Finance

Hypotéky 2019 – situace v novém roce

Minulý rok byl ve znamení navyšování úrokových sazeb a v důsledku reagovaly hypoteční banky zdražováním úvěrů. V platnost pak v průběhu roku vyšly i podmínky pro poskytování hypoték, které byly zpřísněny, což mnoha lidem plány na vlastní bydlení značně zkomplikovalo. Hypotéka však stále patří k nejlevnějším úvěrům na českém trhu.

Nechte si poradit profesionálem

Srovnání hypoték není vždy jednoduché, lze tedy jen doporučit využití kvalitního finančního poradce, který vyhodnotí všechny skryté poplatky a podmínky, a pomůže vám se zajištěním rozsáhlé sady podkladů, které dnes banky požadují. Přeci jen hypotéky a úvěry ze stavebního spoření jsou stále jedny z nejkomplikovanějších finančních produktů a člověk si vyřizuje takový úvěr jednou či dvakrát za život.

Výběr vhodné banky a žádost o půjčku

Vzhledem k široké nabídce těchto produktů je důležité vybrat si nejvhodnější banku či finanční instituci, která vám půjčku na bydlení poskytne. Pakliže vybráno máte, přichází na řadu podání žádosti o hypotéku, tu lze vyplnit osobně nebo také online. Na stránkách banky se často dozvíte jaké podmínky si banka stanoví.

hypoteční banky

Co by vás mělo kromě výše úroků mělo při sjednávání hypotéky zajímat?

Fixace úrokové sazby– banky aktuálně klientům nabízejí hlavně pětileté, sedmileté nebo i desetileté fixace. Faktem je, že zcela jistě uspoří ten, kdo si nyní zafixuje úroky u hypotéky na 2,5 %, než ten, kdo si ji zafixuje na stejnou dobu na přelomu letošního roku, kdy budou úroky podle odhadů kolem 3 %.

Pojištění nemovitosti– pro nově nabytou nemovitost po vás banka bude požadovat její pojištění proti živelným rizikům. Sjednaná pojistná částka musí zpravidla odpovídat minimálně výši poskytnutého hypotečního úvěru.

Čerpání úvěru– hypotéku lze čerpat buď jednorázově, což bývá nejčastější způsob v případě koupě nemovitosti, refinancování úvěru či majetkového vypořádání. Postupné čerpání se potom využívá hlavně při výstavbě či rekonstrukcích. Jednotlivá čerpání bývají zpoplatněna.

Většina odborníků se shodla, že sazby úvěrových a hypotečních produktů v bankách porostou i v roce letošním. Průměrná úroková sazba se s největší pravděpodobností přehoupne přes tři procenta a bude i nadále stoupat. Mnoha lidem proto může pomoci vypracování finančního plánu. Budete tak mít jasný přehled o svých úsporách a jak s nimi nakládat.

Tipy na závěr

  • Poskytovatelé hypoték na svých webech mají často k dispozici online nástroj- hypoteční kalkulačka, která potenciálním klientům a zájemcům o úvěr pomůže orientačně vypočítat výši splátek a prozradí pravděpodobnou výši úroků.
  • Věděli jste, že si můžete odečíst úroky ze svého daňového základu? Od základu daně si můžete odečíst částku, která se rovná zaplaceným úrokům za daný rok z úvěru ze stavebního spoření nebo z hypotéky.

5/5 - (3 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..