Finance

Nejpoužívanější ekonomické systémy v ČR

Ekonomické systémy jsou pojmem zastřešujícím modulární aplikace, jež již od 90. let 20. století slouží k evidenci a optimalizaci ekonomických procesů v podniku. Nyní se pojďme společně podívat na ty v současné době nejrozšířenější z nich, alespoň tedy na našem území. 

Ekonomický a účetní program POHODA  

Ekonomický a účetní systém POHODA od české softwarové společnosti Stormware je populárním řešením pro podnikatele, střední podniky, ale rovněž i větší firmy. O jeho oblíbenosti svědčí i skutečnost, že za více než 20 let bylo prodáno na 180 000 licencí.

Dle velikosti a potřeb vašeho podniku můžete vybírat ze 3 základních balíčků – Pohoda (účetní program), Pohoda SQL (ekonomický systém) a Pohoda E1 (informační systém). 

Ekonomický systém Pohoda SQL je pak správnou volbou zejména pro střední a větší firmy. Jak již název napovídá, tak funguje na bázi technologie klient-server, kde se o všechno stará databázový MS SQL server.

Stejně jako v případě základní verze, i zde je možné vést účetnictví i daňovou evidenci, na rozdíl od ní však můžete zpracovávat větší množství dat, zároveň Pohoda SQL umožňuje práci více uživatelům najednou a přináší vyšší výkon a zabezpečení. 

Ekonomický a účetní systém Pohoda Sql
Ekonomický a účetní systém Pohoda SQL

Další nespornou výhodou tohoto ekonomického systému je fakt, že některé rutinní operace v něm probíhají zcela automaticky, což dokáže ušetřit spoustu času a práce. Též umí vést a na server Finanční správy zasílat evidenci tržeb (EET).

Díky celé řadě variant, doplňků, rozšíření a úprav na míru je rovněž velice flexibilní a dokáže se přizpůsobit každému typu podniku. Naopak jeho slabinou pro někoho může být vyšší cena, ta startuje na částce 21 960 – 45 960 Kč za síťovou verzi pro 5 počítačů, přičemž každá další licence vyjde na 4390–9190 Kč. 

Účetní a podnikový informační systém Money 

Druhým z nejpoužívanějších ekonomických systémů v ČR je ten nesoucí název Money, který cílí zejména na střední a malé firmy, případně účetní kanceláře. Stejně jako v případě Pohody i za ním stojí česká firma – Seyfor (dříve Solitea), působící na trhu od roku 1993.

No, a aby těch shod nebylo málo, tak i zde je možno vybírat ze 3 základních variant, jež jsou koncipovány tak, že když vaše společnost vyroste, můžete snadno přejít na software vyšší řady. Jsou jimi: 

  • Money S3 – systém umožňující vést daňovou evidenci a účetnictví, spravovat mzdy a skladovou evidenci  
  • Money S4 – oproti S3 lze jeho pomocí vytvářet pokročilé manažerské (BI) reporty či automatizovat základní procesy na něj napojeného e-shopu 
  • Money S5 – řešení na míru určené pro velké firmy, jež obsahuje například nástroje pro hodnocení a řízení obchodních procesů 

Mezi ještě nezmíněné výhody a funkcionality tohoto ekonomického systému patří možnost optimalizace skladu, díky níž dokážete optimalizovat skladové zásoby a snížit tím své výdaje.

Ekonomický systém Money S3
Ekonomický systém Money S3

Money S3 se též vyznačuje značnou přehledností, máte tedy dokonalý přehled o vystavených a přijatých fakturách či o celkovém finančním zdraví společnosti. Všechny prvky jsou zde navíc legislativně aktuální, jeho vývojáři totiž velice pružně a rychle reagují na změny v zákonech. 

HELIOS Red ekonomický systém pro podnikatele a menší firmy

Pohoda a Money jsou sice jednoznačně nejrozšířenějšími ekonomickými systémy u nás, a pravděpodobně to tak ještě nějakou dobu zůstane, nicméně konkurence rozhodně nespí, důkazem budiž ekonomický systém Helios Red.

Ekonomický systém Helios Red
Ekonomický systém Helios Red

Jedná se o řešení určené především pro podnikatele a menší firmy, jehož základ tvoří možnost vedení účetnictví, daňové, mzdové a skladové evidence, automatizace bankovních operací a fakturace

To však zdaleka není vše, mezi jeho další funkce patří: 

  • evidence majetku 
  • evidence a vyhodnocování zakázek, např. dodávek zboží či služeb 
  • vedení knihy jízd 
  • datová analýza pro manažerské rozhodování 
  • schopnost provázání s e-shopem

Tato široká škála možností oslovila již více než 4 300 zákazníků. Mezi další klady systému Helios Red se řadí časté legislativní aktualizace, podpora elektronických podání a možnost tvorby vlastních formulářů a sestav.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak jeho snadné zavedení, které zvládnete i naprostý laik a intuitivní ovládání.

4.2/5 - (4 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..