Jak nenaletět při koupi na e-shopu
Na internetu lze, s nadsázkou řečeno, koupit v dnešní době již téměř cokoli. Internetové obchody mohou nicméně být i rájem podvodníků. Jak nenaletět?
Vybírejte si seriózní e-shopy
Nejvhodnější samozřejmě je nakupovat u velkých renomovaných obchodníků pod známou značkou. Problém se zásilkou není přirozeně plně vyloučen ani tady, obvykle však lze velmi rychle a účinně sjednat nápravu a jedná se spíše o omyl.
Nemělo by vás potkat to, že například zaplatíte zboží a vaše objednávka vůbec nedorazí. Samozřejmě to ovšem neznamená, že všechny malé e-shopy jsou špatné a je potřeba za nimi hledat potenciální obchod. Co dělat, když chcete nebo musíte zboží objednat odněkud, kde to neznáte?
Zákonné údaje
Ze zákona musí e-shop uvádět následující informace:
- obchodní jméno
- IČO
- DIČ
- bankovní spojení
- telefon
- adresy (fyzická i elektronická)
- odpovědné osoby
- pracovní doba
Pravdivost výše uvedených údajů si navíc coby běžný spotřebitel můžete ověřit v rámci veřejně dostupných databází, například v obchodním rejstříku. Na telefonní číslo prostě zkuste zavolat a vzneste například dotaz k nabízenému sortimentu.
Dostupné obchodní a reklamační podmínky
Obchodní podmínky musí zveřejnit každý e-shop. Jsou-li evidentně okopírované odjinud, nesrozumitelné či plné chyb, o pověsti obchodníka to nevypovídá nic dobrého.
Obchodní podmínky totiž jasně definují práva a povinnosti obou zúčastněných stran – tedy nakupujícího a prodávajícího. Nejsou-li v pořádku, Česká obchodní inspekce může udělit pokutu ve výši až několika milionů.
Reklamační řád, který je taktéž povinný, může být přímou součástí původních podmínek nebo existovat samostatně. Zde je vhodné si pohlídat, zda se obchodník nepokouší spotřebitele krátit na jeho právech, která mu zajišťuje zákon, například omezením záruční lhůty. To totiž rozhodně nesmí.
Reference
Pokud obchodník jedná nepoctivě a neplní to, co slibuje, máte solidní šanci, že se to prozradí. Proto sledujte reference ostatních uživatelů.
Asi nejznámější studnicí ohlasů je srovnávací portál Heuréka. Vyplatí se vám ale s pomocí vyhledávače obchodníka před nákupem trochu „prolustrovat“. Dobré reference naopak značí, že tady můžete svoje peníze utratit bez obav. Reference žádné neexistují? Mějte se na pozoru.
Moc levné
Ačkoli by nízká cena mohla svádět k tomu, že je výhodné nakoupit, opět se vám může stát, že „spláčete nad výdělkem“ a objednané zboží nedostanete. Nikdy proto nenakupujte tam, kde je zboží extrémně levné. Opět využijte internetové srovnávače, například citovanou Heuréku.
Často také může podezřele nízká cena znamenat tzv. šedý dovoz. Prakticky tedy to, že obchodník nakoupil v zahraničí od výrobce a zde dotyčné produkty přeprodává. Takto nakoupené zboží je problematické zejména z titulu pozdějších reklamací.
Platba předem
Spolehlivý způsob, jak se chránit před nepoctivými praktikami, je neplatit za objednávku předem. Zvolte si platbu až při převzetí zboží, tedy na dobírku. Zároveň tak nesdílíte údaje o své platební kartě. Nevýhodou je, že platba předem může být levnější než dobírka.
SSL certifikát
Jestliže obchodníkovi naopak věříte, rozhodně není na místě odmítat platbu kartou. Citlivé informace jsou díky SSL certifikátům v bezpečí, jedná se o velmi mocný nástroj, který se dokáže postarat o bezpečí na internetu.
Komunikace je zašifrovaná. Laik to, že je web zabezpečen, pozná tak, že v adresním řádku se mu neobjeví běžné http://, ale https://. Můžete tedy následně provádět platby kartou bez větších starostí.
Od všeho trochu
Máte při pohledu do internetového obchodu tak trochu dojem, že portfolio produktů sestavovalo pohádkové duo pejsek a kočička? Web obsahuje možné i nemožné a zpravidla atraktivní zboží, které je právě hitem.
V tom případě jste dost možná padli do spárů podvodníka, jehož jediným záměrem je na oko nabídnout atraktivní zboží, ale ve skutečnosti nic neprodat a pouze nalákat naivní kupující k tomu, aby zaslali peníze.