Technologie

Co je to hardware

Slovo hardware patří mezi velice často zmiňovaný pojem především v oblasti výpočetní techniky. Jde o výraz, který má svůj původ v anglické terminologii. Významu tohoto textu také napovídá i samotný překlad, který značí libovolný železný výrobek. Ostatně hardware je v českých luhách a hájích označován také jako ,,železo“. Jedná se tedy pouze o hmatatelné a fyzicky dostupné vybavení počítače. V tom je zásadní rozdíl oproti druhému a často využívanému pojmu – software, který představuje předně programové vybavení. Co tedy může být oním železem?

V první řadě je to samozřejmě samotný počítač nebo také skříň či cache. V nejčastějších případech kovový obal, ve kterém jsou uloženy všechny potřebné komponenty pro běh daného počítače. Mezi hardware lze tedy beze všeho zařadit procesor, pevný disk, operační paměť, grafickou kartu, síťovou kartu nebo základní desku. Kromě komplexního vybavení počítače spadají do této kategorie také další části běžné počítačové sestavy. Mezi ty nejzákladnější se řadí určitě monitor, dále je to pak klávesnice a myš.

Počítačová sestava
Počítačová sestava

Pakliže Vás napadnou jakékoliv další výrobky spojené s chodem, provozem nebo rozšířením počítače, jedná se vždy o hardware. K těmto zařízením patří tiskárny, skenery, reproduktory, plotery, tablety a jiné. Výjimkou nejsou ani všechny síťové prvky, které slouží pro připojení k internetu nebo k libovolné počítačové síti. V neposlední řadě si uvědomte také jeden důležitý fakt, že jakýkoliv zvolený hardware potřebuje pro svůj provoz také odpovídající software. Jeden bez druhého zkrátka nemohou fungovat.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..