Co je odštěpný závod a jaké výhody nabízí
Založení odštěpného závodu představuje způsob, jak rozšířit svoje podnikání do zahraničí. Co tento způsob expanze obnáší?
Co je odštěpný závod
Odštěpný závod je organizační složkou podniku. Tento termín se objevuje v aktuální právní úpravě, kterou je zákon o obchodních korporacích.
Jde v podstatě o pobočku, která se nachází v jiném státě, než ve kterém sídlí mateřská společnost. Proto nový občanský zákoník počítá i s termínem pobočka. Nicméně v okamžiku, kdy se pobočka zapíše do obchodního rejstříku, vzniká právě odštěpný závod.
Proč založit odštěpný závod
Odštěpný závod je způsobem, jak expandovat mimo hranice ČR. Samozřejmě v praxi si lze představit i opačnou situaci, kdy si založí odštěpný závod naopak zahraniční právnická osoba v tuzemsku.
Z pohledu českého podnikatele nicméně odštěpný závod eliminuje nutnost založení offshore společnosti. Offshore společnost je společností svébytnou, o odštěpném závodě to ale neplatí. I když je zapsán v obchodním rejstříku, nedisponuje tzv. právní subjektivitou.
Velkou výhodou je proto zejména nižší časová i ekonomická zátěž při jeho zakládání. Analogicky je potom stejně jednoduché také zrušení odštěpného závodu. Po založení se vzhledem k absenci právní subjektivity je nutné začít řídit právním řádem daného státu, ve kterém byl založen, a to s veškerými právy a povinnostmi, jež z něj vyplývají.
Odštěpný závod není samostatným subjektem a nelze jej oddělit od mateřské společnosti. V praxi to znamená mimo jiné i to, že automaticky zanikne, když se mateřská společnost zruší. Přesto se jako samostatný při vnějším pohledu bude jevit.
Jak na založení odštěpného závodu
Odštěpný závod je tedy na rozdíl od provozovny svébytným subjektem. Vyžaduje se jeho hospodářská i funkční samostatnost.
Odštěpný závod je tím pádem i samostatnou účetní jednotkou. Účetnictví je potřeba vést dle českých platných předpisů. Konkrétní způsob účtování se však odvíjí od rozsahu a charakteru činnosti a účetní jednotka si proto konečný způsob vedení účetnictví musí definovat sama.
Vyžaduje se, aby měl svoje IČO, nutné je také sídlo. Je potřeba se registrovat na finančním úřadě, nevyhnete se ani registraci na zdravotní pojišťovně a vědět by o vás měla stejně tak Česká správa sociálního zabezpečení.
Z hlediska daní bude muset odštěpný závod zpravidla odvádět daně z příjmů právnických osob, dále DPH, případně daně z mezd, jestliže má nějaké zaměstnance nebo i daň silniční.
Při zakládání není nutné vložit do této formy podnikání (na rozdíl od například společnosti s ručením omezeným) žádný základní kapitál. Odštěpný závod potřebuje vlastního vedoucího, jenž je pověřený jednáním za tuto společnost.
Ten je oprávněn podnikatele zastupovat ve veškerých záležitostech, které se odštěpného závodu týkají.
Zdá se vám proces zřízení odštěpného závodu příliš komplikovaný? Nejste si jisti, zda je pro vás odštěpný závod to pravé? Využijte služeb specializované společnosti Parkerhill, která nabízí možnost nezávazné konzultace zdarma.
A pak tu máme tuzemské odštěpné závody tuzemských firem, které mají shodné IČO+DIČ, ale oddělené účetnictví, oddělené ERP systémy, chovají se v mnoha ohledech jako nezávislé právní subjekty… to je teprve zmatek, když máte ve svém historickém provozním systému integritní pravidlo, že IČO je unikátním identifikátorem právnické osoby, která má své sídlo, fakturační kontakt atd.