Honor X8 128GB

Mobilní telefon Honor X8 128GB
Mobilní telefon Honor X8 128GB

Najít skvěle vybavený, přesto dokonale tenký mobilní telefon do 5000 nemusí být nikterak těžké. Honor X8 se totiž hlásí o slovo! Je velmi lehký, působivým svým designem a mile překvapí i po stránce svého výkonu. Zejména hlavní kamera spolupracující s umělou inteligencí vytvoří velmi kvalitní fotky se softwarovými úpravami.

PlusyMínusy
+ Dobrý poměr cena/výkon– Absence 5G
+ Plynulý a čistý systém– Nekonzistetní fotoaparát
+ Design– Stabilizace videa
+ Hmotnost– Slabší kvalita reproduktorů
+ Rychlost nabíjení
+ Displej (obnovovací frekfence 90 Hz)
+ Rychlá čtečka otisku prstů

Realme 8 DualSIM 4GB/64GB

Mobilní telefon Realme 8 DualSIM 4GB 64GB
Mobilní telefon Realme 8 DualSIM 4GB 64GB

Hledáte telefon do 5000 nestárnoucí svým vzhledem a po výkonnostní stránce plně dostačující? Realme 8 slibuje uživatelům nejen skvělý displej, ale především kvalitní fotky, díky kterým zachytíte i ty nejlepší a nejmilejší okamžiky navždycky. Disponuje rovnou čtveřicí zadních kamer, rychlým nabíjením a Androidem 11.

PlusyMínusy
+ Dobrý poměr cena/výkon– Absence 5G
+ Vzhled– Občasný pád aplikací
+ Kapacita baterie (dlouhá výdrž)– Nekonzistetní kvalita fotoaparátu a videa
+ Výkon
+ Fotoaparát
+ Dual sim + slot na SD kartu
5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..